Vabatahtlikud arendajad tegid koos IBMiga Läänemere laevaliiklussüsteemi

IBM esitles Helsingis Läänemere riikide tippkohtumisel laevaliikluse uue põlvkonna kommunikatsiooni- ja andmesidesüsteemi, mis sai valmis vabatahtlike tarkvaraarendajate abiga. Lahendus aitab Läänemere tiheda laevaliiklusega seotud infomatsioonitulva käsitlemist ning suurendab laevaliikluse turvalisust.

Koostöös IBMi, Soome riikliku tehnikauurimiskeskuse (VTT) ja Soome Veeteede Ametiga arendatud süsteem põhineb avatud lähtekoodiga tarkvaral ja standarditel. Selle abil saavad isegi ühe PC-arvutiga varustatud alused hetkega edastada ja võtta vastu turvaliseks navigeerimiseks vajalikku informatsiooni – näiteks mereilma, marsruudi, ohtliku lasti sisu või päritolu kohta. Lahendus töötab nii laevade omavahelise kui ka mereäärsete riikide ametnike kommunikatsioonitööriistana.

Senini on Läänemerel liiklevad laevad tuvastatud ja nendega kommunikeeritud manuaalsel raadiosidel põhineva AIS-süsteemiga (Automatic Identification System). Uue süsteemi esimest versiooni on testitud aasta alguses heade tulemustega kahe Helsingi ja Stockholmi vahel sõitva Viking Line’i parvlaeva m/s Mariella ja m/s Gabriella pardal.

Euroopa Liidu liikmesriikide ja Venemaa vaheline meretransport on võrreldes 2000. aastaga kasvanud pea kolm korda ning eksperdid ennustavad kasvu jätkumist. Kui praegu liikleb Läänemerel mis tahes hetkel umbes 2000 alust, siis 2015. aastaks ennustatakse selleks numbriks 3500. Aluste seas on nii reisi- ja kaubalaevu kui ka õlitankereid ja muid kemikaale transportivaid aluseid.

Tihe liiklus põhjustab Läänemere reostumist ning suurendab märkimisväärselt õnnetuste, kokkupõrgete ja karilesõitmiste ohtu. Lisaks liikluse füüsilisele tihenemisele kasvab pidevalt ka Läänemere laevaliikluses käsitletava infomatsiooni tulv, mille haldamine ja kontroll senistel viisidel on muutunud ülejõu käivaks ja ebaefektiivseks.

IBMi algatatud tehnoloogiahange on osa Läänemere arengu- ja kaitsetööle pühendunud organisatsiooni Baltic Sea Action Group (BSAG) laiemast tegevuskavast.

Pildil: Üks teine traditsioonilise AISi andmete põhjal koostatud Soome lahe laevainfo kaart Google´i kaardil (vt http://www.marinetraffic.com/ais/).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.