Arvutimaailm 5/04

Poliitika
Mida pakub X-tee arendajatele?
Riho Oks
Kui veel täna on enamus meist harjunud mõttega, et andmete omaniku teenuseid saab kasutada vaid andmeid omava asutuse või ettevõtja poolt loodud veebikeskkonnas, siis mitmed edumeelsemad arendajad on loomas süsteeme, mis baseeruvad täielikult X-tee loogikal.

Haridus
Java rakenduste programmeerimine
Jaagup Kippar
Tiigriülikooli ja EITSA toel valmisid õppematerjalid kolme TPÜ Haapsalu Kolledzhis õpetatava informaatikaaine jaoks.

Turg
Interneti-ühendus
ainult viiendikul peredest
Tõnu Vare
Eesti Statistikaameti kevadel avaldatud leibkonnauuringu järgi oli arvuti kodus 28,5% ja kodune Interneti-ühendus vähem kui viiendikul leibkondadest.

Ameeriklasest
Interneti kasutaja portree
Tõnu Vare
Pew Internet & American Life Projecti andmeil kasutab Ameerika Ühendriikides Internetti 65% meestest ja 61% naistest.

Õigus
Andmebaaside õiguskaitse EL-is
Eneken Tikk
EL-iga liitumine toob Eesti õigusesse mitmeid uusi norme, millest enamus pole siinses õigusruumis küll sisuliselt võõrad, ent vormiliselt ja kohati ka sõnastuslikult omapärased. Üheks õigusaktiks, mille EL endaga kaasa on toonud, on direktiiv 96/6/EÜ andmebaaside õiguskaitse kohta.

Turvalisus
Turvariski haldamine
lihtsalt ja tõhusalt
Jaan Vare
Turvalise arvutivõrgu üks alustaladest on korrektne, läbimõeldud turvapoliitika, millest peavad kõik organisatsiooni töötajad võrdselt kinni.

Antiviirus NOD32 nüüd ka Eestis
Nii firmasisese arvutivõrgu kui koduarvuti puhul on viirusetõrjesüsteemi kaheks kõige olulisemaks omaduseks avastamismäär ja kontrollimiskiirus. Mõlemad on mõõdetavad parameetrid, mida peaks viirusetõrje tarkvara valimisel arvesse võtma.

Ajalugu
Arvutiasjanduse Johnny Õunaseeme*
Anni Oja
Tänase loo kangelane J.C.R. Licklider on oma panuselt Interneti arengusse igati võrdväärne hiljuti tutvustatud Vannevar Bushiga, keskendudes samuti järeltulijate jaoks parema töökeskkonna loomisele ja tulevikunägemuste väljatöötamisele.

Internet
E-posti reklaamist positiivselt
Pirjo Urvak, Siim Teller
Järgnevas artiklis tuleb juttu e-posti teel saadetavatest reklaam- ja uudiskirjadest. Kui lugejatel seostub sellega kohe spämm, siis tegelikult ei anna järgnev artikkel ülevaadet sellest, kuidas võimalikult kavalalt spämmifiltreid ära petta ja kasutajaid reklaami lugema-vaatama sundida.

Wireless
Omavalitsused rajavad WiFi parke
Vidrik Võsoberg
Kuus Tallinna kesklinna parki saab esimesena Eestis tasuta traadita Interneti-ühenduse, suveks kasvab WiFi levialade arv Eestis 300-ni.

Eesti on supermaa!
Ester Vaitmaa
IT Grupi tarkvaraarenduse ärisuunajuht ja reedehommikuse Terevisooni saatejuht Toomas Talts on WiFi vaieldamatu pooldaja. Idee teha Tallinnasse New Yorki eeskujul Interneti-pargid on tema sõnul ülimõistlik. Selle intervjuu ajal on Toomas aga Itaalias ning ütleb otsesõnu välja, et võrraldes Vahemere äärse IT olukorraga on Eesti supermaa.

Riistvara
Intel Prescott
Veiko Tamm
Üleelmises ajakirjas tutvustasin esimesena oma seeria Prescott masinaga valmis saanud ML Arvutite 3 GHz protsessoriga arvutit. Nüüd oli võimalik nö „küüned taha” saada kogu uuele 90 nanomeetri tehnoloogias valminud protsessoriseeriale.

Serverihaldus: KVM lülitist kaughaldusseadmeni
Joel Võsu
Selleks, et laual ei peaks mitut monitori hoidma on nii mõnelgi arvutispetsialistil väikene seade, mis jagab tema klaviatuuri, hiirt ja monitori mitme arvuti vahel.

Läbimurre tehnoloogias
1959. aastal asutatud Kyocera, kelle missiooniks on IT arengu, innovaatika ja ökoloogia ühendamine, sai 1992. aastal esimeseks firmaks, kes võttis traditsioonilistes laserprinterites kasutusele ilma kassetita printimise.

Värvilaserprinter Samsungilt
Veiko Tamm
Maikuus tõi Korea elektroonikagigant ka meie turule oma printerite uue seeria esindaja - värvilise laserprinteri Samsung CLP-500. Ühel esimestest õnnestus ka meil sabast kinni saada ja seda testida.

Tarkvara
Terviklahendus ettevõttele
Hanna-Helena Dunning
Suurenev kliendinõudlus innovatiivsuse, kiiruse, kvaliteedi ja hea teeninduse järele sunnib ka tarneahela osapooli juurutama äripraktikat, mis vähendaks kulusid, tõstaks kvaliteeti ning parandaks logistika ajastust.

Tsentraalsed lahendused
majandustarkvaras
Kalev Haga
Majandustarkvara valikul kerkib otsustajate ette küsimus: kas asendada firmas või ettevõttes kasutuses olevad lahendused uue majandustarkvara lahendustega või jätta alles olemasolev ning siduda süsteemid lisalahenduste abil.

Rakendustarkvara
Soliidne tööriist SolidWorks
Veiko Tamm
04.-05. mail osales Arvutimaailm maailma suurima 3D CAD/CAM/CAE tarkvaratootja SolidWorksi seminaril, kus tutvustati esmakordselt selle toote uusimat versiooni - 2005, mis veel enne kuu lõppu peaks beetaversioonina minema tuhandetele kasutajatele testimiseks ning lõplikuna ilmub müügile selle aasta juulis.

Muusika tegemine on imelihtne!
Vol 2
Elari Saal
Muusika on omaette teadus, kus kõik lood jagatakse mitte just kõige selgemini defineeritud reeglite järgi stiilidesse, koolkondadesse ja muudesse monstrumitesse.

OP süsteemid
Windows kiiremaks!
Martin Tigasson
Olen kaua otsinud võimalusi, kuidas saaks Microsoft Windows XP-d kärpida ja kiiremaks muuta. Erinevaid seadeid proovides olen saavutanud häid tulemusi. Firma LitePC toodangu arengut olen jälginud alates 98lite’i ilmumisest, mis on tõeliselt hea programm. Nüüd avanes võimalus testida LitePC järgmist toodet - XPLite/2000lite.

Maagiline Mandrake
Lemmit Kaplinski
Mandrake on Linuxi maailmas nagu Apple väljaspool seda - juba pikemat aega kohe-kohe pankrotistumas. Sellele vaatamata on tal entusiastlik kasutajaskond ja au kuuluda siiani distributsioonide edetabeli esimeste hulka.

Varia
Kraftwerk - analoogist digitaalseks
Madis Aesma
Mai lõpus jõuab esmakordselt Eestisse saksa elektroonilise muusika legend Kraftwerk, kes on oma uuenduslike võtetega muusikasõpru rabanud juba seitsmekümnendate algusest. Läbi kolme aastakümne on nad olnud ka paljudele muusikutele eeskujuks ning paljude elektrooniliste muusikastiilide mõjutajaks.

GPS-id mõõdavad muistiseid
Enn Veenpere
Ka riigiasutused võtavad kasutusele uut tehnoloogiat ja nii on Muinsuskaitseamet alates 2002. aastast mõõdistanud kinnismälestiste asukohti ja nende kaitsevööndeid professionaalse GPS-komplektiga ProMark2. Mõõdistamine toimub koostöös Maa-ametiga, kes on huvitatud nende objektide katastrikaardile kandmisest. Külastasin koos Muinsuskaitseameti töötajatega viimasel ajal meedias tähelepanu pälvinud Obinitsa kääpaid, et uurida, kuidas nende asukohad kaardile jõuavad.

Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo

Final Fantasy ajalugu, 1
Wesse Allik
Ühe pikema ja kahtlusteta kuulsaima RPG-seeria autor on jaapanlaste Squaresoft, mille saavutustest ja FF levikust muis meediavormides tuleb varsti pikemalt juttu.

Lühiarvustused
Tarmo Rajamets, Robert Piho

Painkiller
Wesse Allik
Poolakad taaselustavad old school actioni.

Manhunt
Lauri Jürisoo
Tahad filmitäheks saada? Härra Starkweather annab võrdse võimaluse kõigile.

Hitman: Contracts
Robert Piho
Öeldakse, et enne surma välgatab terve elu silme eest läbi. Kas (kuri)kuulsa agent 47-e viimane tund on saabunud?

Praktika
Plaatide kirjutamine
Mark Fisch
Üha enam leiab uute arvutite standardvarustusest CD- ja DVD-kirjutajaid või nende kombinatsioone. Enamikuga tuleb kaasa ka mingi lihtsam kirjutusprogramm, samas nõuab plaatide kirjutamine tihti keerukamat tarkvara, spetsiaalprogramme ja põhjalikumaid teadmisi.

Juhtkiri
Turvalisusest pole juttugi
Jaan Vare
Turvaline arvutivõrk on juba ammu ainult helesinine unistus, mis ei täitu mitte kunagi. Öeldakse, et kõige turvalisem arvuti on see, mis ei ole Interneti ega vooluvõrguga ühendatud ning on maetud sügavale mulla alla - masin, mis ei tööta.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.