Arvutimaailm 2/05

Poliitika
Ebapopulaarne e-hääletus
töötas veatult
Jaan Vare
Jaanuari lõpus korraldas Tallinna linnavalitsus hääletuse, et teada saada, kuhu soovivad linlased paigutada vabadussamba. Kokku osales nädal kestnud hääletusel 5090 tallinlast, kellest osa kasutas oma arvamuse ütlemiseks ka e-hääletussüsteemi.

Turg
Kõned välismaale võileivahinna eest
Lauri Levo
Alates märtsist on kõne teisele mandrile isegi paar korda odavam, kui näiteks Põlva sugulasele helistades. Nii ei pea enam välismaale helistades kõnetempot paar korda kiiremaks tõstma ja närviliselt kella põrnitsema.

Numbriliikuvusest nii ja teisiti
Ardo Holts
Võimalus minna oma numbriga ühe operaatorfirma juurest teise kliendiks annab inimestele juurde olulise lisamugavuse kuid võib põhjustada ka omajagu sekeldusi.

Millist GPS-i osta? 4
Enn Veenpere
Jätkame kaartinäitavate GPS-ide testimist ja tutvustamist, võttes vaatluse alla kallima hinnaklassi mudelid: Garmin GPSMAP 60CS, Meridan Platinum ja SporTrak Color.

Mobiiltelefon, vol 2
Peeter Uustal
Jätkame mobiiltelefonide digivõimaluste hindamist. Veebruaris astusid Arvutimaailma teravate pilkude alla kaks Sony Ericssoni ja Motorola, mida kõiki laenas lahkelt OnOff Eesti.

Õigus
Lõppkasutaja õiguste kaitse
Eneken Tikk
1. jaanuarist jõustunud elektroonilise side seadusega (ESS) on võrreldes telekommunikatsiooniseaduse (TKS) ja teiste seadustega täpsustatud lõppkasutaja õigusi sideteenuse kasutamisel. Seadusega õgvendatakse ka telekommunikatsiooniseaduse rakendamisel tekkinud probleeme.

Turvalisus
Detektiiviks arvuti juurest
lahkumata
Kadri Vilen
Silmapiirilt kadunud sõbra või tuttava leidmine ei ole mingi probleem. Piisab arvutist, telefonist ning väikesest uurimistööst - jäljed ongi käes. Igaühe kohta leiab Internetist midagi. Kui mitte otseseid jälgi, siis kaudseid küll. Tuleb lihtsalt osata otsida.

Viirusetõrje tipptase Taanist
Mart Parve
Umbes korra nädalas helistab mulle järjekordselt mõni sõber jutuga, et tema arvuti - sageli minu soovituse järgi ostetud - on jäänud väetiks ja aeglaseks. Piinlik lugu, häbi mõeldagi, kas olen tõesti õhutanud head sõpra ostma mõnd ajast maha jäänud aparaati?

Visioon
IT teenuste sisseostu leping
Kristjan Hiiemaa
Aasta-aastalt on suurenenud IT tugiteenuste kasutamine. Paljud ettevõtted on loobunud või loobumas enda IT osakonna ülalpidamisest. Kindlasti tundub ahvatlev vähendada kulutusi ja samas saada suurem kontroll IT tegevuste üle. Lisaks positiivsele efektile aga on olemas ka oht senise teenustaseme halvenemiseks ning probleemide kuhjumiseks, isegi ettevõtte töö seiskumiseks. Palju sõltub pooltevahelisest koostööst, kuid oluline osa on ka sõlmitaval lepingul.

Microsoft Eesti juht Arne Kaasik:
olulised on nii kodu- kui ärikliendid
Asso Puidet

Võrgud
Püsiühenduste arv kasvas
aastaga poole võrra
Tõnu Vare
Möödunud aasta lõpus teatas uuringufirma Point Topic, et aastaga suurenes püsiühenduste arv maailmas 53% - teisisõnu 47 miljoni ühenduse võrra. Möödunud aasta 30. septembri seisuga oli see näitaja 136,4 miljonit.

Oma toru Internetis ehk VPN
Taavi Kangur
Milleks ettevõttele VPN (turvaline privaatvõrgu kanal üle Interneti)? Tavaliselt ikka selleks, et koos infosüsteemi tsentraliseerimisega tekkinud keskpunktile, milleks on kliendi enda ruumides asetsev serveriruum või teenusepakkuja serverikeskus, igalt poolt turvaliselt ligi pääseda.

Sissejuhatus semantilisse veebi, 2
Ontoloogiad ja semantilise veebi keeled

Mario Peterson
Mis asi on ontoloogia ja milleks seda vaja? Millised on semantilise veebi keeled? Sellest alljärgnevalt.

Internet
Mida tehakse Internetis?
Pille Pruulmann-Vengerfeldt
Sissejuhatus

See on esimene osa artiklisarjast, mis toob Arvutimaailma lugeja ette viimastel aastatel Eestis tehtud uuringute tulemusi, mis käsitlevad Interneti kasutust ja kasutajaid. Andmed, millest artiklites juttu tuleb, on kogutud Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni osakonna poolt ning artiklite eesmärk on asetada Interneti-kasutus ja kasutajad laiemasse sotsiaalsesse konteksti.

Tellimiskeskkond Internetis
Villu Parvet
Mõned aastad tagasi hakkasid ettevõtted looma Interneti-põhiseid tellimiskeskkondi, lootes nii kiiresti rikastuda. Enamik neist ebaõnnestusid, kuna inimesed ei usaldanud Interneti teel ostmist. Praeguseks on Interneti kasutajate osakaal suurenenud ning arvestatav osa neist on valmis ka Interneti teel kaupa tellima.

Isikuveebid - kas uus trend
või vana jama?
Villu Parvet
Millal trükkisid viimati mõne sõbra või tuttava nime Interneti otsingumootorisse ning avastasid üllatusega, et talle on tekkinud isikuveeb? Tegemist ei ole enam vigase kodulehega, vaid märksa kõrgemal tasemel teostatud internetilahendusega, mis tihti teenib ka ärilist eesmärki.

Brauserite võrdlus
Elari Saal
Kui mitte just hardcore veebisurfarilt küsida, milliseid veebilehitsejaid ta teab, osatakse tavaliselt nimetada heal juhul kolme, küsimuse puhul, milliseid te kasutanud olete, jääb vastusevariante veelgi vähemaks - tegelikult aga on brausereid pea poolsada.

Riistvara
Vedelad kristallid ning
kodune multimeediakeskus
Veiko Tamm
Televisioon, mida peetakse möödunud sajandi üheks suurimaks leiutiseks, on nüüd tegemas olulist hüpet arengus. Kui alguses toimus areng vaid suuremate kineskoopide ja rohkemate programmide suunas, siis viimase kümne aastaga on toimunud suur muutus. Digitaalajastu on jõuliselt sisenemas ka televisiooni valdkonda ja Eestiski on juba esimene (ehkki veel katsestaadiumis) digitaaltelevisiooni (DTV) saatejaam tööd alustanud. See lubab olulist hüpet pildi kvaliteedis, kuid esitab suuremad nõudmised seadmetele, mis pilti esitavad.

Konica Minolta Magicolor 2400W
Jaan Vare
Värvilaserprinter Konica Minolta Magicolor 2400W on oma eeskujuliku printimiskiiruse ja taskukohase hinnaga üks paremaid leide Eesti turul.

Avatud lähtekoodiga tarkvara
Too GIMP välja!
Marge Kaplinski
Kuuldes sõna gimp, tuleb paratamatult meelde nahkne hälvik filmist Pulp Fiction. Arvutimaailmas tähendab see sõna aga hoopis muud - GIMP ehk Gnu Image Manipulation Program on fototöötlusprogramm.

Rakendustarkvara
Algteadmised XML-ist, 3
Riho Kolk, Erki Savisaar
Mõnikord võib tekkida situatsioon, kus mitu osapoolt kasutavad XML-dokumentides ühte ja sama elementi, kuid erinevas tähenduses. Seepärast on vaja eristada, millisesse sõnavarasse üks või teine märgis kuulub. Lahenduse toob XML-nimeruum.

ProdMaster
eestikeelne äritarkvara
Lauri Levo
Usesoft AS arendas koos partneritest tootmisettevõtetega välja ressursside planeerimise tarkvara ProdMaster, mis on mõeldud eelkõige Eesti tootmisettevõttele.

Wordi püünised ja lõksud
Jaan Vare
Hiljuti kaebas firma SCO kohtusse DaimlerChrysleri. Kohtuasja uurides tuli aga välja, et täpselt sama sisuga hagidokument oli algselt kirjutatud Bank of America vastu.

OP süsteemid
VMWare Workstation
Lemmit Kaplinski
VMWare on virtuaalplatvorm, mis võimaldab kasutada ühe operatsioonisüsteemi sees teist (või isegi teisi).

Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo

2004 A.D.
Lauri Jürisoo
Nagu enamiku kõigest, võib enamiku arvutimängudest lugeda kasutuks rämpsuks. Seetõttu ongi teie alandlikul kirjasaatjal tavaks igas veebruari Maanias möödunud aasta kokku võtta, eraldamaks terad sõkaldest ning isiksused neist, kes näevad lihtsalt head välja.

The Chronicles of Riddick:
Escape from Butcher Bay -
Developer’s Cut
Lauri Jürisoo
Riddicki filmid pole minu meelest kuigi paeluvad, kui visuaalsed lahendused välja arvata. Nauditavat videomängu ei saa otseselt kummagi põhjal, kindel see.

Mina ja arvuti
Arne Otter: arvuti on tõhus propagandavahend
Vidrik Võsoberg
Eurovastane protestija ja kooliõpetaja Arne Otter peab arvutit tõhusaks poliitilise propaganda vahendiks ja heaks abimeheks info hankimisel, aga suhelda eelistab hoopis oma kahe antiikse mobiiltelefoni abil.

Juhtkiri
Digilõhet ei ületa pelgalt
kaablivedamisega
Asso Puidet
Käesoleva aasta lõpuks ei ole Eestis enam ühtki inimest, kes jääks kõrvale arvuti ja Interneti kasutamise hüvedest! Vähemalt nõnda näeb seda ette tänavune Eesti infopoliitika tegevuskava.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.