Arvutimaailm 5/05

Turg
Arvuti on igas kolmandas Eesti kodus
Tõnu Vare
Eesti on infotehnoloogiamaailmas jälle sammu edasi astunud - nüüd on meil arvuti igas kolmandas kodus.

Mobiiltelefon, vol 4
Peeter Uustal

Ajalugu
Veerand sajandit EMMTUI
arvutuskeskust
Mati Krull
Möödunud sajandi 60. aastate lõpus võeti N. Liidus suund arvutustehnika senisest laiaulatuslikumale kasutamisele. Põhjuseid selleks oli mitmeid, kuid ennekõike olid need seotud majanduse juhtimise ümberkorraldamisega.

Visioon
Eesti infotehnoloogia on
endisel(t) heal tasemel
Tõnu Vare
Maailma Majandusfoorumi märtsis avaldatud globaalne informatsioonitehnoloogia raport näitab Eesti kindlat püsimist oma senisel tasemel.

Müügitiimi juhtimine ja CRM
Villu Parvet
Kliendihalduse lahendus (CRM) muudab juhtkonna rõõmsaks, sest annab võimaluse inimeste tegelikku töö jälgimiseks ja tundub ettevõttele igati mõistliku tööriistana.

Kas videokonverentsil on tulevikku?
Kaido Einama
Videokonverents pole enam see uduse pildi ja hakkiva häälega asi, mida mäletatakse esimeste videokonverentsiseadmete tulekuajast. Tegemist on CD-kvaliteediga heli ja TV-kvaliteediga pildiga ja kõige selle jaoks pole vaja ülikiiret Interneti-ühendust, piisab ka täiesti keskmisest andmesidekiirusest. Kuid lisaks pakub videokonverentsilahendus tervet hulka lisavõimalusi, mis distantskoosoleku veelgi lähedasemaks otsekohtumisele muudab.

Mida tehakse Internetis, 4
Võrdleme naisi ja mehi
Pille Pruulmann-Vengerfeldt
Kui eelmises numbris oli juttu populaarseimate tegevuste võrdlusest kahe aasta lõikes, siis selles numbris tahaks pisut vaadelda meeste ja naiste erinevusi populaarseimate tegevuste osas. Nende tegevuste iseloomustamiseks kasutan Tartu ja Tallinna arvutikasutajatega tehtud intervjuudest võetud lõike.

Võrgud
Orkut on Orkut.com’ga rahul
Lauri Levo
Orkut Buyukkoktenil (29) on väga palju hüüdnimesid, mis kõik peegeldavad tema erinevaid külgi. Olgu selleks O-man, Big-O, Orkuttino või Party Animal. Kõigile teistele, kes pole hüüdnimede tagamaadega kursis, on ta lihtsalt Orkut - Stanfordi tudeng, Google Inc tarkvarainsener, kes lõi populaarse sotsiaalvõrgustiku nimega Orkut.com.

Internet
Veebistandardid Eestis
Rene Saarsoo
Kuidas on veebilehe autoril võimalik kontrollida, et tema kirjutatud HTML on korrektne? Enamik veebimeistreid kasutab selleks brauserit - kui leht töötab kolmes-neljas enamlevinud veebilehitsejas, siis arvatakse, et kõik ongi korras. Kuid tegelikult on brauserid kõige ebausaldusväärsemad vahendid veebilehe korrektsuse kontrolliks, sest nemad pingutavad kõigiti just selle nimel, et ka kõige hullemast HTML-i sasipuntrast hunnitu välimusega lehekülg välja võluda.

Riistvara
Vanaraud või tolmune arvuti?
Peeter Uustal
Kas sul on kodus laua all või kapis arvutikast, mida pole mitu aastat puutunud, mis on kattunud kümnesentimeetrise tolmukihiga ning võtab asjatult ruumi? Proovi tolm maha saada - ehk leiad selle alt midagi kasulikku.

Kui tahad odavat ja head sülearvutit,
pead ostma kaks sülearvutit
Virgo Rikk
Sülearvutite ostmine pelgalt numbriliste näitajate järgi, on sama, mis osta autot massi, võimsuse ja pikkuse järgi. Nii nagu autod jagunevad tinglikult Mercedesteks ja Opeliteks - jagunevad ka sülearvutid odavklassi ja äriklassi arvutiteks.

DFI Lanparty nForce4 SLI-D
Tanel Lepp
Hea valik, kui sulle meeldib vihane kiire süsteem. See emaplaat on minu meelest parim, mis kirjutamise hetkel AMD 64 valdkonnast saadaval.

Tindiprinteritarvikud -
säästmise võimalus
Vallo Reima
Printerite turg on mitmekesine ja ühe või teise mudeli kasuks otsustamine keeruline. Populaarseks valikuks on tindiprinter, mille efektiivsuse määrab suuresti kulumaterjalide oskuslik kasutamine.

Samsungi suurejoonelised plaanid
2005-2006
Jaan Vare
Korea tehnoloogiagigant Samsung tutvustas mai alguses oma plaane selleks ja järgnevaks aastaks.

HP tutvustas 17 uut printerit
Jaan Vare
Hewlett-Pacard tutvustas 10. mail Londonis väikestele ja keskmistele ettevõtetele suunatud uusi printereid.

Rakendustarkvara
ASP.NET 2.0 ja
Visual Studio 2005, 2
Juhan Hion
Eelmisel korral kirjutasin põgusalt ASP.NET-i ja Visual Studio ajaloost ning andsin kiire ülevaate uuendustest. Selles ja järgmises osas lähenen asjale palju praktilisemalt ning keskendun kahele visuaalkomponendile ning ühele mittevisuaalkomponendile, mis moodustavad praktiliselt kogu vajamineva ühe pisemat sorti veebirakenduse loomiseks.

Picasa 2
Jaan Vare
Kaks aastat tagasi kirjutasin Lifescape Solutionsi 450 krooni maksvast digipiltide haldusprogrammist Picasa. Eelmise aasta suvel ostis Google programmi looja Lifescape Solutionsi ning selle aasta alguses nägi ilmavalgust Picasa 2, mis on saanud mitmeid uuendusi.

Projektitarkvara
Hanna-Helena Dunning
Projektiarvestustarkvara on keskne tarkvara projektidega töötavale ettevõttele. Projektitarkvara peaks võimaldama paindlikku lähenemist projekti defineerimisel ja struktureerimisel, samuti projektidega seotud ülesannete ja eelarvete puhul, mille abil jälgida projektide staatust.

Adobe® Creative Suite 2
Tarkvarapakett Adobe Creative Suite 2 on unifitseeritud kujunduskeskkond, kus Adobe’i profitööriistade uued täisversioonid koos lisaprogrammidega Version Cue® CS2, Adobe Bridge ja Adobe Stock Photos moodustavad ühtse terviku.

GIMP-i kursus
Kolmas tund: pildikihid
Marge Kaplinski
Kuna layerid ehk pildikihid on fototöötluse aluseks, siis pühendame tänase tunni neile. Räägime, milleks layerid head on, kuidas kasutada GIMP-i Layers dialoogi, saame teada mis on Layer Mode, mida kujutab endast pildikihi läbipaistvus, kuidas seda muuta ning palju muudki.

Varia
Vilunud kokkajaks tänu Internetile
Kadri Vilen
Moderne köögi-Kata ei lappa enam päevinäinud ja rasvast kollakaks tõmbunud kokaraamatuid, vaid ammutab inspiratsiooni Interneti avarustes olevatest kokaraamatutest.

Eesti kaardiga GPS autos
Enn Veenpere
Autos kasutatavate GPS-ide tutvustamine on seni tagaplaanile jäänud, sest neis ei ole olnud võimalust kasutada Eesti detailkaarti. Nüüd on see mõnedes Garmini mudelites võimalik ja seekord vaatleme neist kahte - Quest ning StreetPilot c320.

IT triatlon
Priit Lepp
21. aprillil toimus juba kolmandat korda TTÜ informaatika tudengitest koosneva organisatsiooni MTÜ Lapikud poolt organiseeritud üritus IT-triatlon. Teistkordselt toimus üritus Tallinna tudengite kevadpäevade raames.

Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo

Championship Manager 5
Jan Garshnek
„Tuli ära!” nagu hüüab ühe Eesti panga geniaalne reklaam. Jalgpallimajandamiste monopoli lagunemisest ehk SI ja Eidose lahkuminekust alates oodati pikalt ja pinevalt, millega viimane Football Manager 2005-le vastata suudab. Lõpuks, pärast korduvaid edasilükkamisi on Championship Manager 5 siin.

The Moment of Silence
Kaimar Palts
David Duchovny väsinud hääle saanud salaagent lahkab XIIIs vandenõuteooriat, mille juured jäävad lõpuks küsitavaks. Seikluses Spycraft: The Great Game ei saa mitte kedagi usaldada, sest kõige suuremates mängudes on igaüks vaid iseenda poolel. Seikluses The Ward hoitakse teadlikke kodanikke tulnukate poolt intergalaktilises vanglas. Ühine faktor - vandenõuteooriad. Ühine tase - keskpärane.

ObsCure
Wesse Allik
Filmide järgi on alati videomänge tehtud. Üks tuntumaid moodsaid virtuaalõudukaid Resident Evil sai eeskuju näiteks zombifilmidest, mille hiilgeaeg jäi mu arust 1980-ndatesse. Sa ikka mäletad jalgu lohistavaid elavaid laipu, kes mõmisevad „Must eat brains”?

Varjud elavad:
hiilimismängude ajalugu, 1
Tarmo Toomepuu
Hiilimine... vaadake, hiilimine on kahe otsaga asi. Osavamad väidavad, et põhieelis kõige liikuva ja/või liikumatu tulistamise ees on see, et sind ei nähta, pahad saavad ikka surma ja sa jääd täiesti terveks. Vähem osavad aga, nagu California kubernaator Arnold oma filmides aeg-ajalt näidanud, teavad: hiilimist läheb tarvis ainult vastaste baasi jõudmiseks. Seejärel võid juba kõik oma kolm pumppüssi välja tõmmata ja ettejääjad maha ragistada. Dead men tell no tales...

Empire Earth II
Raido Marek Arro
Suurepärane järg Stainless Steel Studiosi kaks miljonit koopiat müünud ajaloolisele reaalaja-strateegiale ja selle lisale The Art of Conquest.

Praktika
Otsimisest saagu leidmine!
Jaan Vare
Internetist informatsiooni otsimisega on kõik selge - kõigil on üks kindel mootor, mida kasutatakse iga päev ja millele ollakse truu aastaid. Hoopis keerulisem lugu on arvutist failide leidmisega, sest otsimine võtab kaua aega ja ei anna alati ihaldatud tulemusi.

Sinine surm arvuti ekraanil
Peep Loorits
Küllap on enamik Windowsi kasutajaid kokku puutunud nähtusega, kus arvuti ekraanil on järsku sinisel taustal hulk arusaamatut teksti koos paljude numbritega ning ainuke, mida te teha saate, on restart - saage tuttavaks: te vaatate tõtt sinise surmaekraaniga.

Suurus on oluline
Elari Saal
Alalõpmata kuulen tuttavaid arvutikasutajaid torisemas, et „ruumi ei ole”. Ei arvuti kõvakettal, veebiserveris ega postkastis. Meelde tuleb ka juhtum, kus üks konsultatsioonifirma üritas mulle läbi MSN-i 600 MB suurust presentatsiooni saata, mille ma hiljem 6 MB suuruseks kokku pakkisin ning neile tagasi saatsin. Ekraanisuuruste BMP-failide ja pakkimata heli kasutamine presentatsioonis (või veel hullem, kodulehel) on kõike muud kui mõistlik.

Mina ja arvuti
Helena-Reet arvutita kodust ei lahku
Asso Puidet
Helena-Reet Ennet on esimene Eesti realitistaar. Peale osalemist populaarses reality sarjas „Robinson” on ta Eestis kogunud tuntust pea sama palju kui Paris Hilton Californias. Ta töötab ajakirjas Nädal rubriigi „Helena-Reet küsib” toimetajana, produtseerib ja toimetab televisioonisaateid ning on nõutud õhtujuht. Visalt ja järjepidevalt sulandudes aina sügavamale filmimaailma.

Juhtkiri
E-asjandus on kurjast
Asso Puidet
Valitsuse vahetusega sattus tugeva löögi alla viimaste aastaste jooksul miljoneid kroone ja sadu töötunde neelanud Eesti e-poliitika prioriteet: e-valimised.
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.