Windowsitelefoni rakendustemaailm

Windowsiga mobiili aastase testi esimene kuu hakkab vaikselt täis saama ja vaadates ikoonidekuhja Start-menüüs, on igasuguseid veidraid asju juba kogunenud - mõned on teab kust külge hakanud, mõned aga ametlikust Windowsi Marketplace´ist ehk ametlikust veebipoest alla laetud. Siiamaani pole raatsinud ühtki tasulist asja osta.

Kõigepealt asjadest, mis HTC enda poolt HTC HD2 telefoni kaasa on pandud. Footprints on hea asi reisipostkaartide salvestamiseks: teed pilti, määrad asukoha, salvestad heli, kirjutad juurde märkmed. Pärast saab Google Earthis vaadata ka. Rohke eriti ekspordivõimalusi pole.

HTC Peep on kasutajaliidesega integreeritud Twitteri rakendus. Igati korralik, lisab säutsudele vajadusel ka koordinaate ja pilte. Koordinaadid aga võetakse teab kust - mõnikord oled kilomeetreid eemal tegelikust asukohast.

Wi-Fi Router on ka väärt rakendus - teeb telefonist WiFi tugijaama, mis jagab telefoni 3G ühenduse (või kehvema) WiFina laiali. Paar-kolm arvutit saab nii internetiseerida kümnekonna meetri kaugusel.

HTC Sense kasutajaliides on kontaktihalduses hästi ära integreerinud ka Facebooki kuni selleni välja, et kontaktide juures näidatakse nende Facebooki profiili pilti, mis on tunduvalt suurem ja kvaliteetsem kui see, mida saab Outlookis lisada. Outlooki pildid tehakse nii hea ekraaniga mobiili jaoks liiga pisikeseks ja karvaseks Outlooki poolt arvutis.

HTC HD2ga on kaasas ka autonavigaator CoPilot, mis on suure ekraani jaoks väga hea graafikaga ning kaardidki olid üsna head selle 15 päeva jooksul, mil tasuta sai kasutada.

Veebilehitsejaks on HTC valinud Opera, mis on samuti õige valik - üks kiiremaid ja paremaid mobiilibrausereid avaneb automaatselt ka teiste rakenduste veebi pöördumisel. Paraku on probleeme mõnede nende rakendustega, mis Microsofti kaarditeenuseid vms kasutavad - neil lehekülgedel ei pruugi mobiilne Opera kõige paremini hakkama saada.

Aga nüüd asjadest, mis ise juurde said hangitud. Kuna Windows Mobile´i rakenduste turg on eksisteerinud juba üle kümne aasta, siis paadunud pihuarvutikasutaja asub tuhnima XDAdevelopersite ja muude sarnaste saitide pealt ja võib sattuda tõeliste briljantide või täieliku saasta peale. Ka troojalane või viirus pole välistatud. Võtsime selle riski ja laadisime osa asju ka mujalt kui ametlikust poest.

Pilt on eemaldatud.Navicomputer

Openstreetmapil ja selle vennasrakendustel põhinev kaarditarkvara on hea turistile, kuna kuskil WiFi võrgus saab omale kaardid alla laadida ja parajaks teha. Pärast võib edasi navigeerida juba kalli mobiilse internetita.

Salvestab ka träkki, laadida saab varasemaid träkke ja huvipunkte. Keskmise, mitte väga arenenud käsi-GPSi asendajaks sobib küll. Kohale ei juhata, ei häälega ega ilma. Kuid näitab liikumise aega, distantsi, kõrgust, kiirust, keskmist kiirust ja kõrguste graafikut.

Vt http://navicomputer.com

Buggy Exterminator

Sääsed on praegu linnast väljas põhiteemaks, loomulikult leidub ka rakendusi, mis neid peletavad. Windowsi jaoks sobib näiteks Buggy Exterminator, millest on olnud juba juttu.

Office Mobile 2010

Microsoft tõi mai keskel välja oma uue kontoritarkvara, mille mobiilne versioon on tasuta allalaetav. Ega see palju muutunud polegi võrreldes varasemate versioonidega, kuid paar head asja on - mobiilne Sharepoint ja Powerpointi slaidide n.ö juhtimispult. Saadaval Marketplace´ist.

MyPhone

Microsoft on loonud pilveteenuse-varunduslahenduse: MyPhone´iga saab oma andmed telefonist sünkroniseerida pilveteenusega ja see tähendab, et kontaktid-kalendrid-dokumendid-SMSid ei saa enam kuhugi kaduda isegi siis, kui telefon näpatakse. Näpatud telefoni saab MyPhone´i veebirakendusega ka taga ajada: panna selle helisema, otsida asukohta, kustutada andmeid või lukustada.

Vt myphone.microsoft.com (saadaval ka Marketplace´ist)

Fring

Tegemist on kommunikatsioonitarkvarade kuningaga - ühte rakendusse saab siduda Skype´i, Google Talki, MSNi, ICQ, SIP telefoni, Twitteri jne. Helistada võib nii Skype´i konto kaudu kui telefonivõrgust (või SIP numbrilt), paraku kipub Fring vahest võrgust välja minema, kui telefoni ei kasuta.

Vt http://www.fring.com

Marketplace

See rakendustepood on uuemates telefonides juba olemas, nii ka HTC HD2-s. Nagu Apple´i App Store on Marketplace koht, kust saab ametlikult osta või tasuta alla laadida Windows Mobile´i platvormi rakendusi, mis on kontrollitud ja töötavad. Populaarseim on edetabelis Windows Mobile´i Facebooki klient.

Glympse

Kõik, kes kasutavad igasuguseid träkkereid ja asukohamäärajaid, satuvad Windowsi poes ilmselt Glympse´ile, sest see on populaarsustabelis hinnatuim asukohapõhine rakendus. See aitab kasutajal määrata, mis ajal ja kes teda näevad. Vaatajad ei pea end kuskil registreerima (nagu nõuab Google Latitude) või mobiiliomanik kuskile sisse logima (nagu nõuab Foursquare), vaid saab määrata oma asukoha nägemise aja ning ajavahemikud ja teistele avaneb veebilehekülg, kust oma sõpra jälgida. Muidugi saab kõike ka sotsiaalvõrkudesse paisata.

Vt ka http://www.glympse.com

See pole veel kõik. Ülevaade järgneb.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.