fbpx TTÜ Küberneetikainstituut saab 50-aastaseks | AM.ee

TTÜ Küberneetikainstituut saab 50-aastaseks

Arvutiteaduse areng Eestis sai aluse pool sajandit tagasi - siis asutati ka TTÜ Küberneetika Instituut. 1. septembril 1960. a. loodud Eesti Teaduste Akadeemia multidistsiplinaarne uurimisinstituut alustab nüüd 50. sünnipäeva juubeliüritustega.

Instituut tõusis Nikolai Alumäe juhtimisel kiiresti silmapaistvale kohale Eesti teadusasutuste hulgas. Selles alustati edukaid alusuuringuid matemaatika ja mehaanika vallas ning pandi alus arvutustehnika ja arvutiteaduse arengule Eestis. Sellelt baasilt on sündinud AS Cybernetica ja rida firmasid, kellel on koos Küberneetika Instituudiga olulisi teeneid Eesti e-riigi ülesehitamisel.

Küberneetika Instituudist on võrsunud üheksa Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikut: Nikolai Alumäe, Boris Tamm, Endel Lippmaa, Hillar Aben, Enn Tõugu, Ülo Jaaksoo, Jüri Engelbrecht, Leo Mõtus ja Tarmo Soomere. Sealt on saanud viiekümne aasta jooksul töökogemusi rohkem kui kaks tuhat spetsialisti.

Instituut tugineb oma teadustegevuses põhiliselt rakendusmatemaatikal. Kõigi tulemuste aluseks on matemaatiliste meetodite arendamine ja kasutamine erinevates teadusvaldkondades, sealhulgas arvutiteaduses, mehaanikas, automaatjuhtimises, keeletehnoloogias, informaatikas, füüsikas, rannikutehnikas ja süsteemibioloogias.

Küberneetika Instituudi direktori Andrus Salupere sõnul näitab instituudis tehtava teadustöö kõrget taset näiteks see, et Küberneetika Instituut oli aastatel 2002-2007 koduks kahele Eesti teaduse tippkeskusele – Töökindlate arvutisüsteemide uurimise keskus CDC ja Mittelineaarsete protsesside analüüsi keskus CENS. Täna on instituudi juhtida Arvutiteaduse tippkeskuse EXCS tegevus. Üldsuse jaoks atraktiivsemate uurimisteemadena võib välja tuua küberjulgeoleku, kiirlaevalained ja arvutile kõnelemise ning kõnest aru saamise õpetamise.

Küberneetika Instituudi juubeliüritused algavad raamatunäituse piduliku avamisega täna, 12. augustil kell 14.00 Eesti Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis. Näitus esitab valiku viiekümne aasta jooksul avaldatud originaalsetele teadustulemustele baseeruvatest monograafiatest, toimetatud kogumikest ja teadusajakirjade erinumbritest. Näitus jääb avatuks kuni 26. augustini. Näituse avamisel esitletakse ka uut raamatut „Teadusmõte Küberneetika Instituudis“.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.