fbpx Gartneri ennustus: kümme tähtsaimat tehnoloogiat 2011. aastal | AM.ee

Gartneri ennustus: kümme tähtsaimat tehnoloogiat 2011. aastal

Gartner on lisaks turu-uuringutele teinud ka ennustusi tulevikuks. Seekordne ennustus räägib kümnest tähtsaimast tehnoloogiast, mis ootavad meid ees järgmisel aastal. 

Kümme väljavalitut avalikustati 21. oktoobrini toimuval Gartner Symposium/ITxpo 2010-l. Gartneri asepresidendi David Cearley sõnul peaksid kõik firmad lähima paari aasta jooksul nende tehnoloogiatega arvestama või vähemalt üle mõtlema, kuidas need võiksid muuta nende elu ja äri.

Kümme 2011. aastal olulisimat strateegilist tehnoloogiat on siis sellised.

Pilvandmetöötlus. Siin pole kahtlust - sellest räägib iga teine IT seminar või konverents. Ka 2011. aasta CeBITi peateemaks on pilvandmetöötlus. Gartneri ennustuste kohaselt on 2012. aastaks paljudel suurfirmadel eksperdid või tiimid, kelle tööülesandeks on "cloudsourcing" ehk teenuste viimine pilve.

Mobiilseadmed ja meediatahvlid. Alates iPadist on tahvelarvutid lõpuks ometi jäänud tähelepanu keskmesse ja pole jäänud vaid mulliks suurtel IT messidel. Gartner ennustab, et selle aasta lõpuks on maailmas 1,2 miljardit nutikat käsiseadet, mis on võimelised m-äri teenuseid kasutama ja veebi ühenduma. See number muutub 2011. aastal märgatavalt - ikka suuremaks.

Sotsiaalkommunikatsioon ja koosöö. Gartner jagab sotsiaalkommunikatsiooni järgmiselt: sotsiaalvõrgud (MySpace, Facebook, LinkedIn ja Friendster), sotsiaalne koostöö (wikid, blogid, suhtlustarkvarad, meeskonnatöö vahendid kontoris, crowdsourcing), sotsiaalkirjastamine (YouTube ja Flickr), sotsiaalne tagasiside (YouTube, Flickr, Digg, Del.icio.us, Amazon). Gartneri ennustuste järgi on sedalaadi sotsiaalkommunikatsioon integreeritud 2016. aastaks enamikesse ärirakendustesse.

Video. See pole küll uus meediavorm, kuid endiselt veel veidi vähem levinud kui muud meedialiigid Internetis. Lähiaastatel video osa kasvab oluliselt.

Uue põlvkonna analüütika. Kui seni on ärid planeerinud oma tegevusi minevikuandmete põhjal, siis tulemas on uue põlvkonna analüütika, mis lubab modelleerida äriprotsesse tuleviku jaoks erinevate stsenaariumitega ja teha tulevikuotsuseid reaalajas iga muudatusega, mis äriinfosüsteemis tekib.

Sotsiaalanalüütika. See uus valdkond kirjeldab inimestevaheliste suhete, teemade ja ideede analüüsi. Sotsiaalanalüütika kasutab vahendeid sotsiaalvõrkude analüüsiks ja trendide leidmiseks. Kliendisuhetes arvestatakse rohkem sotsiaalvõrkude infoga.

Kontekstipõhine andmetöötlus. Lõppkasutajaga suheldes hakkavad infosüsteemid arvestama kontekstiga, kasutaja sidemetega ja varasema käitumisega. Gartneri arvates on 2013. aastaks rohkem kui pooltel Fortune 500 firmadest kontekstipõhise andmetöötluse kogemus.

Uut tüüpi mälud. Flash mälude võidukäiguga ähvardab seda tüüpi mälu enam imbuda ka salvestusseadmete ja operatiivmälude mängumaale. Flash-tehnoloogia asendab paljudes kohtades kõvakettad.

Üldlevinud andmetöötlus. Lähiaastatel hakkavad meie personaalsed arvutusseadmed sulanduma üldlevinud andmetöötlusvõrkudesse ehk siis näiteks firma võib teatud hetkedel haarata töökohtadel (või kodudes, kui nii on kokku lepitud) PC-d mõne suuremahulise arvutustöö tegemiseks.

Kangasinfrastruktuur. Põhimõttelt on see IT infrastruktuur või arvuti, mis pannakse kokku standardiseeritud plokkidest. Näiteks kangasarvuti võib kokku "kududa" protsessoriplokist, mäluplokkidest, isend-väljundplokkidest jne. Suurem infrastruktuur "kootakse" kokku arvutusmoodulitest. Seda nimetataksegi kangasinfrastruktuuriks (fabric-based infrastructure ehk FBI).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.