Eesti Interneti Kogukond: Interneti Sihtasutus pole .ee domeeni haldaja

Nagu avalikkust on informeerinud Eesti Interneti Sihtasutus, läheb Eesti üle uuele domeenikorrale ja alates 5. jaanuarist peavad kõik vana korra järgi registreeritud domeenid olema ümber registreeritud. Uus kord kehtestas ka aastatasu, mis mõnede meelest on liiga kõrge.

Hiljuti loodud MTÜ Eesti Interneti Kogukond aga leiab, et Eesti Interneti Sihtasutusel puuduvad volitused .ee domeeni hallata, sest IANA ametlikud kanalid väidavad endiselt, et .ee tipptaseme domeeni haldajaks on Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, nii nagu vanasti.

"Kogukond küsis hiljuti IANA käest järgi ning IANA kinnitas: nemad ei ole Eesti Interneti Sihtasutusele .ee domeenide haldamise volitust andnud," kirjutab Elver Loho MTÜ kodulehel http://kogukond.org/. MTÜ küsis ka KBFI käest järgi ning direktor Raivo Stern ei suutnud meenutada ühtegi dokumenti, millega KBFI oleks .ee domeenide haldamise andnud Eesti Interneti Sihtasutusele.

Tipptaseme domeenide haldamisõiguse reeglistik on kirjas sellel lehel. Eesti tipptaseme domeeni .ee kohta on kirje IANA lehel, kus märgitakse, et tipptaseme domeeni haldaja on National Institute of Chemical Physics and Biophysics, tippdomeeni administratiivne kontaktisik Endel Lippmaa ja tehniline kontaktisik Jaak Lippmaa. Alamdomeenide registreerimisaadressiks on märgitud www.eestiinternet.ee.

Võib tekkida küsimus, et äkki on IANA lehele jäänud vana kirje ja tegelikult on kõik korras? MTÜ-st saadeti aga toimetusele edasi kiri, kus IANA esindaja kinnitab, et kogu info on õige ja keegi pole Eesti tippdomeeni haldaja osas alates 1992. aastast muutusi teinud.

Küsimus IANAs kirjas olnud haldusõiguste kohta on saadetud ka Eesti Interneti Sihtasutuse juhile Marek-Andres Kautsile. Tema vastuse saabudes ilmub see siin. Telefonivestluses ütles Kauts, et probleemi tema ei näe ja kõik on reeglitepärane.

Järgneb Eesti Interneti Sihtasutuse juhataja Marek-Andres Kautsi kommentaar:

 

Eesti Interneti SA õigus .ee domeeniregistrit hallata tuleneb Vabariigi Valitsuse 5.02.2009 korraldusest nr 39. Valitsuse korraldusega sätestatakse registri üleandmine seniselt haldajalt EENetilt Eesti Interneti SA-le.

IANA andmebaasis on .ee domeeni registreerimise korraldajana märgitud Eesti Interneti SA ja .ee domeeni primaarse nimeserverina on märgitud Eesti Interneti SA nimeserver ns.tld.ee.

Sponsororganisatsioonina on käesoleval hetkel märgitud Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut (KBFI). Domeenireformi aluseks olev kontseptsioon näeb ette ka sponsororganisatsiooni rolli Eesti Interneti SA-sse üleviimise ehk re-delegeerimise. Re-delegeerimine on ajamahukas protsess, mis on kavas lõpule viia 2011 aastal.

Tahaksin siinkohal täpsustada ka mõistet Internetikogukond (inglise k. Internet Community). Rahvusvaheliselt, sh ICANN-s mõistetakse internetikogukonna all Interneti arengu suhtes mõju omavat laiapõhjalist hulka organisatsioone, ühendusi ja eraisikuid.

Uue domeenikorra ja Eesti Interneti SA loomise aluseks olev kontseptsioon on välja töötatud Eesti internetikogukonna erinevaid osapooli hõlmanud töörühmas. Töörühma kuulusid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Infotehnolooiga- ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL), Tallinna Tehnikaülikooli ja eraettevõtjate esindajad ning seni .ee domeeni haldusega seotud olnud KBFI, EENet ja Jaak Lippmaa. Lisaks eelpoolmainitutele konsulteeris töögrupp ka Õiguskantsleri büroo intellektuaalomandi valdajaid esindava Patendivolinike Seltsi ja Pangaliiduga.

MTÜ Eesti Interneti Kogukond näol on tegemist käesoleva aasta oktoobris äriregistrisse kantud mittetulundusühinguga. Värskelt asutatud MTÜ ja rahvusvaheliselt internetikogukonnana all mõistetav laiapõhjaline organisatsioonide ja eraisikute kogum on kaks teineteisest oluliselt erinevad asja, mida MTÜ nime tõttu on hõlpsasti võimalik omavahel segamini ajada.

(Vaata ka Eesti Interneti Kogukonna vastust kommentaarile)

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.