Minu arvutimaailm: Mindaugas Ubartas

(Arvutimaailm 9/11)

Tele2 Eestil on kevadest uus juht, Leedust pärit Mindaugas Ubartas. Tema esimesed telefonid, arvutid ja kogemused internetiga on üsna sarnased paljude Eesti samaealiste kogemusega. Sest e-tiigrid alustasid Balti riikides hüppamist samal ajal enam-vähem samast kohast.

Esimene kokkupuude arvutiga?

Mäletamist mööda Atari, tol ajal omamoodi imeasi. 1993. aastal oli mul võimalus kasutada arvuteid kooli IT-klassis. Üks neist oli rohelise ekraaniga Pentium 086 (20 MB kõvakettaga). Kui juhtusid aga varakult klassi ja vedas, siis pääseseid ligi Pentium 286-le, millelel oli juba 13-tolline värviline ekraan. Me õppisime neil programmeerimist Turbo Pascalalis ja muid arvutitega seotud asju.

Esimene oma arvuti?

Esimese oma arvuti sain ülikoolis õppides, kui kolisin ühiselamust oma korterisse. Ühikakaaslastel oli 2 arvutit, mida kasutati ajaveetmiseks. Omaette kolides ostsin arvuti õppe- ning suhtluse esmärkidel. Kasutasin tol ajal dial-up ühendust.

Esimene mobiiltelefon?

Nokia 5510, mille üle olin tõsiselt uhke. Minu silmis oli see täiuslik mobiil.

Esimene kokkupuude Internetiga?

Meenuvad kooliaegsed arvutimängud ning pikad tunnid internetis surfates.

Milline on praegune tehniline varustatus?

Olen rohkem lõpptarbija tüüpi ning pean pigem lugu kasutatavatest teenustest. Minu arvuti ja teler on ühendatud internetti, nagu on ka fotod salvestatud pilve. Kõik peres kasutusel olevad mobiiltelefonid (HTC, Sony Ericsson, iPhone) on ühenduses nii WiFi kui Tele2 mobiilse interneti kaudu, töö- ja erameilid jõuavad otse mobiili, kalendrid on sünkroniseeritud. Isegi mu 3-aastane poeg kasutab internetti.

Kõige halvem ITga seotud kogemus?

Siis, kui kõvaketas, kuhu olid salvestatud kõik mu üheaastase tütre pildid, läbi läks. Õnneks sõber taastas. Siis mõistsin, et mõistlik on vanal heal viisil fotod paberile printida. Igaks juhuks.

Millise teenuse või netileheküljeta ei saa hakkama?

Tuleb tunnistada, et tehnoloogia ja internet teeb palju asju lihtsamaks, nagu internetipanga külastamine, raamatute ostmine veebipoest, info otsimine, sõpradega suhtlemine jne. See kõik on väga tähtis, kuid otsesuhtlus ning inimestega kohtumine ei ole minu jaoks muutunud vähem oluliseks.

Kui suur osa päevast kulub arvuti taga istumisele?

Arvuti taga istumine pole eesmärk omaette. Kasutan arvutit, kuid palju sõltub ülesandest. Näiteks klientide vajadustest arusaamiseks ei piisa arvuti ekraani taga istumisest, palju tõhusam on külastada poodi ja kuulata klientide soove. Samas eelarve tegemisel või kirjade kirjutamisel on arvuti suureks abiks. Suhtlemise kontekstis võib arvuti olla suurim sõber, aga ka suurim vaenlane. Kasutan arvutit tööpäeva jooksul umbes 3 tundi.

Ausalt – kas olete olnud kunagi tarkvarapiraat?

Tuleb tunnistada, et kõik need ööd, mis sai koolis ja ülikoolis veedetud erinevaid arvutimänge mängides, ei ole olnud hariduslikust ning tarkvaralisest perspektiivist vaadatuna alati just kõige efektiivsemalt veedetud.

FOTO: KALLE VEESAAR

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.