fbpx 4G kolib ka 1800 MHz sagedusele ja hakkab tulevikus levima üle Eesti | AM.ee

4G kolib ka 1800 MHz sagedusele ja hakkab tulevikus levima üle Eesti

Esimesena Eestis alustas EMT oma 4G ehk LTE võrgu väljaehitamist 1800 MHz sagedusalas, mis vabanes n.ö linna-GSMi alt ja tänu "tavalisest" 4G-st madalamale sagedusele levib sellel sagedusribal kiire uue põlvkonna andmeside tunduvalt kaugemale. 2016. aastaks lubab EMT katta 4G ehk LTE andmesidega peaaegu kogu Eesti.

“Võrreldes 2600 MHz-ga võimaldab 1800 MHz katta Eesti kiire internetiga palju  kiiremini, sest selleks on vaja ca kolm korda vähem tugijaamu kui 2600 Mhz puhul,” ütles EMT tehnoloogiadivisjoni direktor Tiit Tammiste. „Lisaks kindlustab 1800 MHz kasutamine ka parema siselevi. 2600 MHz on aga abiks suurte mahtude haldamisel.”

EMT 4G võrgu arendamine toimub ka maakonnakeskustest väljas ning alustatud on väiksemate, kuid suure mobiilse interneti kasutajaskonnaga  asulate katmist. Praeguseks on välja ehitatud ja käivitatud paarkümmend 1800 MHz sagedusalas töötavat 4G tugijaama, viimati näiteks Harjumaal Saha-Lool, Murastes, Metsakastis ja Vääna-Jõesuus. Rapla maakonnas Kohilas töötavad nii 1800 kui 2600 MHz tugijaamad.

„Kuna 3,5G võrgu võimalused hakkavad nõudlikele kasutajatele juba väheks jääma, on EMT seadnud üheks prioriteediks 4G võrgu kiire väljaehitamise,“ ütles Tammiste. „See võimaldab kasutada uue võrgu oluliselt avaramaid võimalusi.“

EMT-s müügil olevad 4G seadmed toetavad nii 1800MHz kui 2600MHz sagedust ning seade valib piirkonnas saadaoleva võrgu, nii et kasutaja ei pea erinevate sageduste kasutamiseks ise midagi tegema.

4G võimaldab saavutada mobiilses internetis allalaadimiskiiruseid kuni 100 Mbit/s, reaalsed saavutatavad kiirused jäävad vahemikku 20-60 Mbit/s. Samuti on 4G võrgus võimalik edastada kõrgekvaliteedilist HD-telepilti ja palju muid kiiret ühendust nõudvaid rakendusi. Ka on võrk väga hea „kiirendusega“ (latentsus), mis teeb selle sobivaks online-mängude mängijatele.

24-kuulise lepingu sõlmimisel saab 4G modemi ZTE MF820D või 4G/WiFi ruuteri Huawei B593u kätte alates 39 euro eest ning kuutasu on alates 34.94 eurot. Modem ja ruuter töötavad lisaks 4G võrgule ka 3,5G ja 2G võrkudes ning pakkumisel on 14 päeva tagastusõigus, et kasutaja saaks testida 4G võrgu olemasolu ja toimivust talle olulistes kohtades.

EMT jõuab käesoleva aasta lõpuks 4G võrguga kõikidesse Eesti maakonnakeskustesse.

Praeguseks töötab EMT 4G Harjumaa  linnadest Tallinnas, Maardus ja  Keilas lisaks Harjumaal Tabasalus, Haabneemes, Metsakastis, Murastes, Saha-Lool  ja Vääna-Jõesuus. Mujal Eestis levib 4G Tartus, Elvas, Narvas, Kohtla-Järvel, Jõhvis, Rakveres, Võrus, Põlvas, Valgas, Viljandis, Paides, Põltsamaal, Pärnus, Raplas, Kärdlas, Kuressaares, Haapsalus ning Rapla maakonnas Kohilas.

Pikemalt saab 4G arengutest uuel aastal lugeda detsembri Arvutimaailmast (lk 48).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.