Arvutimaailm 10/01

Poliitika
X-tee
11. detsembril tutvustati riigi andemekogude moderniseerimise programmi X–tee. X– tee on süsteem, mis võimaldab asutustel, juriidilistel– ja füüsilistel isikutel vastavate õiguste olemasolu korral pärida üle Inetrneti andmeid riigi andmakogudest. Süsteem tagab sealjuures piisava turvalisuse andmekogude päringute ja seal saadud vastuste käsitlemisel.

Eesti Informaatikakeskus 5–aastane
Eesti Informaatikakeskus (EIK) on jõudnud oma esimese märkimisväärse tähtpäevani — käesoleva aasta lõpus täitub asutamisest viis aastat. Tähtpäevaintervjuu annab Eesti Informaatikakeskuse direktor Imre Siil.

Haridus
Informaatikaõpe röövib isikliku aja
Lauri Levo
Svea Liiv on 20–aastane Tartu Ülikooli informaatikatudeng, kes kõrvuti meessoost õppuritega pürgib IT hästitasustatud töösektorisse.

Riistvara
Western Digital pakub oma tarbijaskonnale suurt tootevalikut
Veiko Tamm
Novembri esimesel nädalal viibis Eestis kiirvisiidil ühe maailma suurima kõvakettatootja — Western Digital Corporation’i — viitsepresident Ken Larsen, kes kureerib Ida–Euroopa, Kesk– ja Ida–Aafrika ning India turge. Oma siinse partneri, Elko Revaliga, kohtumise järel leidis ta ka veidi aega, et lühidalt tutvustada oma kompaniid ja vastata mõnedele meie küsimustele.

SATA — uus samm PC maailmas
Veiko Tamm
Serial ATA (edaspidi SATA) liides on oma esimese avaliku esinemise arvutipublikule juba andnud selleaastasel Comdex’i arvuti–showl Las Vegases, kus Inteli ja Western Digitali koostööna demonstreeriti esimest prototüüpi laiemale üldsusele. Tutvustaks selle uue liidese omadusi ka AM–i lugejaskonnale veidi lähemalt.

HP kroonikad: teeme ise jõulukaardid
Risto Kasepuu
Mul on kõrini kõikvõimalikest poesmüüdavatest õnnitlus­kaar­tidest! Otsustasin tänavu oma parimatele sõpradele ise midagi valmis nikerdada.

Tulevikumälud
Indrek Teppan
Järgmise põlvkonna mälutehnoloogia viib meid pooljuht­mälu­de ja magnetiliste andmekandjate väljavahetamiseni.

Tarkvara
Viirusetõrjetarkvara — kas ainult viiruste avastaja või ka viiruste tõrjuja?
Tiit Sokolov
Viirusetõrjetarkvara kohalolekut tunnetab arvutikasutaja pidevalt. Kellele on see rohkem tuntav, kellele vähem, see sõltub esmajoones valitud tarkvarast.

Linuxiga tulemüürimas 1
Hasso Tepper
Eelmistes numbrites oleme vaadelnud mõningaid Linuxi distributsioone, mis on sobivad koduse ruuteri/tulemüüri ehitamiseks — Coyote, Smoothwall, E–Smith. Paraku ei saa kõik endale selleks otstarbeks eraldi arvutit lubada.

Miks on Java nii aeglane?
Peep Küngas
On tarkvara, mis ei peagi ekstreemkiire olema — näiteks programmi kasutajaliidese puhul piisab täiesti kui selle reaktsiooniaeg on sarnane inimese omaga. Ei ole olulist vahet, kas andmed kuvatakse tabelisse ühe või saja millisekundi jooksul, sest inimesel kulub niikuinii aega uudse info tabamiseks (nii visuaalselt kui kontseptuaalselt).

Mängud
Juhe koos
Lauri Jürisoo
Nagu pealkiri lubab, on mu tänane manifest eriti hüplik, vastates põhiliselt küsimustele, mis teil viimase kuu jooksul Maania või seal aval­datuga seoses tekkisid. Ja mõned (lugejate saadetud) uudisnupud ka, et paremini libiseks.

Uudised
Lauri Jürisoo
Käed puhtad, pea kammitud? Siis on ia. Satan, vabandust Santa, Clause toob nüüd sussi sisse mõned uudised. Tänada pole vaja, mulle juba maksti.

Minu apokalüpsis (Resident Evil 3: Nemesis)
Kaimar Palts
Kui järgnev artikkel oleks eepilise filmi reklaamrull, kõlaks tutvustus nii: see on liigutav lugu ühe inimese armastu­sest mängu vastu, tolle pikast teest läbi nigelasti varustatud poelettide ning selgapiitsutava ajavoo kadalipu.

Kroonilised kangelased (Heroes Chronicles)
Arnel Pällo
Heroes of Might & Magic 3 on paljude arvates parim käigustra­teegia üldse. Heroes Chronicles kujutab endast mitmeosalist oma­moodi lisapa­ketti, mis jutustab surematu kangelase Tarnumi loo.

Andunud austaja(tele) (Throne of Darkness)
Lauri Jürisoo
Isiksusi eristavad maitsed. Igal (män­gu)väljaandel on sa­muti kindlad lemmikud, mis nende üldisi eelistusi vähem või enam mõjutavad. Terane ja pidev lu­geja teab kindlasti, et Maania üks favoriite on Diablo: see nimi kordub tihti, kui juttu RPG–dest. Ja pole minu süü, et D–sõna enne lõppu ka siin veel uh­kelt laiutada saab.

Loheratsanikud kuuvalgel ööl (Dragonriders: Chronicles of Pern)
Timo Tomson
Hommikul pärast Rammsteini kontserti, pohmakaga, pildu­mi­sest valusa kaela ja karjumisest käheda kurguga arvuti et­te istudes ei mäleta enam õieti, mida tahtsin Dragonridersi kohta kirjutada. Aga maailmas ei ole mis­kit, mida Kruvikee­raja–nimeline kokteil ei parandaks…

RPG uus täht (Wizardry 8)
Lauri Koobas
Dominus, Esimene Maailm. Alguses tuli Dark Savant oma Mustas Laevas. Sellest peale on oma tee Dominusele leidnud ka teised, kau­getelt pla­neetidelt pärit Umpanid, T’Rangid ja isegi petlikud Rattkinid. Kõik võitlemas ühe ni­mel — saamaks Kosmilise Ringi Isandaiks.

Maagiline kolmas (Civilization III)
Tanel "Pronto" Raja
Inimesed arvavad ikka, et kolm on maagiline number. See on kohtu seadus ja samas ka seltskond. Muinasjuttudes kim­butab kuri hunt kolme põrsakest, laulus tulevad magusad mehed kolmekesi piparkoogimaalt, võluväega tegelased täi­davad vastuvaidlematult kolm soovi. Jne. Nüüd siis Civilization III.

Võrgus räägitakse (cool.hot.ee teadetahvel)
Marko Kivimäe
Maanias räägitakse palju konkreetsetest mängudest ja nendega seonduvast. Üks teema — teadetetahvlid, kus huvilised mõtteid va­hetavad — on samas vaid pealiskaudselt tutvustatud.

Jälle! (Tom Clancy’s Ghost Recon)
Kristo Leotoots
Tom Clancy’s Ghost Recon on uus haibi­tud sõdurisimulaa­tor, mis jääb vähese originaalsuse tõttu siiski keskmiste hul­ka. Red Stormi tiim vääriks tegelikult hoiatuseks viitkümmet kätekõverdust ja lapitoimkonda, aga hea küll. Vabalt, rivitult — ja naaske, kui teil on midagi uut ette näidata!

Varjus kasvanud õun (Return to Castle Wolfenstein)
Kerry Saarma
Oodatud ja hea — kuid mitte nii hea kui oodati. Järg FPSi kui þanri määratlenud legendile kutsub uuesti püssi haarama ja neid õnnetuid tinaga üle külvama, kes juhtuvad saksa keeles rää­kima ja natsiarmeele supersõduri prototüüpi looma.

Unreal Tournamenti modifikatsioonidest
Marek Saar
Täienduste teema jätkub, seekord uurime Unreal Tourna­menti, mis ootab kuulduste põhjal järgmiseks sügi­seks järge. Hea sait täienduste hankimiseks on www. planetunreal.com. Nagu selgub, on eelmises numbris tutvustatud Half–Life’i lisakraamiga neil mõndagi ühist.

Juhtkiri
Electronic Arts’i “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” nüüd ka Eestis
21.12.01, päeval mil kinolinale tuli film “Harry Potter ja Tarkade Kivi” (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone), jõudis Eestis kauplustesse Electronic Arts’i samanimeline mäng.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.