fbpx Elisa 5G konkursi võitjaks tuli reaalajalist kontsertelamust võimaldav tehnoloogia LoLa üle 5G võrgu | AM.ee

Elisa 5G konkursi võitjaks tuli reaalajalist kontsertelamust võimaldav tehnoloogia LoLa üle 5G võrgu

Elisa, Geeniuse ja Ajujahi koostöös läbi viidud 5G konkursil tuli võitjaks LoLa ehk LowLatency tehnoloogial kontsertide pidamine üle 5G võrgu, mis võimaldab esinejatel reaalajas koos musitseerimist, olles teineteisest eraldatud tuhandete kilomeetritega.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia IT-juht Innar Järva sõnul teeb LoLa võimalikuks selle, et rikka heli ja kõrgekvaliteetse reaalajalise videopildi koosmõjul saavad teineteisest ka suurte vahemaadega eraldatud muusikud koos esineda kontserdil või osaleda proovis.

Järva sõnul on tänaseid võrgutehnoloogiaid kasutades Youtube´i otseülekande viide kümmekond sekundit, Skype´il mõni sekund, heli kvaliteet aga ei kannata nendel kontserdikvaliteediga võrreldagi. „5G võrk on esimene mobiilne lahendus, mis on piisavalt kiire ja väikese viite ehk hilistumisega, et muusikud kui ka näitelajad võiksid seda koos LoLa tehnoloogiaga kasutada,“ tõi Järva välja 5G interneti eeliseid.

Järva näeb 5G mobiilsusel palju vabastavaid omadusi, mis viiksid LoLa tehnoloogia poolt võimaldatava edasi fiiberoptikaga varustatud kontserdisaalidest. Koostöös Elisaga hakatakse ette valmistama LoLa tehnoloogia katsetamist ja kasutamist 5G live-võrgus ning toote edasiarendusi.

Elisa uute teenuste juhi Kertu Kriiski sõnul olid kõik finaali jõudnud seitsme tiimi ideed hästi ette valmistatud ja kliendi vaatevinklist läbi mõeldud. „Ideid esitati peamiselt kolmes valdkonnas – turvalisus, mugavus ja meelelahutus,“ võttis Kertu Kriisk konkursi tulemused kokku, lisades, Elisa leidis mitme esitletud idee puhul võimalikke koostöökohti, mille arutamisega lähiajal täpsemaks minnakse.

Loe teiste 5G konkursil finaali jõudnud ideede kohta lähemalt Geeniusest.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.