fbpx Lapsi ähvardavad ohud võrgus - ülevaade ja kuidas neist hoiduda | AM.ee

Lapsi ähvardavad ohud võrgus - ülevaade ja kuidas neist hoiduda

Internet toob koju kätte kogu maailma teadmistega koos ka kogu maailma kurjuse. Üks koht, kus nuhkimisest, tsenseerimisest ja järelvalvest on kasu ja mis on isegi hädavajalik, on laste netitegevus.

Tänapäeval on lapsed ümbritsetud tohutust hulgast vidinatest, kirjutab Kaspersky Lab oma ülevaates: arvutitest, nutitelefonidest ja tahvelarvutitest. Nende abil lähevad noored kasutajad veebi ja tunnevad end seal sama vabalt kui pärismaailmas. See hirmutab emasid ja isasid: Kaspersky Labi küsitluse järgi kardab 53% lapsevanematest, et nende laps näeb veebis soovimatut sisu ja iga kümnes on kindel, et see on juba juhtunud.

Uurides noorema põlvkonna huvisid veebis, avastasid eksperdid, et vanematele (44%) teeb muret ka võimalus, et laps suhtleb veebis ohtlike võõrastega. Sellised suhtluskaaslased võivad last solvata, temalt konfidentsiaalset infot välja petta või päriselt kokku saama kutsuda. Sellel hirmul on alust, sest kõige enam huvitab lapsi veebis suhtlemine, eelkõige sotsiaalvõrgustikud. Veebisuhtlusvahendid (sotsiaalvõrgustikud, e-post ja jututoad) moodustasid 77% kogu laste veebitegevusest. Veel üks kasvav oht sotsiaalvõrgustikes on küberkiusamine, st tagakiusamine ja alandamine veebis, mis sageli põhjustab tõsiseid psühholoogilisi traumasid, eriti siis, kui konflikt muutub virtuaalsest reaalseks.

Lapsed lähevad veebi ka arvutimängude pärast (11%) ja veebipoodidest või maksesüsteemidest tehtud ostude eest tasumiseks (4%). Laste loata juurdepääs vanemate veebirahakotile põhjustab mitte ainult rahalist kahju, vaid võib anda lastele juurdepääsu ka soovimatule veebisisule.

Muud tegevused, nagu piraatprogrammide, videote, muusika, porno ja erootika, vanemate installitud blokeerivate programmide tööpõhimõtete ja nendest möödahiilimise võimaluste otsimine ning relvade, vägivalla ja tsenseerimata sõnavara alla liigitatud saitide külastamine on laste hulgas vähem populaarne.

Hoolimata ohtude hulgast ei võta iga viies täiskasvanu oma lapse kaitseks mingeid meetmeid ja ainult 22% on installinud vanemakontrolli vahendi.

TOP 10 laste turvalise veebiskäimise tarkvara:

Laste kaitsmiseks veebis on turvatarkvara tootjad välja töötanud vastavad vahendid. Kaspersky Labi erilahenduseks on Kaspersky Safe Kids, mis ühildub kõigi enimkasutatavate operatsioonisüsteemidega. Kaitselahendus võimaldab mitte ainult kontrollida, mida noored kasutajad veebis teevad ja kui palju aega nad seal veedavad, vaid annab lisaks võimaluse jälgida lapse nutitelefonilt tehtud kõnesid ja saadetud SMS-e ning leida ta asukoha tänu geolokatsioonifunktsioonile.

„Kaspersky Safe Kids üksi veebi saadetud lapse julgestus. Sellises olukorras on julgestust sama palju vaja kui mägironimisel. Aga nagu mägironimiselgi, on julgestusest üksi vähe, tuleb osata olukordadega iseseisvalt toime tulla. Kõigi võimalike veebi ja infotehnoloogiaga seotud ohtude teadmine ja mõistmine ning veebietikett on põhioskused, mida on vaja edukaks ja ohutuks veebis viibimiseks,” võtab kokku Kaspersky Labi laste veebiturvalisuse ekspert Maria Namestnikova.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.