Turvalisus

Arvutiturvalisus ja muud turvateemad IT vallast. [Turvateema RSS]


Küberkiirendisse oodatakse uusi idufirmasid, esimese vooru firmasid saadab juba edu

Tehnopol x RIA küberkiirendi I vooru tiimid.

Tehnopol Startup Inkubaator ja Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) kutsuvad Küberkiirendi uude vooru kandideerima küberturvalisuse valdkonna idufirmasid, kel on võimalik saada oma ideede arendamiseks nõu valdkonna parimatelt mentoritelt ja 48 000 eurot toetust.   

Küberkiirendi eesmärk on küberturbe valdkonnas iduettevõtete toetamine ning uute toodete ja teenuste väljaarendamine, mis loovad kasu ka teistele ettevõtetele. Kiirendi esimesse vooru pääses mullu kaheksa ettevõtet, kellest nii mõnelgi on juba ette näidata muljetavaldavaid tulemusi. 

Elisa hoiatab: Ettevõtte nimel tehakse petukõnesid

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Küberrünnakute uue lainena on Elisa kliendid hakanud saama uusi õngitsuskõnesid. Kõnes väidetakse, et kliendile helistatakse Elisast ning nende kliendileping lõpetatakse, kui isik ei anna oma isikukoodi.

Elisa kinnitab, et taolisi kõnesid ettevõte ei tee ning kui kliendi poole pöördutakse vastava kõnega, on tegemist pettusega. Kõnesid tehakse võltsitud numbritelt nii eesti kui ka vene keeles. 

Ettevaatust! Telia nimel tehakse petukõnesid

Foto:  Mimzy, Pixabay

Foto:  Mimzy, Pixabay

Viimastel päevadel on sagenenud juhtumid, kus petturid teevad Telia nimel petukõnesid, teatab Telia.

Petukõnede puhul on läbivaks jooneks see, et helistaja väidab end olevat Telia töötaja ning hoiatab selle eest, nagu oleks kõne vastuvõtjal probleemid võrguoperaatori lepinguga.

Nii on osadele klientidele kõne vahendusel väidetud, et nende leping Teliaga on lõppenud ning Telia teenuste edasiseks kasutamiseks peab klient end kahtlases veebikeskkonnas tuvastama kas Mobiil-ID või Smart ID abil.

Telia hoiatab: satelliit-telefoni numbritelt algusega +88213 tehakse Eestisse õngitsuskõnesid

Foto: Olga Volkovitskaia, Pixabay

Viimasel ajal on suurenenud satelliit-telefoni numbritelt Eestisse tulevate kõnede hulk, mille eesmärk on meelitada inimesi tundmatule ja tasulisele välismaisele numbrile tagasi helistama.

Telia riskijuhi Andreas Meistri sõnul on sellistele õngitsuskõnedele üheks iseloomulikuks jooneks lühike kõne kutsung, millele ei pruugi jõuda kõne saaja vastata. Samuti tehakse kõnesid reeglina öösiti – võimalik, et selle eesmärk on kasutada ära inimeste madalamat tähelepanu.

Rahvusvaheline uuring: Smart-ID on kõige usaldusväärsem digitaalne autentimisvahend

Foto: Smart-ID

Värske rahvusvahelise uuringu järgi on Smart-ID üks kõige usaldusväärsematest autentimislahendustest nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Smart-ID teenis ka kõrgeima soovitusindeksi kõigi analüüsitud autentimisvahendite seas edestades nii globaalseid kui riiklikke lahendusi.

Vaata, milliseid võtteid kasutavad küberpätid pühade eel inimeste petmiseks

Foto: Telia

Jõulupühadele eelnevatel nädalatel kasvab hüppeliselt erinevate petuskeemide ja libakampaaniate hulk, mille kaudu üritavad petturid inimestelt raha ja pangakontode paroole välja meelitada, hoiatab Telia.

Kuna pühade eel käib e-kaubanduses aktiivne ostlemine ja pakkide saatmine, üritavad seda perioodi maksimaalselt ära kasutada ka petturid.

Telia turvaintsidentide spetsialisti Aare Kirna sõnul on hetkel näiteks levimas üks petuskeem, millega püütakse jätta inimesele mulje talle saabuvast pakist.

Uuring: eBay ja Amazon korjavad kõige rohkem kasutajate andmeid

Foto: Preis_King, Pixabay

Androidi osturakenduste hulgas koguvad enim kasutajaandmeid eBay ja Amazon, selgus uuringust.

Atlas VPN-i meeskonna uuringu kohaselt koguvad eBay ja Amazon Shopping analüüsitud Androidi rakendustest kõige rohkem kasutajaandmeid. eBay kogub 28 andmepunkti, Amazon aga 25 andmepunkti, mis hõlmavad 11 andmetüüpi, sealhulgas isiklikud, finants- ja asukohaandmed.

Telia annab kolm soovitust saabunud lumetormi osas

Torm

Ilmateenistuse teatel on Eestis lähiajal oodata väga tugevat lumesadu ja tormituult, mistõttu toob Telia välja kolm soovitust, kuidas valmistuda selleks mobiiliteenuste kasutamise vaates.

„Kuna intensiivse lumesaju ja tormiga võivad kaasneda elektrikatkestused, mis omakorda võib mõjutada mobiiliteenuse kvaliteeti, on mõistlik meelde tuletada mõned soovitused, kuidas selliseks olukorraks valmistuda,“ ütles Telia tehnoloogiajuht Andre Visse.

Ettevaatust! Kelmid pommitavad inimesi taas petukõnedega

Foto: Mimzy, Pixabay

Telia teatel on viimasel ajal taas sagenenud juhtumid, kus võõrastelt numbritelt helistajad püüavad erinevate valede abil kätte saada inimeste isikuandmeid või ligipääsu ohvri finantsvahenditele.

Kõnealusele petukõnede lainele on iseloomulik see, et kõne tuleks just kui kohalikult numbrilt, kuid tegelikult on tegu välismaalt tehtava kõnega. Juhul, kui kõnele jääb vastamata ja sellele hiljem tagasi helistada, vastab aga numbri tegelik omanik Eestis, kellel pole aimugi, et tema numbrit on kasutatud petuskeemi maskeeringuna.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.