fbpx Finantsinspektsioon hoiatab hoiuseid ja muid investeeringuid kaasavate tegevusloata veebilehtede eest | AM.ee

Finantsinspektsioon hoiatab hoiuseid ja muid investeeringuid kaasavate tegevusloata veebilehtede eest

Ajal, kui väga paljudel Eesti inimestel statistika järgi hoiused sügelevad intresse teenima ja pankade hoiuseintressid on langenud nullilähedaseks, kasutavad soodsat olukorda ära petturid. Meelitatakse oma sajalisi liigutama investeerimisskeemidesse, mille lubatud garanteeritud tootlus võib lõpuks tähendada rahast garanteeritud ilmajäämist.

Finantsinspektsiooni (FI) tarbijaveeb Minuraha.ee annab soovitusi, mida selliste ahvatluste vastu ette võtta. Järgneb FI soovitus.

Internetis levivad „soodsad“ investeerimispakkumised, mis suunavad huvilised eestikeelsetele veebilehtedele, kus väidetavalt neid pakkumisi kasutanud isikud kirjeldavad edulugusid oma raha kasvatamisel. Investoreid kutsutakse üles teatud kindlate kauplemisplatvormide vahendusel ja petuskeemis kirjeldatud viisil investeerima. Jäetakse mulje, nagu suure tulu teenimine oleks selliste platvormide kaudu väga lihtne.

Samuti pakutakse ka näiteks fikseeritud kõrge intressiga raha „hoiustamise“ võimalust.

Petuskeemid viitavad tavaliselt legaalsetele kauplemisplatvormidele, püüdes seeläbi kujundada skeemist endast usaldusväärset muljet.

Kõnealuseid veebilehti reklaamitakse muuhulgas sotsiaalmeedias ja masspostituste vahendusel. Eesti investoritele suunatud veebilehed on üldjuhul eesti keeles ja "investorite" isikukirjeldustes on kasutatud eestipäraseid nimesid, näiteks:

Isikuid, kelle edulugusid nendel veebikülgedel kirjeldatakse, ei ole reaalselt olemas. Ühte ja sama edulugu kasutatakse petuskeemi reklaamimiseks erinevates riikides ja keeltes.

Mõned näited sama sisuga veebilehtedest teistes keeltes:

Samuti on finantsjärelevalvele esitatud kaebusi Reef Capital Advisors`i kohta, kes Hong Kongi järelevalve veebilehel avaldatud hoiatuse kohaselt tegutseb ilma tegevusloata.

Finantsinspektsioon on ka hoiatanud Rahapuu.eu veebilehte haldava Tallinna Investeeringute Grupi tegevuse eest, kes krediidiasutuse tegevusluba omamata pakub veebilehe www.rahapuu.eu kaudu fikseeritud intressiga finantsteenust. Nimetatud osaühingul puudub õigus avalikkuselt hoiuseid vastu võtta.

Arvo Koppelilt pole muud õppida kui seda, et oled liiga kergeusklik.

Tšehhide jaoks loodud arvokoppel lubab sedasama, mida eesti keeleski. Ainult et nimi on kohendatud sihtriigi jaoks kodusemaks: Tomaš Stodola.

Finantsinspektsioon juhib tähelepanu, et investeerimisega kaasneb hulgaliselt riske. Investeerima peaks vaid instrumentidesse, mille olemust täielikult mõistetakse ja kasutada tuleks vaid tegevusluba omavaid teenusepakkujaid. Sealjuures tuleb kriitiliselt hinnata iga konkreetset investeerimissoovitust ja enne investeerimist läbi viia põhjalik taustauuring. Kui kahtlustate, et tegemist võib olla petuskeemiga, soovitame informeerida ka Finantsinspektsiooni.

Kõik Eestis finantsteenuste osutamiseks tegevusluba omavad teenusepakkujad on leitavad Finantsinspektsiooni kodulehelt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.