Mälupulk ja kõvaketas koodi alla

(Arvutimaailm 6/12)

Mälupulki ja kõvakettaid unustatakse pidevalt igale poole ripakile, seda teevad väikefirmade raamatupidajad ja riigikogu liikmed. Selleks, et mitte muretseda infolekke pärast, on iStorage´il seeria PIN-klaviatuuriga kaitstud kaasaskantavaid salvestusseadmeid.

Toimetuse laborist käis läbi turva-mälupulk Datashur ning turva-kõvaketas DiskGenie. Mõni aasta tagasi Arvutimaailmas tutvustatud Ironkey mälupulgast eristab neid see, et arvutiga ühendamiseks pole vaja vastavat turvaprogrammi installida või käivitada, välkmälus olevad andmed saavad ligipääsetavaks mälupulga või kõvaketta füüsiliselt klaviatuurilt parooli sisestades.

USB-mälu Datashur

Kui esialgu tundub, et kuidas neid koodinuppe küll vajutada, kui seade on USB-pesas (vajutades on oht ju nõrguke pistik ära murda), siis tegelikkuses on asi lahendatud kavalamalt. Nimelt käib koodi sisselöömine enne arvuti USB pesasse pistmist. Selleks näib mälupulgal olevat sees väike aku. Loodetavasti on see igavene, või peaaegu igavene. Samas pole muret ka siis, kui aku lootusetult tühjaks saab – USB pesasse pistes laaditakse aku nii palju ikka täis, et kasutada saab. Ja koodi saab USB pesast toidet saades ka sisestada.

Vajutades USB pulgal võtmenuppu, hakkavad plinkima punased ja rohelised tulukesed ning kui piisavalt kiiresti (ehk kümne sekundi jooksul) parool sisse lüüa, ongi lukk lahti. Edasi käitub turvapulk nagu iga tavaline mälupulk. Niipea aga, kui see USB pesast eemaldada, kõik lukustub ja kõrvalised enam mälu sisule ligi ei saa.

Korporatiivkasutaja jaoks on aga olemas veel üks hea asi – administraatori parool. Selle saab seada üle kasutaja parooli ehk kui kasutaja parooli unustab, võib administraatori parooliga andmed kätte saada ja uue kasutajaparooli teha. See on hea ka siis, kui töötaja lahkub firmast ja tagastab parooli all oleva mälupulga. Kui aga administraatori parool meelest läheb, on asi halvem. Siis tuleb täielik tehaseseadete taastamine teha ja selle käigus hävivad ka kõik krüptovõtmed. Kettal olevad andmed muutuvad kättesaamatuks, tühi mälupulk on aga taas vaikimisi parooliga ligipääsetav.

Ainuke puudus seadmel on kasutaja ülima laiskusega seostatav: kui kõik paroolid on unustatud, ei saa andmeid kuidagi kätte. Tootja ei luba sel juhul midagi ja ilmselt jäävadki siis andmed lootusetult kaduma – kui kuskil ilma paroolita neid andmeid siiski taastataks, siis poleks ju kõrgest turvalisusest põhjust rääkida. teine veidi ebameeldiv omadus on kümne vale parooli järel andmete hävitamine - võiks ju ajalukku kasutada – näiteks et järgmised kümme saaks sisestada tunni pärast, ülejärgmised 10 tunni pärast jne. Siis ei suuda keegi kõiki kombinatsioone mõistliku aja jooksul läbi proovida.

iStorage DiskGenie

Meeldivalt kummise kestaga DiskGenie on iStorage´i mahukam versioon turvaliselt andmete säilitamiseks. Kõvakettal olevate numbriklahvidega saab sissepääsemist juhtida: üks on administraatori ja teine kasutaja parool.

Võrreldes USB-mälupulgaga on kõvaketas tuima äraarvamise teel paroolide lahtimuukimise eest tõsisemalt kaitstud. Nimelt saab kuus korda valesti parooli sisestada, siis tuleb ketas eemaldada korraks ja uuesti USB pessa ühendada. Nii saab veel kuni 50 korda parooli valesti sisestada, siis tuleb juba juhendi järgi keerulisem (ja aeganõudvam) protseduur ette võtta. Järgmise viiekümne vale proovimise järel lukustub kõvaketas lõplikult ja tehaseseadetesse taastamine päästab seadme, kuid hävitab kõik kettal olevad andmed.

KAIDO EINAMA

 

TEHNILISED ANDMED
iStorage DiskGenie
Hind: 156,17 eurot
Ühenduvus: USB 2.0 (saadaval ka USB 3.0 versioon)
Krüpteering: AES, 256-bitine krüptovõti
Korpus: põrutus-, tolmu- ja niiskuskindel
Maht: 250 GB (saadaval ka muid mahte)
Paroolide haldamine: kuni 10 parooli
Toide: kaasas y-kaabel topelt-USB-voolu jaoks
Kiirustest: 14,5 MB/s (DiskBench)

PLUSSID
paroolide haldamine administraatori parooliga
põrutuskindel korpus

MIINUS
USB 3.0 puudumine

AM HINNE: 4+

 

TEHNILISED ANDMED
USB-mälu iStorage Datashur
Hind: 62,47 eurot (Tigma)
Ühenduvus: USB 2.0/3.0
Andmete krüpteerimine: AES 256-bitine krüptovõti
Koprus: vee- ja tolmukindel, alumiiniumist
Maht: 8 GB (saadaval ka 4 ja 16 GB)
Kiirustest: 8,85 MB/s (DiskBench USB 2.0-ga)

PLUSSID
lukustub kohe arvutist eemaldades
tagaukseta, teoreetiliselt murdmatu
platvormidest sõltumatu

MIINUSED
kümnekordne parooli vale sisestamine hävitab andmed
keerukas seadistamine (juhend peab olema käepärast)

AM HINNE: 4

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.