Garage48 avalike teenuste ürituse võitis 112 Mobile

Garage48 avalike teenuste ürituse võitus 112 Mobile, publikuauhinna sai Meie Raha.

Nagu eelnevatel üritustel, nii koguneti ka seekord Garage48-le, et nädalavahetusel 48 tunniga valmis teha mõned uued teenused. Seekord tehti teenuseid avalikule sektorile.

Arvutimaailm käis kohal finaalüritusel, kus niipaljut, kui kolme päevaga valmis saadi, žüriile esitleti. Publik ja žürii valisid peale seda oma lemmikud.

Igaühel oli 3 minutit aega tutvustada.

Kõik teenused tunduvad olevat põnevad ja vajalikud, kõiki muidugi veel päris valmis ei jõutud. Mõnedel osutusid tõkkeks nädalavahetusel puhkavad avaliku sektori institutsioonid, mõnedel juhtudel läks asi keerulisemaks, kui alguses plaanitud. Arvutimaailm paneb lühidalt kirja märkmed tänaselt esitluselt.

Lastehoid.net
„Parim igaühe elu parandaja“ auhind

Avaleht näeb juba päris valmis teenuse moodi välja. Lastehoiu otsingumootorisse saab sisestada oma soovid. 60% lastest saavad lasteaiakoha, ülejäänud laste vanemad aga peavad otsima lapsehoiu võimalust. Otsimootor koos kaardiga paistab töötavat, kaardil on lapsehoiuteenuse pakkujad ilusti asukohaga peal.

Žürii küsib, kuidas lapsehoidja usaldust hinnata? Vastus: plaanis majandustegevuse registrist ja kutrsekojast info sisse tuua. Eesti Ämmaemandate Ühingust ka plaanis info linkida.

Keskkonnateated (http://keskkonnateated.ee/)

Raske on jälgida ametlikke teateid. Enamasti ei puuduta need ka inimest, aga ühel hetkel tuleb keskkonnateade, mis puudutab otseselt inimesi ja nende elukohti. Portaalis saab määrata piirkonna, mis inimest huvitab ja ta saab siis teateid, kui selles piirkonnas midagi plaanitakse või juhtub. Kell 6 õhtul ehk estluste alguseks saadi alles kasutajakonto, et ametlikele teadetele ligi pääseda. Veidi hiljem – nii irooniline kui see ei tundu – rõõmustatakse esimese „töötava“ saasteteate peale.

Yhendaja.eu (http://yhendaja.eu/dev/?page=main)

Tudengid ei tea, mida oma lõputöö teemaks valida. On aga palju ärisid, mis vajavad uuringuid teatud valdkondades. Yhendaja.eu viibki tudengid ja ärid kokku.

Wuppie.org

Kui koer on kadunud, saab sisestada oma koera või kassi andmed, kanda kaardile ja jääda ootama. Kui keegi leiab koera, siis saab kadunud koera omanikuga ühendust võtta. Kahe varjupaigaga on juba kokku lepitud koostöös. Saalis on ka kurttummad, kellele tõlgitakse esitlused viipekeelde. Küsimus neilt: kui keegi kaotab koera ja ei oska arvutit kasutada, siis mis saab? Vastus: plaanitakse ka koostööd kohalike uudisteväljaannetega, et postitada kuulutus automaatselt kohalikku ajalehte. Samuti on plaanis mobiiliteenus.

Pinguta.com

Veebis sisestatakse eesmärk ja see saadetakse näiteks sõpradele koos lubadusega, mida siis teha, kui eesmärk ei täitu (näiteks "kui ma ei võta 10 kilo kuu ajaga alla, saad minu iPhone´i"). Saab ka sisestada tähtaja, mis ajaks eesmärk peab täidetud olema. Suunatud on teenus esialgu Eesti kasutajatele. Küsimus žüriilt: kuidas see avalik teenus on? Vastus tuleb publiku seast: seda võib ka vabariigi valitsus kasutada lubaduste andmiseks ja täitmiseks.

mKool
Parima initsiatiivi auhind

Nagu nimigi ütleb, on tegemist mobiilirakendusega (vt Facebookist), mida näidatakse iPhone´i emulaatoris. Logid mobiilist sisse, sealt on kiirem (ja väiksema andmekoormusega) ligipääs eKooli tähtsamatele omadustele. Räägitud on eKooli inimestega, saadud on ligipääs ja selgus, et JSONiga ei saanud niisama lihtsalt kohe andmevahetust tööle. Hakati häkkima. Testphone.com mobiiliemulaatoris siiski näeb näiteks tunniplaani praegu, kontrolltööde aegu kalendris, puudumisi, hilinemisi jne. Lihtne kasutajaliides vähema funktsionaalsusega on mobiilist kiiremini ligipääsetav. Lisaks pakub rakendus jagamist Facebookis, ühendamist Google´i Calendaritega jne. Üllar Jaaksoo, eKooli uus juht kommenteerib publiku seast: "loodetavasti tuleb siit hea koostöö".

112 Mobile
Võitja

Tavaliselt on 112-le helistamiseks vaid üks võimalus: helistada 112-le. Saab ka faksi saata, aga paljudel on faks kaasas, kui kuskil miskit juhtub? 112 Mobile on mobiili- ja veebirakendus, millega saab 112 hädaabikõne teha ilma helistamata. Saab sõnumi kirjutada ja edasi saata, saab ka lihtsalt suurt punast nuppu vajutada abi kutsumiseks. Kui abi on kutsutud, hüppab abivajaja asukohaga kaardil lahti jutuaken, kus saab vestelda teenuse operaatoriga. Lisaks on võimalik lülitada sisse veebikaamera ja näidata 112 operaatorile pilti. Kurtide assotsiatsiooniga on räägitud sel teemal ja neile meeldib. Esialgu töötab see iPhone´il ja Androidiga telefonidel, aga programmeerijad lubavad peagi ka lihtsamatele telefonidele kohendada. Twitteris kommenteeritakse, et hädaabi videokõne võimalust on praegu veel liiga sinisilmne loota. Samas plaanib riik sarnase teenuse peale kulutada 318 000 eurot ja teenus valmib 48 tunni asemel hoopis selle aasta sügistalveks.

Maakaart.ee/opentransit

Avaliku transpordivõrguga reisi planeerimise teenus takerdus selle taha, et mõnede transpordiandmebaaside kasutamise eest küsiti raha. Google Transitiga planeeriti lahendust proovida, aga Eesti on valge laik Google´i jaoks selles osas. OpenTransit kasutab avalike transpordivahendite sõiduplaane punktist A punkti B liikumise planeerimiseks Eestis. Palju koodi ei jõutud genereerida, aga paar lihtsat demo siiski saadi kaardile. Liiklusmärkidele ja viitadele pakuvad OpenTransiti arendajad välja QR koodi, et saaks mobiiliga viita pildistades automaatselt määrata, kus asud.

Ajapaik.ee
Sai žürii auhinna hea teostuse eest

Vanade fotode geotagimine, võib seda teenust lühidalt nimetada. Tavaliselt pole vanad fotod arhiivis asukohaga seotud. Ajapaik.ee portaalis saab uue pildi ja vana pildi asukoha kokku viia, et näha, kuidas on koht aja jooksul muutunud. Lisatud tehti väike mäng piltide asukoha äraarvamisega. Crowdsourcinguga saab nii hakata arhiivipiltide asukohti kindlaks tegema, näiteks kui keegi teab, kus foto on tehtud. Kui mitu inimest on asukoha määranud, siis see foto geotagitakse. Samasse saab lisada ka sama vaatega tänapäevase foto. Žürii seast pakutakse, et see on sama idee, mis juba leidub ka Flickris. Vastus: meil on siiski asukohapõhise info kokkuviimine olulisem.

Meieraha.eu (http://meieraha.eu/)
Sai 500 eurot stardiraha ja publikuauhinna

Riigieelarve graafiline seletus, kust raha tuleb ja kuhu raha läheb ongi Meieraha.eu. Nt kui tirida suuremaks pensionimull, siis selgub, et sotsiaalmaksu tulud peavad ka kasvama, need on omavahel seotud. Kommentaar žüriilt: alguses oli Eesti riigieelarve 5 lk, nüüd tõesti tunduvalt keerulisem, et vastavat rakendust vaja. Saab näiteks erinevate erakondade lubadused sinna eelarvesse tirida ja vaadata, milliseid tuluallikaid ehk maksutõuse lubaduste täitmiseks vaja läheb.

Dokbox

Dokboxiga saab luua veebis dokumente ja ID kaardi abil allkirjastada. Väike veebieditor dokumentide jaoks ka olemas. Veebirakendus ID-kaardiga sisseloginutele.

Nüüd jääb vaid loota, et mõned neist headest ideedest tulevikus ellu jäävad (vt Jan Willemsoni blogist esimeste projektide saatust).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.