fbpx Viirustega nakatunud mobiilid helistavad kallitele teenustenumbritele | AM.ee

Viirustega nakatunud mobiilid helistavad kallitele teenustenumbritele

Paljud kulutavad oma aega telefonis erinevaid mänge mängides. Mängida on tõepoolest põnev! Kuid pärast järjekordse telefoniarve saamist võib saada ebameeldiva üllatuse osaliseks.

Näiteks märtsi lõpust ilmus Windows Mobile´i platvormil töötavate nutitelefonide jaoks vabavara pakkuvatele veebilehtedele uus mäng "3D Antiterrorist". Koos mänguga paigaldatakse telefoni kalli minutihinnaga rahvusvahelistele tasulistele numbritele helistav troojalane. Aprilli algusest alates tuvastab nutitelefonide viirustõrjeprogramm Kaspersky Mobile Security seda kahjurprogrammi kui Trojan.WinCE.Terdial.a.

Kahjuri analüüs tuvastas, et

- kahjurprogrammi on loonud vene keelt kõnelev viiruskirjutaja
- kõnesid võetakse iga 50 sekundi järel 6 erinevale tasulisele numbrile (Dominikaani Vabariik, Somaalia, Sao Tomé ja Principe jms);
- kahjur käivitatakse automaatselt öösel (ehk siis, kui nutitelefoni omanik ilmselgelt magab).

See pole kaugeltki ainus selline pahavara mobiilis – samamoodi võivad Symbiani operatsioonisüsteemiga telefonide omanikud langeda sarnase programmi ohvriks, mis helistab rahvusvahelistele tasulistele numbritele, et saada juurdepääsu täiskasvanutele mõeldud materjalidele.

Telefonidele loodud kahjurprogramme tuleb aina juurde ning üha enam on telefonikasutajatel oht langeda selliste rünnakute ohvriks – kurjategijad arvavad, et saavutatud on nutitelefonide kriitiline mass, mis võimaldab neil kerget raha teenida.

Viirustõrjetootjad on juba välja lasknud nutitelefonidele mõeldud viirustõrjeprogramme, mis kaitsevad viiruste eest, blokeerivad soovimatud kõned ja sõnumid ning aitavad isegi leida kadunud või varastatud telefoni. Isegi kui just viiruseid ei karda, siis on võimalus viirusetõrjetarkvara abiga kustutada eemalt oma kaotatud või varastatud telefonis olevad tähtsad andmed või see kaotatud või varastatud telefon üles leida.

JEVGENI SAVITSKI

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.