IPv4 internetiaadressid saavad lähipäevadel otsa

Juba 15 aastat on kuulutatud maailmalõppu internetiaadresside otsasaamise näol, kuid kõik märgid näitavad, et just nüüd iga hetk on see juhtumas. Eesti Interneti Kogukond juhtis sellele tähelepanu ja räägib lähemalt mõttetalgutel Tartus ("IPv6. Katastroof on kätte jõudnud. Kas Eesti on valmis?") ja mõned päevad tagasi ilmusid ärevad artiklid ka mitmes IT väljaandes (näiteks PCMAG, täna ka Dailymail).

Kui hull siis olukord ikkagi on? Üsna hull, kinnitab kasvõi see fakt, et 1. veebruaril rahuldati Internet Assigned Numbers Authority (IANA) poolt kahe viimase vaba IPv4 aadressi ploki taotlus ja rohkem midagi avalikult jagada pole.

Eesti Interneti Kogukonna koostatud teade räägib kujunenud olukorrast järgmist:

"Antud taotlus oli päästikuks Internet Corporation for Assigned Names and Numbers-i (ICANN) erakorralise poliisi käikuminemisele, mille tulemusena viimane reserveeritud ports vaba IPv4 aadressiruumi jaotatakse viie regionaalse IP aadresse jagava agentuuri vahel. Antud olukord pidi eelduste järgi tekkima alles mai lõpus. Ülemaailmse internetivõrgu tõrgeteta toimimiseks on juba ammu välja tuldud IPv4 standardi edasiarendusega IPv6 näol. IPv4 ehk Interneti protokolli neljas versioon toetab veidi üle 4 miljardi aadressi jagamist, protokolli kuues versioon (IPv6) on kujundatud antud probleemi silmas pidades ja aadressiruumi on suurendatud piisavalt."

IPv6 ehk praegusest IPv4-st astmeliselt rohkem aadresse sisaldava standardi peale üleminekuks on paljud rahvusvahelised teenusepakkujad, nagu näiteks Google kõigi oma teenustega juba valmistunud. Eestis on olukord nukram. 

Siinne loendur, mis artikli kirjutamise ajal näitas, et tänase päeva jooksul saavad IPv4 aadressid otsa, peaks näitama, kui palju on veel "vanu" aadresse järgi jäänud:


Tavakasutajat see probleem nii palju ei puuduta, aga internetiteenuse pakkujatele võib IPv6 standardile üleminekuga venitamine probleeme tuua. Arvutimaailm vahendab peagi lähemalt, milline on olukord IPv6-le üleminekul Eestis.

LISAKS: ICANN korraldab täna mõne tunni pärast erakorralise pressikonverentsi IPv4 aadresside otsalõppemise teemal, otseülekannet saab vaadata siit.

Illustratsioon: photouten / FreeDigitalPhotos.net

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.