F-Secure kaitseb mobiile näppamise eest

(Arvutimaailm 12/10)

Ehkki tuntud põhjanaabrite viirusetootja näpatud telefoni ise politseile üles ei anna, on nende pakutava lihtsa tarkvaraga võimalik oma kadunud telefoni jälgi ajada ja isiklikku infot eemalt kaitsta.

Pealtnäha lihtne tarkvara sisaldab siiski mõnesid riukaid, selgus Androidiga telefonil testides. Kaitsta saab veel Nokia telefone Anti-Thefti-nimelist tarkvara OVI poest laadides ja ka Windowsiga telefonidel on F-Secure’i turvatarkvara jooksev. Aga riukad seisnevad selles, et niisama lihtsalt ei pruugi kohe alguses kõiki funktsioone käima saada. Lugeda tuleb kasutusjuhendit ja pikema mõtlemisega inimestel ka kasutajatoega ühendust võtta.

HTC Desire peal ja Xperia X10 Miniga oli allalaadimine lihtne, kuid telefoni ei saanud eemalt lukku panna. Ka privaatseid andmeid ei saanud kohe alguses telefonist minema pühkida. Kohe töötas vaid asukohamääramine. See nõuab asukoha määramise lubamist menüüst, nutikam pätt oskab selle ise välja lülitada. Ise ei näi Anti-Theft suutvat GPSi ega võrgupõhist asukohamääramist sisse lülitada.

Kadunud telefoni asukoha määramine käib lihtsalt (sellest on ka Youtube’is treeningvideo): saadad SMSi oma telefonile ja see sisaldab n-ö ligipääsuparooli. Kui parool on õige, saadetakse samale numbrile tagasi SMS, kus on Google Mapsi jaoks sobivad koordinaadid lingi kujul. SMSi saabudes kadumaläinud telefonile ei ole vastuvõtval telefonil muide näha, et SMS saabus, ka saadab see varjatult SMSi tagasi oma asukoha koordinaatidega.
Installimiseks Androidis on vaja lubada välisrakendused, sest F-Secure’i mobiilirakendus on vaid F-Secure’i enda lehelt laaditav, mitte Android Marketist. HTC Desire ei lubanud rakendust enam telefonist ära kustutada, Xperia aga küsimusi ei esitanud ja lasi F-Secure’i probleemideta maha võtta. Seega pätil saab jälgimistarkvara eemaldamine HTCga raskem olema.

Miks aga ei töötanud kohe alguses muud funktsioonid? Selleks saabus abi 80 km põhja poolt F-Secure’i peakorterist. Nimelt oli vaja Android 2.2 puhul aktiveerida Device administrator ehk n-ö administraatorina sisselogimine. See tähendab, et iga kord telefoni avades tuleb sisestada parool. Tüütu, aga „ärandamisvastase” tarkvara töötamise jaoks vajalik.

KAIDO EINAMA

 

Vaata videot, kuidas Anti-Theft töötab:

TEHNILISED ANDMED
F_Secure Anti-Theft for Mobile

Hind: tasuta
Platvormid: Windows Mobile, Android 1.6 või 2, Symbian S60 3 või 5
Omadused: asukoha eemalt positsioneerimine, telefoni lukustus, andmete kustutus, teated SIM-kaardi vahetamisest.

PLUSSID

  • töötab enamikul mobiiliplatvormidel
  • kadunud telefoni saab SMSiga positsioneerida

MIINUSED

  • veidi keeruline Androidis seadistada
  • nutikam varas saab kaitse eemaldada

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.