fbpx Satelliitinternet üritab taas: Eutelsat katab Euroopat 10 Mbit/s andmesidega | AM.ee

Satelliitinternet üritab taas: Eutelsat katab Euroopat 10 Mbit/s andmesidega

Püsiühendustest tihedas Euroopas, kus riike juba kaetakse ka 4G levialadega (näiteks Rootsis), alustab Eutelsat satelliit-interneti elluäratamist. Jõulude paiku Kasahstanist orbiidile saadetud sidesatelliit kasutab nn suunatud kiirte tehnoloogiat, suunates andmesidet 250 km läbimõõduga sektoritesse "kiirtena", mitte ühele laiale territooriumile korraga. 

Iga selline 250-kilomeetrine ala saab kasutada 900 Mbit/s mahtu, ühele kasutajale eraldatakse kuni 10 Mbit/s allalaadimist ja 4 Mbit/s üleslaadimist.

Satelliitühenduse puhul on just see üleslaadimine oluline, sest varem pidi paljudes süsteemides kasutama üleslaadimiseks mõnda maapealset alternatiivi, näiteks sissehelistamist. 

Kokku katab Euroopat 82 "kiirt", ühte sektorisse jääb ka Eesti mandriosa. 

Kui üleslaadimise probleem näib olevat lahenduse leidnud, siis teine satelliitühenduse mure - pikk latentsusaeg ei kao kuhugi. 4G võimaldatud alla 20 ms on eriti meeldiv võrgumänguritele, satelliitühendus pakub aga 250 ms ning edasi-tagasi 600-650 ms, millega võrgumängude mängimine on juba peaaegu võimatu, samas ei takista see veebis surfamist ja meilindust.

Ühendus maksab 30 euro ringis, lisaks tuleb osta maapealne vastuvõtukomplekt TooWay 77-sentimeetrise läbimõõduga satelliitantenniga. Selle hind on ligi 250 eurot. Peale interneti andmesidele oskab Tooway vahendada ka VoIP kõnesid ja IPTV-d.

Kui tekkis nüüd tahtmine näiteks Lõuna-Eesti küngaste vahele satelliitinternet tellida, siis ega see nii lihtne polegi - ei Eestis ega meie lähinaabrite juures pole ühtegi seadmete müüjat ja paigaldajat. Isegi Soomes ja Rootsis veel mitte. Lähimad riigid, kust saab satellitinterneti komplekti tellida, on Saksamaa ja Poola. Netipoest tellitud komplekti saab vajadusel ka ise üles panna, juhendid on kaasas.

23. mail sõlmiti Eutelsati ja TeliaSonera vahel distributsioonileping, seega võib loota, et peagi saab satelliitühendust TeliaSonera ettevõtete kaudu osta. Esialgse lepingu kohaselt hakkab TeliaSonera pakkuma TooWay teenust peagi Soomes.

Tooway komplekti saab ka ise paigaldada, nii lihtne see ongi:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.