fbpx Windows 10 kui luureasutuse unelm: keyloggerid, botnetid, nuhkvara - kõik sisse ehitatud | AM.ee

Windows 10 kui luureasutuse unelm: keyloggerid, botnetid, nuhkvara - kõik sisse ehitatud

Uue Windows 10 väljatulekuga selgus esiteks, et vaikimisi on peale pandud igasugused Microsoftile andmete saatmise valikud. OK, need saab teadlik kasutaja ise käsitsi maha võtta. Siis selgus, et vaatamata andmete saatmise väljalülitamisele mingid andmed siiski liiguvad endiselt Microsofti serveritesse. Kuid veebileht Hacking Defended Experts kirjutab, et lisaks on Windows 10-sse sisse ehitatud ka kõik vahendid kasutaja järele nuuskimiseks, mida luureasutused või pahatahtlikud häkkerid vajaksid.

Botnet

Windwos 10 seadetest võib välja lugeda, et selle operatsioonisüsteemiga masin osaleb Microsofti nn Botnetis, kogub arvutist andmeid kontaktide, kalendrisissekannete ja kõne kohta, saadab käekirjanäiteid, salvestab klahvivajutusi. kasutajatingimustes on öeldud, et seda kõike tehakse Windows 10 parema toimimise nimel ja kellegi andmeid personaalselt ei analüüsita. Windows Defenderit saab küll lülitada ajutiselt välja, kuid Windows 10 lülitab selle mõne aja pärast automaatselt tagasi sisse. Windowsi uuenduste installimist ei saa kasutaja ära keelata. Saab vaid valida, millal need peale installitakse.

Telemeetria

Enterprise Editionis saadetakse telemeetria-andmeid ka siis, kui seda ei soovi. Kuidas seda kõrvaldada, vaata sellelt jooniselt.

Keylogger

Privaatsuse täiendavatest seadetest leiab lause, et Windows 10 jagab kasutaja klahvivajutusi Microsoftiga, et muuta paremaks veebilehitseja kasutamine. N-ö ennustava kirjutamise saab sealt seadetest välja lülitada.

Vaata lähemalt siit.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.