fbpx TalTechi valminud nano-satelliidi viib kosmosesse SAB Aerospace | AM.ee

TalTechi valminud nano-satelliidi viib kosmosesse SAB Aerospace

Täna, 22. novembril esitles Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) äsjavalminud tudengisatelliiti, mis on planeeritud orbiidile saata 2019. aasta suvel. Samas allkirjastasid rektor Jaak Aaviksoo ning lennundus- ja kosmosetranspordiettevõte SAB Aerospace tegevjuht Marco Mariani koostööleppe TalTechi nano-satelliidi kosmoseraketti integreerimiseks ning orbiidile saatmiseks.

TalTechi tudengite ning teadlaste loodud unikaalsete andmeside ning krüptograafialahendustega nano-satelliit antakse raketti integreerimiseks SAB Aerospace´ile üle 2019. aasta märtsis. Orbiidile saatmine toimub 2019. aasta suvel.

Neli aastat ehitatud satelliit on esimene Eestis, mille missiooniks on teha Maa seiret ja edastada selle tarbeks kõrgtasemel pildi- kui videojäädvustusi liitvärvi- ja lähi-infrapunakaamerate abil. Lisaks tehakse satelliidiga mitmeid olulisi teaduskatseid ja see hakkab sidet pidama TalTechi linnakusse peatselt rajatava maajaamaga.

TalTechi rektor akadeemik Jaak Aaviksoo sõnul on tudengisatelliidi projekt nelja aasta jooksul olnud üks suurimaid interdistsiplinaarseid õppeprojektiks Eestis. „See on TalTechi jaoks teaduslikus mõttes suur samm edasi,“ selgitas Jaak Aaviksoo, lisades, et selle sammu astumisel on kõige olulisem särasilmsete üliõpilaste panus.

TalTechi innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse kosmosevaldkonna juht Rauno Gordoni sõnul on TalTechi satelliidi puhul tegemist innovatsiooniga mitmes mõttes ehk meeskond on esmakordselt maailmas nii väikses satelliidis realiseerinud teatud tehnoloogilisi uuendusi. „Näiteks töötab esmakordselt nii väikeses kuubik-satelliidis (10 x 10 x 10 cm) kõrgsageduslik andmeside, mis tagab kõrge kvaliteediga fotode alla laadimise,“ selgitas Gordon. Esmakordselt kasutatakse nii väikese satelliidi puhul X-riba 10,5GHz kiiret andmesidet, lisaks viiakse läbi arvutustehnika tõrkekindluse katseid, uuenduslikku piltide töötlemist ja mitu muud teaduseksperimenti. Satelliidi orbiit läheb üle Maa pooluste ning hakkab lendama Maast 500 km kõrgusel.

TalTechi kosmoseprogramm sai alguse 2014. aastal. Programmis on tänaseks osalenud üle 200 TalTechi tudengi erinevatest teaduskondadest – alates inseneeriast ja infotehnoloogiast ning lõpetades majandusega. Tudengite jaoks on see olnud hea võimalus saada teadmisi ja kogemusi kosmosetööstuse kõige olulisemas valdkonnas - Maa seires.

Satelliit.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.