Riigi ilmateenistusel uus automaat-sondeerimisjaam

Keskkonnaagentuuri ilmateenistus astus sammu automaatikaajastu suunas, et veelgi paremini ilma prognoosida.

Uuenduse sai Tallinn-Harku aeroloogiajaam, kus senine raadiosondide väljasaatmise protsess võttis inimesel iga öösel 2 tundi ning vana sond saatis andmeid iga 30 sekundi tagant.

 
Eestis on raadiosondeerimist tehtud 1953ndast aastast. Vaatlusi viidi läbi üks kord ööpäevas, kell 23.30 UTC aja järgi. Siiani on kogu protsess välja näinud järgmiselt: vaatleja võtab sondi, kalibreerib toas, läheb õue, seob palli külge ning saadab teele. 

See võttis igal öösel aega umbes 2 tundi. Nüüd on vaid vaja automaatsondeerimisjaam täita, mis võtab kokku iga kahe kuu tagant umbes 5 tundi.

Vana sond saatis andmeid iga 30 sekundi tagant, uus aga iga 2 sekundi tagant, mis võimaldab varasemast mitmeid kordi tihedamat andmesidet, analüüsi ja seeläbi ka täpsemat ilmaprognoosi koostada. Masin võtab sondi, kalibreerib selle, täidab õhupalli vesinikuga ning saadab õigel ajal teele. Masinal võtab see aega umbes kolmkümmend minutit. 

Raadiosond edastab andmeid õhutemperatuuri muutuste kohta erinevates õhukihtides: kuidas muutub õhuniiskus, milline on tuule suund ja kiirus. Sondeerimise andmed saadetakse nii Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse prognoosmudelite osakonda kui ka rahvusvahelisse andmebaasi.

Sond võib lennata kuni 30 km kõrgusele ning mitusada kilomeetrit ilmajaamast.

Loodusest leitud sond on oma töö juba ära teinud, võtke see kaasa, eemaldage patareid ja kesta võib jätta suveniiriks või elektroonikajäätmetesse ära visata. Samuti võib statistika huvides leiust teada anda keskkonnaagentuurile aadressil teenused@envir.ee.

Uus sondeermisjaam on soetatud EL Ühtekuuluvusfondi ja KIK keskkonnaprogrammi toel (täpsem info).

Keskkonnaagentuurile tegi video www.mustpost.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.