Täna avalikustati uue .ee tippdomeeni reeglistiku kavand

Täna Teaduste Akadeemias peetud pressikonverentsil avalikustati Eesti .ee tippdomeeni uue reeglistiku kavand, mida hakkab välja töötama valitsuse korraldusega aasta alguses loodud Eesti Interneti Sihtasutus.

Praegu veel kehtiva vana reeglistiku järgi saab üks isik taotleda vaid üht .ee-lõpulist domeeni. Tasu selle eest ei võeta ja välismaalased .ee domeene registreerida ei saa. Füüsilised isikud ei saa samuti endale registreeride .ee nimelist domeeni, vaid peavad leppima .pri.ee või .fie.ee lõpulistega. 1. veebruarist 2010 võtab sihtasutus domeenide registreerimise üle ja hakkab registreerima .ee domeene piiranguteta, kuid registreerimine muutub tasuliseks.

Sihtasutuse juht Marek-Andres Kauts ütles, et täpset hinda veel ei tea, kuna domeeni registreerijatelt hakkavad taotlusi vastu võtma registripidajad ja neil on õigus määrata hind vabast konkurentsist lähtuvalt. Domeeni registripidajad on tavaliselt praegused internetiteenuse pakkujad, kuid ei pruugi olla. Registripidaja annab ajatempliga taotluse sihtasutusele, kus teenindatakse põhimõttel "kes ees, see mees".

Tasu kehtestamine registreerimsie eest kaotab senised piirangud ühele domeenile ja registreerijale, samas peaks aastatasu vabastama mittekasutatavad domeenid ja vähendama spekuleerimist domeeninimedega, arvas Kauts.

Praegused .ee-lõpulised domeenid tuleb vahemikul 1. veebruar 2010 kuni 30. juuli 2010 ümber registreerida.

Tänasest kuu aega kestab www.eestiinternet.ee saidil arutelu uute reeglite üle, kus igaüks saab oma ettepanekuid esitada.

Ümber registreerida tuleb ca 70 000 domeeninime. Üleminekuperioodi lõppedes teavitatakse domeeniomanikku, kui vastust ei tule, suletakse domeen ning kui ka siis ei reageerita, pannakse domeen garantiini, et vältida domeenihõivamist. Garantiini ajal ei saa teised seda domeeni kasutusele võtta.

Endel Lippmaa sõnul on 300 krooni aastas optimaalne tasu, kuna "interneti eest ollakse harjunud tasuma paar õlut kuus". Sihtasutuse teenitavad mõnikümmend miljonit lähevad sihtasutuse juhataja sõnul esialgu turvalise süsteemi väljatöötamisele. Hiljem võib registreerimise tasu isegi alaneda. Praegu kehtib teenustasu kõigile ühtemoodi ja mingeid erandeid pole arutatud.

Endel Lippmaa, kes on praegu ICANNi poolt ametisse määratud eesti tippdomeeni administraator, annab oma volitused üle 1. veebruaril 2010, mil algab üleminekuaeg uuele reeglistikule.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.