Värviprinterid trükivad salakoode

Eelmisel aastal avastas PC World, et paljude värviprinterite väljatrükkides on lisaks soovitud kujutistele ka hulk kollaseid täpikesi, mis on nähtavad ainult luubiga ja õiges valguses.

Kõlab nagu konspiratsiooniteooria? Nüüd on aga saladus avastatud ja teada on, mida tähendavad Xeroxi printerite poolt loodud pisikesed kollased täpid. Nimelt on tegu printeri seerianumbri ja kuupäevaga, mil dokument prinditi.

USA tarbijate privaatsuse eest seisev organisatsioon Electronic Frontier Foundation murdis Xeroxi koodi lahti ja teatas, et sarnaseid koode, mida nad aga siiani pole veel suutnud lahti murda, kasutavad teisedki suured printeritootjad, sh ka näiteks Hewlett Packard.

USA salateenistus tunnistas, et nad on teadlikud salamärkidest, kuid kinnitas samas, et neid ei kasutata tarbijate privaatsuse rikkumiseks, vaid ainult uurimise eesmärgil.
"Sellise markeeringu eesmärk on kaitsta meie inimeste raske tööga teenitud raha," ütles Eric Zahran US Secret Services'ist.

Pole teada, kas kollaste täpikeste abil on suudetud ka kedagi arreteerida või süüdi mõista, kuid on teada, et sellist koodi on kasutatud juba vähemalt kümme aastat.

Nii HP kui Xeroxi esindajad tunnistasid, et nad aitavad USA valitsust võltsimise vastu võitlemisel. Samas aga hoiatas tarbijakaitseorganisatsioon EFF, et need täpikesed ohustavad inimeste privaatsust ja võrdles USA-d Nõukogude Liiduga, kus hoiti alles kirjutusmasinate täheproove.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.