fbpx Biohäkkerid dikteerivad uut moodi: LED-tätoveeringud! | AM.ee

Biohäkkerid dikteerivad uut moodi: LED-tätoveeringud!

Kiibi naha alla panemine on nii üheksakümnendad. Tätoveeringud samuti. Kuid elektrooniline tätoveering naha peal, mille saab hiljem märkamatult eemaldada, on juba küber-kahetuhande-teistkümnendad. Grupp biohäkkereid otsustas seda proovida ettevõttest Chaotic Moon, mis muidu aitab teistel silma paista muudmoodi kui õlal plinkivate LED-ide ja mikroskeemidega.

Tech tattoo on aga just selline LED naha peal, mille külge on veetud joonistatavad elektriviigud ja kui vaja, kleebitakse skeemile ka aku ja puutetundlikud lülitid.

Tech Tattoo pole nii püsiv kui ninarõngas või nõelaga naha alla suristatud pilt, kuid ehmatav on ikka. Naha alla pugemiseni on siit veel vaid üks samm (või skalpellilõikus).

Tätoveeringu süda on ATiny85 mikrokontroller, mis saab andmeid temperatuuri, niiskuse, puudutuste kohta. Kontroller oskab vilkuma või põlema panna nahale kleebitud LED-tulukesi. Lisaks on elektroonilisel seadmel ka kasulikke omadusi peale silmapaistvuse: näiteks võib see nahalt saata näite üle Bluetoothi mobiilirakendusse, kust saab hinnata trenni tõhususe üle või teada saada, et külmetushaigus on palavikku tõstnud.

Muidugi on pealekleebitav elektroonika ka mugavam kontaktivabasid makseid teha, kuid mõned on läinud sügavamale: see seltskond eesotsas Jowan Österlundiga Linköpingist, kus nad tätoveerimissalongi peavad, paigaldasid 4. novembril omale LED-tulevärgi juba tõesti naha alla. Eeskujuks oli Grindhouse Wetware´i kaasasutaja Tim Cannon, kes juba kaks aastat kannab arvutikiipi naha all, nii eksperimendi mõttes. Biohäkkereid, kes ei karda steriilses keskkonnas oma kehale ka skalpelliga kallale minemast, on ikkagi valusavõitu vaadata:

Photo Credit: Ryan O'Shea

Posted by Grindhouse Wetware on Saturday, 7 November 2015

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.