fbpx AM reportaaž: rahvakaardistajate teine päev Riias ja Map Up | AM.ee

AM reportaaž: rahvakaardistajate teine päev Riias ja Map Up

Google Map Makeri Riia ürituse teine päev algas samas kohas, kus eelmine ehk Ostas Skati restorani- ja konverentsikeskuses. Pilved olid hajunud, palav, arvutid kõigil relvastusena kaasas ja algamas Google Map Up ehk kaarditäiendusmaraton. Tavaliste hackathlonidega võrreldes oli see küll tunduvalt lühem - vaid kolm tundi, kuid kodus ette valmistamata ikkagi piisavalt närvesööv.

19. veebruarist saavad kõik Eestis Google´i kaarte parandada ja täiendada ning nüüd istumegi me, neli Eesti Map Makerit just algaval Google Map Up´il. Lattelekomi Internet on aeglane, tuuakse kiirema WiFi paroolid. Enne aga räägivad üks õpetaja Poolast ja tema abiline sellest, kuidas kaarte õigesti täiendada. Näiteks kui on satelliidipilt, mille abil kaardile joonistada majasid, siis katuse järgi on küll hea joonistada maja kontuure, kuid vundament asub satelliidipildil nihkes, sest satelliit ei pildista maju tavaliselt otse nö "lagipähe".

Samuti on mõnikord satelliidipildil ja kaardil kahtlasi kohti (näiteks erateid), mida pole mõtet kaardile kanda. Siis aitab Google Street View, et vaadata, mis sildid ja keelumärgid sissesõiduteel tegelikult on.

Neid õpetussõnu jätkub pikalt ja oskajad juba igavlevad. Kolmetunnine kaardimaraton hakkab hiljem.

Meeskonnad peavad kolme tunni jooksul kaardistama kõik järgmised kategooriad, iga meeskonnaliige vähemalt ühe neist:

  • Road
  • Path
  • Building Outline
  • Natural Feature
  • Restaurant
  • Shopping
  • Hotel
  • School
  • Market

Võidab see, kes kaardistab kõige rohkem ja kõige kiiremini.

Meie meeskonnas suurt koostöötamist ei toimu, igaüks nokitseb ise. Kaks eestlast ja kolm leedukat nohistavad kaardistada. Kõik saavad kõik kategooriad tehtud. Aga sellest on ilmselgelt vähe, sest võitjatiim (koosnes neljast leedukast ja ühest lätlasest) tegi selle aja jooksul 300 kaarditäiendust. See on tõsiselt palju, sest siinkirjutaja suutis teha 21 muudatust.

Kuid olgem ausad, Eestis ja Tallinnas oli paranduse tegemisi kohti nimetatud kategoorias otsida keerulisem ka. Samas tegi Eesti suurim Google Map Maker Contribotor ehk vabatahtlik kaardiparandaja Artjom kolme tunni jooksul 89 täiendust. Suur osa võistlejatest aga jõudsid ettenähtud aja jooksul leida vaid ühe täienduse igast nõutud kategooriast.

Kõige raskem tundus leida mõnda kaardistamata hotellimajutust, sest elementaarne oskus turismiettevõtjatel on end kõigepealt panna otsimootoritesse ja kaartidele. Ja kui turismiettevõte ise ei suuda seda teha, siis teevad seda tema eest erinevad kataloogid, nii tasulised kui tasuta.

Kõige kergem oli leida ehitisi, mida kaardile kanda. Enamus uuselamurajoonidest kaardile niipea ei jõua, samuti on paljud maapiirkondade hooned märkimata.

Loodusobjektidega on see keeruline lugu, et paljud on küll objektidena olemas, aga kinnitamata, st kaardil need näha pole. Hakates uut joonistama selgub, et keegi on seda juba varem sama asja teinud.

Kooliga oleks ka ilmselt olnud raske, aga siinkirjutaja külastas hiljuti Prangli saart ja selgus, et vaatamata hästikaardistatud teedevõrgule on kool saarelt veel puudu.

Esimene asi aga sai kaardile kantud 2013. aastal läbitud matkaraja träkilt (jah, KML faile saab Map Makeris aluseks võtta):

Kokku tehti Map Up´il osalejate poolt 1300 täiendust, Baltimaade kaardid said nii mõneski kohas väärt lisandusi.

Samas peab ütlema, et sellise aja peale kiirustades tegemisega lisandus ka palju ebatäpseid või eksitavaid punkte. Hiljem neid ilmselt parandatakse, kuid eks kiirustamisel on alati oma hind.

Lõpetuseks aga pilt Google Map Makersi Riia üritusest: (peaaegu) kõik on kohal.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.