Uus e-identiteedi lahendus Smart-ID võib hakata edukalt asendama mobiil-ID-d

Mobiil-ID vajab teatavasti spets-SIM-kaarti ja ka Eesti ID-kaarti sidumiseks. Varsti ähvardatakse SIM-kaardi kaotamisega telefonist, mis muudab senise mobiil-ID lahenduse kasutuks ja vaja on välja töötada midagi täiesti uut. Üks selline tulevikukindel lahendus on Sertifitseerimiskeskuse loodud Smart-ID, mis ei vaja SIM kaarti ega mobiil-ID-d, kuid on kasutatav turvaliselt igal pool maailmas mobiiliäpiga ja lubab isiku tuvastamiseks esimesel korral siduda selle mobiil-ID või ID-kaardiga (või tuvastada end kunagi tulevikus ka muudel võimalikel viisidel).

„Aasta tagasi tutvustasime Smart-ID kontseptsiooni – turvalist mobiilset lahendust, mis hõlbustab e-teenuste kasutamist. Nüüd oleme saanud valmis töötava lahenduse, mida saab kasutada nii isikutuvastuse kui ka allkirjastamise jaoks,“ ütles SK tootejuht Urmo Keskel.

Smart-ID kasutamiseks on loodud mobiilirakendus, mis töötab Androidi ja iOSi platvormidel kõikide enamlevinud nutiseadmetega ning sobib kasutamiseks igal pool maailmas: „Meie eesmärk oli luua kaasaegne elektroonilise identiteedi ehk eID lahendus, mis sobiks nutiseadmetele ning oleks samas turvaline. Paari aastaga olemegi koos aktsiaseltsiga Cybernetica loonud uue Smart-ID lahenduse, mis vastab kõikidele nendele nõuetele ja on juba algusest peale rahvusvaheline,“ ütles SK juhataja Kalev Pihl.

Smart-ID on kooskõlas Euroopa Liidu määruse eIDAS nõuetega ja arvestab ka Euroopa Keskpanga nõudeid tugevale autentimisvahendile ning on tänu sellele potentsiaalilt kiire levikuga.

Cybernetica juhatuse esimehe Oliver Väärtnõu sõnul lahendab Smart-ID üha pakilisemaks muutuva SIM-kaardita nutiseadmete probleemi: „Viimasel ajal on üsna palju räägitud Mobiil-ID sõltuvusest ID-kaardist ning küsitud: mis saab edasi? Smart-ID lahendab ära SIM-kaardi küsimuse ning võimaldab meil Eesti tüüpi digitaalset identiteeti pakkuda väga lihtsalt ka välisturgudele, ohverdamata sealjuures turvalisust. Smart-ID krüptograafiline lahendus on maailmas unikaalne - võtmeosakute genereerimiseks ning serveri ja mobiilseadme vahel jagamiseks on Cybernetica turvainsenerid loonud täiesti uue skeemi.“

Kuidas Smart-ID-d kasutada?

Kuigi praegu veel Androidipoest Smart-ID rakendust ei leia, peaks see sinna varsti ilmuma (teenus käivitub järgmise aasta algusest), samamoodi ka Apple Store´i. Kasutaja laeb Google Playst või App Store’ist nutiseadmesse Smart-ID rakenduse, mille kasutamiseks saab isiku tuvastada ID-kaardi või Mobiil-ID abil. Nii nagu ID-kaardi ja Mobiil-ID jaoks, on ka Smart-ID kasutamiseks vaja PIN1 ja PIN2-koode, mille kasutaja loob samas rakenduses. Seejärel saab enda tuvastamiseks mobiiliäppi kasutada samamoodi, nagu mobiil-ID-d. Tuleb ainult ära oodata seda toetavad teenused.

Vaata ka:

Tele2 juht Argo Virkebau: Smart-ID ei ole võimeline astuma mobiil-ID asemele

Kalev Pihl: Smart-ID aitab teenust eksportida ka väljaspoole Eestit

Sami Seppänen: füüsiline SIM kaart ja mobiil-ID ei kao veel kuhugi

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.