Krüptovara pressib Eestis taas raha välja

RIA hoiatab, et Eestis on taas levinud lunaraha nõudev krüptoviirus, mis krüpteerib kasutaja andmed ja lahtikrüpteerimise võrme eest küsib lunaraha.

CERT-EE hoiatab: kasutajate nakatamine toimub e-kirjade teel, mis sisaldavad erineva nimega ZIP-faile: Payment / Invoice / Document + pikem numbrikombinatsioon.

ZIP-faili lahtipakkimisel käivituvad javascript failid, mille tagajärjel kasutaja arvuti ja võrguketas krüpteeritakse ning kasutajale edastatakse juhised lunaraha maksmiseks.

E-kirja sisu on üldiselt korrektses inglise keeles ning teavitab kasutajat tema arve/maksekorralduse/dokumendi e-kirjaga edastamisest, tuletab meelde maksmata arvet või teavitab kasutajat, et on külastanud tema veebilehte ning edastab talle oma CV.

Erinevalt eelmise aasta lõpus toimunud kampaaniatest on kiri suunatud ainult ühele isikule ning saatja aadressi pole kohandatud näitamaks saatja nime tuttava inimese nimena.

Juhul, kui andmetest puudub varukoopia, on kasutaja valik kas jääda failidest ilma või maksta kurjategijatele lunaraha, mida me tungivalt ei soovita teha.

Juhul, kui postkasti jõuab kirjeldatud e-kiri, palutakse CERT-EE poolt edastada see koos manusega aadressile cert@cert.ee ning kiri ise ilma manust avamata koheselt kustutada.

Viimati rääkisime samasugusest krüptovarast novembris, nüüd on käimas juba uus hooaeg.

FOTO: (CC) Stuart Miles, Freedigitalphotos.net

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.