fbpx Teadusinfo liigub nüüd Tallinna-Helsingi vahel 100 Gbit/s, kiirus kasvab veelgi | AM.ee

Teadusinfo liigub nüüd Tallinna-Helsingi vahel 100 Gbit/s, kiirus kasvab veelgi

Eeldused Euroopa superarvuti LUMI kasutamiseks Soomes Kajaanis on loodud: Eesti ja Soome teadusvõrguühenduse maht sai nüüd uue magistraalühendusega kümnekordseks ja kasvab kordades veelgi. HITSA EENet lõi koostöös CSC Funetiga (Soome teadus- ja haridusvõrguga) eeldused Eesti ja Soome vahel kuni nelja 100 Gbit/s ühenduskanali jaoks. Esimene 100 Gbit/s ühendus Tallinn-Helsingi (Espoo) vahel alustas teadusandmete transporti eile, 1. juunil 2020.

HITSA taristu juht Kristina Lillemets rõhutas ülikiire ühenduse olulisust Eesti ja kogu siinse regiooni teadlaste jaoks: "Taristu uuendamisega valmistume 2021. aastaks, mil Euroopa Liidu toetusel alustab Soomes tööd maailmaklassi superarvuti LUMI - Large Unified Modern Infrastructure. Eesti kuulub LUMI loomiseks moodustatud üheksast riigist koosnevasse konsortsiumisse. Tänu 1. juunil käivitatud 100 Gbit/s Eesti-Soome magistraalkanalile oleme valmis võimaldama oma teadlastele juurdepääsu tipptasemel arvutusressursile."

LUMI puhul on Eesti teadusasutuste konsortsiumi partneriks Eesti teadusarvutuste infrastruktuur (ETAIS).

HITSA struktuuriüksuse EENet poolt hallatav magistraalvõrk on riikliku tähtsusega teaduse infrastruktuuride teekaardi objekt, mida rahastatakse nii riigieelarvest kui ka EL Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Magistraalvõrku kasutavad Eesti teadus-, haridus- ja kultuuriasutused, kelle igapäevatöö oleks kiire internetiühenduseta mõeldamatu. Praegu on sellesse võrku püsiühendatud 481 asutust.

Vaata lisaks:

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.