Kuidas ja millega oma elamisest tark kodu teha?

Millest alustada oma targa kodu lahenduse loomist? Ilmselt just nutitelefonist, mis on keskne lahendus targa kodu seadmete juhtimiseks üle juhtmevaba võrgu.

Nutitelefoni külge saab ühendada kõik kodus leiduvad targad seadmed, lambipirnist külmkapi, praeahju ja pesumasinani (mõnikord on veel vaja ka Gatewayd ehk keskseadet). Telefoni kaudu saad distantsilt avada auto uksi, kontrollida oma lapse telefonis veedetud aega või lülitada tööle robottolmuimeja. 

Tehnoloogiaettevõtte Huawei ekspert tutvustab uusi targa kodu lahendusi.

„Automatiseeritud kodud on uus etapp tehnoloogia arengus, millega paljud arendajad praegu tegelevad. Üha enam räägitakse nutikatest või targa kodu lahendustest, kuhu sisse ehitatud koduhaldussüsteemid muudavad seadmete juhtimise ja oma kodu igapäevase haldamise mugavamaks. Nutitelefonist on saanud juhtpult, mis võimaldab koduseid seadmeid juhtida kasvõi tuhandete kilomeetrite kauguselt, suurendades targa juhtimise kaudu ka kodu energiatõhusust,“ selgitas Huawei Eesti koolitusjuht Jekaterina Mishina.

Lambipirnid

Telefoni kaudu juhitavad nutikad valgustid ja nutipirnid koos Bluetooth-jaamaga (või WiFi, Zigbee vm lahendusega) on nüüdseks müügil juba igas suuremas ehituskaupluses. „Rakendused võimaldavad kontrollida, kas kogu maja valgustus on välja lülitatud, kustutada põlema ununenud lambid ja muuta valgustite värvi, eredust või valguse soojusastet. Enne magamajäämist voodis pikutades saab reguleerida valgustust mahedamaks ja soojemaks. Lisaks saab seadistada erinevaid funktsionaalseid programme, näiteks keskendumiseks, energia saavutamiseks või lõõgastumiseks sobiva valgustuse. Seda nii tubade kaupa või kogu majas korraga,“ selgitas Mishina.

Printerid

Vajaliku dokumendi kiireks printimiseks ei pea enam arvutit avama, sest leidub rakendusi, mis võimaldavad printida otse telefonist. Enamik olulisi faile on pilveserveri, failijagamisprogrammi, vestlusrakenduse või e-maili teel telefonis kättesaadavad. Nüüd on neid mugav ka otse telefonist välja printida.

Laste telefonid

Laste kaitsmiseks nutitelefoni liigse kasutamise või sobimatu sisu eest ei pea vanemad enam laste telefone enda kätte võtma – rakendusega Parental Control Kroha saab näiteks lapse seadmeid juhtida distantsilt oma telefoni kaudu. Äpp võimaldab kontrollida, et lapse tarbitav sisu oleks turvaline. Saate blokeerida teatud rakendusi või veebilehti, piirata suhtlusvõrgustikes veedetud aega ja vaadata oma lapse asukohta. 

Mishina lisas: „Oluline on rõhutada, et nii tehnoloogiaarendajad kui ka tervishoiutöötajad soovitavad telefoni juhtimisfunktsioone kasutada ainult laste ohutuse tagamiseks ja vaimse tervise huvides. Seadmeid ei tohiks kasutada laste karistamiseks või jätta lapsi ilma kaasaegse tehnoloogia pakutavatest arendavatest, aga ka meelelahutuslikest võimalustest.“

Kodumasinad

Ka järjest rohkem kodumasinate tootjaid võtab arvesse tänapäevaseid intelligentse tehnoloogia arenguid. „Distantsilt juhtimine mobiiltelefoni kaudu on paljudesse seadmetesse nüüd juba sisse ehitatud. Näiteks saab distantsilt alustada pesumasina programmi, eelsoojendada ahju või muuta külmkapi temperatuuri. Lisaks jälgivad rakendused seadmete seisukorda ja annavad teada, kui on aeg masinaid puhastada, hooldustöid teha või filtreid vahetada,” loetles Huawei ekspert. 

Nutitelerid

Rakendus Smart TV Remote aitab siis, kui teleripult kadunud või asub haardeulatusest kaugemal. Mishina sõnul võimaldab rakendus muuta telefoni teleripuldiks ja kasutada mugavalt tavapäraseid kaugjuhtimispuldi funktsioone, näiteks vahetada kanaleid või muuta helitugevust. Rakendusega saab ühendada kuni neli seadet, näiteks saab lisaks telerile telefonist juhtida ka helisüsteemi või digiboksi.

Jekaterina Mishina hinnangul muutuvad targa kodu lahendused tavapäraseks järjest rohkematele inimestele. „Kui soetatakse uusi kodumasinaid ja seadmeid, kaasneb võimalus neid nutitelefoni kaudu mugavalt juhtida. Selleks sobivadvõimsa protsessori ja pika aku kestvusega nutitelefonid, näiteks Huawei P40 Pro, mille sisse ehitatud 1 + 8 + N ökosüsteem, on seadmetega ühenduses ka tuhandete kilomeetrite kauguselt.“

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.