Elisa tulevikunägemus: veebikoosolekud ja reklaami kaughaldus

Pilt on eemaldatud.27 okt tutvustas Elisa fi esindaja Pasi Mäenpää Elisa uut virtuaalse koosoleku teenust TelePresence ja tutvustati ka virtuaalset reklaamihaldust.

TelePresence näeol on tegu on algusest lõpuni Cisco teenusega, mida Elisa edasi müüb.

Teenusele võiks hinnanguliselt Eestis olla potensiaalselt paartuhat klienti.

Täpset  firmamudelit ja palju see teenus maksma võiks minna paraku ei osanud meile keegi öelda vaid keerutati, et asi ikka sõltub nii palju täpsest lahendusest.Tõsi, nii see tõesti võib olla. Küll aga lubati edastada mingi aeg meile mingi mudeli puhul orjenteeruv hind.See eest suutsime välja pressida mingi ebamäärase numbri 2000€.Kui teenus maksab ca 30k kuus, on see ikka päris soolane hind ja ei tundu väga perspektiivikas väiksemate firmade puhul, kuid kes teab. 

Samas idee on aru saadav ja kokkuhoid mõneti mõistetav. Kui saata 5 inimest 2 korda näiteks soome saame ainult reisi hinnaks 600x5x2=6000 + takso + ööbimine + toitumine + mida kiputakse unustama, Töötunnid. See on aga lähim väljamaa variant. Kui peaks saksamaa vms vahet sõitma siis on tulem eriti selgelt märgata. Põhiline ikkagi: mitu tundi ainuüksi sõidu peale raisku läheb.Samuti, kui pidevalt Tallinn Tartu vahetki sõita, võiks see mingi hetk ära tasuda. Elisal endal on sel aastal õnnestunud ära hoida 2083 edasi-tagasi sõitu, üle 5100 töötunni ja ligikaudu 76 000 kilo süsinikdioksiidi saastet. 

Mis kuuldavasti teeb elisa teenuse unikaalseks, on täisteenuse rentimine. Aka ei ole vaja mingeid seadmeid välja osta, vaid selle 30k sees on kõik seadmed, support jne.Analoogid, kus seade vaja välja osta, maksab ~100000.- + igakuine teenuse kuumaks.Ainukene, mis tuleb endal organiseerida on korralik ruum, hea valgustusega (mis peab tõesti hea olema) Puuduseks on see, et teenus toimub läbi keskserveri tellitud teenuspunktide vahel ja oma veebikaamera ja mikriga suvalisest punktist ühendust võtta ei saa. Samuti on vajalik vähemalt 3Mb sümmeetriline veebiühendus. Seda õnneks vaid ühe korra, nii et iga ühendatud lingiga see ei kahekordistu. 

Teenuse ülesehitus on: ühelpool lauda istub klient ja teisel pool lauda on telekas või telekad, mille küljes HD kaamera. Ühendus luuakse üle IP võrgu nagu IP kõnegi, pakitakse kokku mpeg4 H.264 ja suunatakse keskserverisse soome, kust edasi vastuvõtjale. Rohkemate osavõtjate korral suunatakse pilt sinna, kes esimesena või kõige valjemini häält suudab teha. Kuna pildi vahetus väga kiire ei ole, siis segastsigrimigri ei saa, ning kogu vestlus tuleb sellegi poolest läbi.

Meie põhiliseks küsimuseks jäi, miks siiski Just see teenus ja mitte midagi muud. 

Pilt on eemaldatud.Ainuke, mis me suutsime välja mõelda on täisteenuse variant. Seda enam, et seadmete vananemisel ei tule teha lisakulutusi ja need vahetatakse kohe välja. Kuid siiski tekitab küsimuse, miks ei võiks ise endale komplekteerida sarnast teenust p2p põhimõttel. Müüb ju Cisco ometi Webex teenust, mis nii toimib ja see, kui suure ekraani korraldada on igaühe oma asi, nagu ka kvaliteet, mida striimima hakata. Seega võimalus ühendada suvaline süler suvalisest punktist. Ning kindlasti on analooge veel.
 

Seega kokkuvõttes ei midagi väga uut, lihtsalt täisteenuse rent on uus. Ja minu subjektiivne seisukoht on, et Eesti turu jaoks on see natukene veel toores ja kallis, hoolimata sellest, et väljamaal pidid müüginubrid küündima ~1000 kliendini.

Pilt on eemaldatud.Teine teenus, mida tutvustati, on digireklaami lahendus Digital Signage. Keskserveris on olemas haldussüsteem, kuhu kannad üle suvalise veebiühenduse omad videoklipid. Valid võimaldatud asukohtadest omale sobivad, kinnitad kellaajad, kuupäevad, mis vahemikus soovid, et klippe näidatakse ja vajutad nuppu. Ja kõik toimib.

Tehniline pool näitamis kohas on ekraani taha kinnitatud Mac mini, mis suudab erinevat pilti näidata kahte erinevasse kanalisse olgu selleks üks ekraan või striimi jagaja otsas mitu ekraani. Analooge annab tõmmata veebis banneri teenust müüdavate teenustega, kus sama moodi valid punktid ja aja.

Mugav on see just, kui firmal mitmeid ekraane üle Eesti/Maailma või kus iganes ja kõik on ühest punktist hallatavad. Taakord renditakse seda kui täisteenust, seega ei ole vaja mingeid seadmeid välja osta, kui just mingit eriti erilahendust ei suuda välja mõelda, toimib loogilise mõtte järgi. Lihtsalt sõnastades on siiski tegu vaid kaughallatava automaatselt bufferdatava striimiga.

Antud juhul arvan, et sellele võiks isegi turgu olla. Ainuke, mis kahjuks on teadmata on teenuse umbkaudnegi hind.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.