Rohkem gigabaite, gigahertse ja megapiksleid on maailma suurima infotehnoloogiamessi CeBIT juures iga-aastased rutiinsed uudised. Ometi koguneb mitu miljonit tehnoloogiahuvilist nagu ususekt neid teateid üleliia kiirematest, võimsamatest ja lahedamatest tehnoloogiavidinatest, kui vaja tundub olevat, igal aastal Hannoveri messikeskusse uuesti kuulama-vaatama.
Loomulikult on ka tõsisemaid halle – konservatiivse panganduse või rahulikuma kulgemisega kaablite angaarides õhupalle ja kommi ei jagata, seal tehakse rohkem tööd boksi tagatubades ja vaimustutakse mõne uue kliendi või partneri leidmisest.
Ka sel aastal võis julgelt öelda, et need suurenenud gigad ja megad olid jälle ühtede olulisemate uudiste seas. Kümnemegapikselise kaameraga või kaheksagigabaidise kõvakettaga mobiiltelefon, 82-tolline vedelkristallekraan ja ülikiired uued graafikakaardid, mille võimeid veel lõpuni polegi mõõdetud tekitasid juba kahtluse, et äkki on liiga agarad insenerid üle pingutanud. Kellele oleks vaja kümnemegapikselise kaameraga mobiiltelefoni? Või mida teha taskutelefoniga, mis näitab kõrgkvaliteetset telepilti tikutopsisuuruselt ekraanilt? See aga ongi üks CeBITi fenomene - paljusid imeasju tullakse messile vaatama just selle pärast, et täna peab välja kuulutatama maailma kõige kiirem, vingem või võimsam asi. Poest aga ostetakse mõne aja veel edasi näiteks kolmemegapikselisi kaameratelefone, kuni enam neid lihtsalt pole saada ja peab hankima kümme miljonit punkti salvestava aparaadi, sest kõik toodavad ainult selliseid ja mitte kehvemaid.
Lisaks iga-aastastele hüpetele võimsuse ja jõudluse vallas tehakse igal aastal ka areng ühte seadmesse aina rohkemate funktsioonide lisamisega. Kõik-ühes aparaadid sisaldavad kõike, mis sinna mahub – ränikristallile võib muretult lisada TV-kaardi, MP3-pleieri või veebilehitseja ükskõik mis IT-vidina jaoks, olgu ta siis taskus või televiisorilaual. CeBITil tõmbab kindlasti külastajaid ligi näiteks MP3-sid mängiv, pildialbumit näitav ja üle Interneti liiklusinfot koguv navigatsiooniseade või TV-pleier, mis muuhulgas määrab ka asukohta. Põhimõtteliselt võiks ju sellise agregaadiga ka helistada, tekib ainult küsimus, mis ta on? Sama lugu on kümnemegapikselise kaameraga – on ta helistav kaamera või kaameraga telefon? Ilmselt polegi enam vahet, tootja suunab tarbijaid vaid vastava reklaamiga, kas ta tahab müüa fotofännidele helistavat digikaamerat või telefonikasutajale hea kaameraga telefoni.
Kolmas nähtus tänasel ceBITil aga niipea korduda ei saa – 20-aastase juubeli järel läheb õige mitu aastat järgmise ümmarguse numbrini, millal meenutada, kuidas oli 10 või 20 aastat tagasi. Juubeli puhul olid väljas ka esimesel CeBITil eksponeeritud imeasjad, mille puhul kaheldi ka 80ndatel samamoodi: huvitav küll, kellele neid asju küll vaja läheb? Nii palju mälu ei suuda ükski programm ära kasutada või nii kiire server - see seisab ju enamuse ajast niisama. Paraku on suutnud aina nõudlikum tarbija kõik need pakutud võimalused mõned aastad hiljem ära kasutada ja januneb uute järele. Või kas ta just muidu janunekski –osatakse lihtsalt panna tahtma neid ilusaid asju. Ja ongi meil taskus mobiilid, millel mälu ja kiirust rohkem, kui CeBITi esimestel aastatel tutvustatud vingeimatel serveritel. Ja me oleme rahul ja aasta pärast tahame juba enamat. Ja saame ka – väikene liialdamine CeBITil paneb paika järgmise tehnoloogia-aasta soovid.
Kaido Einama
MicroLink Eesti, toimetaja