fbpx Juhtmetest lõplikult vabaks: Luna aitab kaabli-ikke kiirelt lõpetada | AM.ee

Juhtmetest lõplikult vabaks: Luna aitab kaabli-ikke kiirelt lõpetada

Sellest, et juhtmevabalt laadida saab, oleme kirjutanud juba aastaid. Esimesed teated teadusasutuste laborist tulid lausa eelmisest sajandist. Kuid standardid olid visad levima ja alles nüüd, viimastel aastatel võime rääkida, et viimane kaabel – USB kaabel telefoni laadimiseks, on varsti ajalooks saamas. Telefonidel pole enam lahtikäivaid korpuseid ja varsti pole ka külge ühendatavaid laadimiskaableid. Elu läheb jälle lihtsamaks.

Seda lihtsat elu asusime testima Cemisto Balticust saadud stiilse juhtmevaba laadijaga - Aukey Luna on selle ümara laadimisaluse nimi. Seade toetab Qi standardit ja seega peaksid sobima enamuse tuntud tootjate tuntud telefonimudelid. Nokia, LG, Samsung ja teised on kinnitanud just selle standardi tuge oma telefonide juhtmevabal laadimisel.

Luna sobib kokku näiteks Samsung Galaxy S3, S4, S5, Note 2, LG optimus G pro ja Sony Xperiaga (kui on olemas spetsiaalne vastuvõtja), otse ilma vastuvõtjata aga ühildub Google Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7, HTC 8X, HTC Droid DNA, Rzoundi, Incredible 4G LTE, Moto Droid Maxxi, Droid Mini, LG D1L, LTE2, G2, Optimus F5, Nokia Lumia 830, 920, 928, 929, 930, 1020 või 1520-ga.

Testisime seda juhtmevaba laadijat (tõenäoliselt viimase Nokia logo kandva) Lumia 830-ga. Sellest mobiilist ilmub ka varsti pikem lugu.

Aga mida siis ikka laadijast pikalt testida? Laeb püstiasendis kettale asetatuna peaaegu sama kiiresti kui juhtmega (ligi 80% täis sama aja jooksul), küliliasendis õige pisut kauem. Kiire laadimise tagavad kolm osaliselt kattuvat primaarset laadimismähist õhukeses kettakujulises aluses, mis tagavad maksimaalse ala, kustkaudu energia üle kantakse. Väljundvõimsusega 1,3 amprit (või kuni 1,5 A maksimaalselt) saavutatakse laadimisefektiivsus 75%, mis on küll natuke aeglasem, kui kaabliga, aga samas 15-20% kiirem, kui tavaline keskmine Qi laadija.

Saadaval on nii hõbedase kui kuldse tagaküljega Luna. Testis oli hõbedane. Ülesseadmine käib sekunditega – karbist võetud toetav alusjalg tuleb lihtsalt suruda vastavasse pilusse ja ongi kõik valmis. Siis USB-ots seinalaadijasse või arvuti porti ning mobiil platele laadima. Sinine tuli põleb püsivalt, kui kõik on korras. Vilkuma hakkab siis, kui laadimisel esineb probleeme, kuid vilkuma seda tuld püstiasendis ei saanudki. Kes tahab, võib toetava jala eemaldada ja panna laadimisaluse nagu pannialuse horisontaalasendisse. Siis sellele telefoni asetades võib küll saada indikaatorlambi ka vilkuma, kui telefon pole korralikult õiges asendis.

Tegemist on väga suure laadimisalusega, seega peab lauale (või öökapile) varuma piisavalt ruumi. Öökapil kasutamisel on ka paar miinust: esiteks põleb laadimise ajal sinine indikaatorlamp, mis võib pimedas natuke häirida. Teiseks – kõrva ääres hoides on laadimise ajal kuulda väikest tiksumist, nagu oleks tegemist mehaanilise äratuskellega: tik-tik-tik. See on aga siiski nii vaikne, et tavalises kontorimüras ei pane tähele. Vaid väga vaiksel öötunnil tabab kõrv mingi tiksumise. Ja kolmandaks – kui panna telefon laadima hääletuna, kuid vibreeriva alarmiga, võib see oma laadimisriiulist maha põrandale vibreerida. Aga see oht on ka lihtsalt lauaservale unustatud telefonidega.

Kokkuvõttes on tegemist ilusa disainiga, väga kiirelt (pea sama kiirelt kui juhtmega) laadiva juhtmevaba laadijaga, millel küll on paar viga nende jaoks, kes tahavad juhtmevabalt öökapi peal oma mobiili laadida. Kõrge hind võib ka kergema rahakotiga ostjale veana tunduda.

 

TEHNILISED ANDMED:
Juhtmevaba laadija Aukey Luna

Hind: 66 eurot (Cemisto Baltic)
Võimsus: 1,3 A (maks. 1,5 A)
Laadimisefektiivsus: 75%
Ühilduvus:
Täielikult ühilduvad (Qi standard)
    Google Nexus 7, Nexus 5, Nexus 4
    Nokia Lumia 1520, Lumia 928, Lumia 920, Lumia Icon
    HTC 8X, HTC Droid DNA, Rzound, Incredible 4G LTE
    Moto Droid Maxx, Droid Mini
    LG D1L, LTE2, G2, Optimus F5
Eraldi Qi vastuvõtja paigaldamist vajavad mudelid:
    Samsung Galaxy S5/S4/S3, Note2/Note3
    Nokia 925, Nokia 720
Välist Qi standardiga ühilduvat adapterit vajavad mudelid:
    iPhone´id
    Nokia 820

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.