Google hakkab mobiilioperaatoriks - mida arvavad sellest Eesti operaatorid?

Ehkki kõik olid sellest rääkinud sosinal juba varem, hakkasid 22. aprillil levima uudised, et Google astubki telekomiturule, hakates USA-s pakkuma oma mobiiliteenuse pakette. Ei, see pole veel Google Loon ega muud ulmelised kogu maa katmised oma võrguga, vaid tegemist on esialgu lihtsa virtuaaloperaatoriga, kelle teenus toimib teiste USA operaatorite võrgu baasil.

Google´i esimene samm mobiilioperaatorite maailma näeb välja järgmine:

  • ainult Google Nexus 6 telefonide omanikele
  • ainult kutsetega. Kutse saamiseks saab end registreerida siin (ja see on vaid USA-keskne)
  • see töötab Sprint´i ja T-Mobile’i võrgus
  • lepingut pole
  • maksta tuleb 20 dollarit piiramatu hulga SMS-ide (üle maailma) ja mobiilikõnede (USA-sisesed) eest, lisaks 10 dollarit iga täiendava gigabaidi andmemahu eest. Tarvitamata gigabaitide eest saab kuu lõpus raha tagasi
  • Roaming 120+ riigis
  • helistada saab vaid Google Hangoutsiga, millega saab helistada lisaks oma telefonile ka ükskõik millisest teisest tahvlist või mobiilist, millel on Hangouts.

Projekt Fi-ga tahab Google pakkuda võimalust suhelda oma telefoninumbril igal pool ja erinevate seadmetega, vaja on vaid Hangoutsi. Vaata lähemalt projekti kohta siit: https://fi.google.com

AM küsis Eesti operaatoritelt, mida nad arvavad Google´i plaanist sukelduda ka telekomimaailma ja kuidas tundub tulevik siis, kui Google otsustab laieneda ka teistele turgudele, võib-olla kunagi isegi Eestisse.

Kuidas näeb Eesti mobiilioperaator mobiiliteenuste tulevikku selles osas, kui Google (või mõni teine suur rahvusvaheline tehnoloogiafirma) hakkab pakkuma kohalikul turul oma mobiiliteenust, kus kõned ja sõnumid on tasuta, makstakse vaid andmesideteenuse eest? Kas Eesti operaator oleks valmis oma võrku välja rentima ja mis tingimustel?

Eesti Telekomi operaatoräri üksuse direktor Holger Haljand:

Sama lähenemist, mille tõi USAs turule Google, on Eestis juba arendamas Eesti Telekom oma EMT ja Elioni võrkude peal. Esimene test oli 4G VoLTE piloodiga, mis viib kogu kõneliikluse 4G andmeside võrkude peale ning mis võimaldab video- ja häälkõnesid erinevate ekraanide vahel: tutvustasime aasta alguses  videokõne lahendust EMT 4G telefoni ja Elioni nutiTV ekraani vahel. Järgmisena arendame VoLTE 4G kõne üleminekut avalikesse WiFi võrkudesse, mis töötavad täna Eestis enamasti Elioni infrastruktuuril ning  mis võimaldab telefoni standardset helistamise funktsionaalsust kasutada üle interneti, sõltumata internetiteenuse pakkujast.

Google’i ja teiste välismaiste tehnoloogiapakkujate huvi Eesti klientide vastu on väike. Küll on EMT ja Elion pühendunud Eestis oma kliendile uute ja innovaatiliste lahenduste loomisele ning meie eesmärk on tagada seeläbi kõige kvaliteetsemad lahendused ja personaalseim klienditeenindus.

Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen:

Kui Google soovib Elisa võrku rentida, siis infrastruktuuri pakkujana oleme selle välja rentimisest kindlasti huvitatud. Kõik sõltub, mis hinna ja tingimuste juures Google soovib seda teha.

Elisa on ka varem virtuaaloperaatoritele oma võrku välja rentinud, näiteks Bravocomile. Elisale sobivatel tingimustel rendiksime enda võrku ka uuele virtuaaloperaatorile Google´ile.

Tele2 juht Argo Virkebau:

Google kasutab suhteliselt tavapärast virtuaaloperaatori ärimudelit. Kui leitakse tasakaal investeeringute, vastutuse jagamise ning teenusepakkumise vahel, siis võib see olla mõeldav. Riikides, kus sideteenuste hinnad on kõrged, on virtuaaloperaatoril rohkem tegevusruumi ja potentsiaali. Eestis on konkurents väga tihe ning juba praegu sisaldavad keskmised internetipaketid pea kõneminuteid ja sõnumeid.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.