Kuus nippi, kuidas nutitelefoni külma eest kaitsta

Kuigi talve ametlik algus on mõne nädala kaugusel, kimbutavad esimesed miinuskraadid meid ja meie nutitelefone juba praegu. Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann jagab nõuandeid, kuidas oma seadmetega külmas käituma peaks.

Juba ammu enne nutitelefonide tulekut oli teada, et kui oma Nokia talvel põuetaskust välja võtad, siis võib oma silmaga jälgida, kuidas patarei protsendid ekraanil langevad. Sarnane mure on ka tänapäeval, sest akudes pole palju muutunud ning liiga palju külma võib akusid püsivalt kahjustada.

1. Kasuta telefoni külmaga võimalikult vähe

„Esimene ja kõige elementaarsem nõuanne on hoida telefoni pakaseliste ilmastikuolude ehk külma käes võimalikult vähe,“ soovitab esmalt Ploomann. „Paljud telefonitootjad ei soovita seadmeid miinuskraadide juures kasutada just seetõttu, et aku võib hüppeliselt kiiresti tühjeneda.“

Näiteks Apple´i ametlik soovitus on kasutada iPhone´i 0-35 kraadi juures. Ploomanni sõnul tasub nutitelefoni hoida keha lähedal taskus soojas ning pikkade telefonikõnede tegemiseks on kõige mõistlikum kasutada mikrofoniga kõrvaklappe. Kui külma ilmaga hoida telefoni riiete välitaskus, on põhiliseks probleemiks see, et aku saab tühjaks ning telefon lülitab ennast ise välja.

2. Kasuta sooja hoidvat ümbrist

Sõltumata ümbritsevast kliimast kasutatakse nutitelefone üle maailma ja külm ilm ei kimbuta ainult eestlaste nutitelefone.

„Et natuke suuremate miinuskraadidega paikades saaks samuti inimesed nutitelefone kasutada, on välja töötatud spetsiaalsed ümbrised, mis telefoni külma eest kaitsevad. Kes poest sarnast telefonikotti osta ei soovi, võib telefoni pista ka villase soki sisse või paluda vanaemal kududa telefonile ilus ja soe ümbris,“ ütles Elisa telekomiteenuste juht.

3. Ära lae külmunud telefoni

Iseenesest tundub loogiline, et kui külma saanud telefon saab kodust eemal olles tühjaks ja toiteallikas on kohe käepärast, siis võib võiks telefoni laadima panna. Selline teguviis pole kohe kindlasti akule sobiv ja võib teha rohkem kahju kui head.

„Akupangaga laadimine on üldjuhul väga hea mõte, kuid enne seda peaks veenduma, et telefoni või selle aku temperatuur on vähemalt pluss kraadides või veel parem – toa temperatuuril. Nii ei saa aku kahjustada ja see laeb end korrektselt täis,“ kirjeldab Ploomann.

4. Külma tõttu välja lülitunud telefon vajab aega soojenemiseks

Külma käes välja lülitunud telefonile peaks andma enne uuesti sisse lülitamist aega soojeneda.

„Kindlasti ei tohi nutitelefoni radiaatorile panna, vaid tuleb sel lasta rahulikult toatemperatuuril jõuda tagasi tavapärase temperatuurini,“ selgitab Ploomann.

Külmaga välja lülitumine pole tootejuhi sõnul telefoni jaoks kriitiline olukord. „Kui telefon jääb ööseks autosse ja on ennast välja lülitanud, siis ei tohiks seda paanikahoos soojapuhuri ette soojenema viia. Järsk temperatuurivahetus võib tingida selle, et ekraan mõraneb või telefoni sisse tekib kondensatsioon. Telefoni uuesti sisse lülitades peab arvestama sellega, et võib kuluda lisaaega, enne kui see suudab uuesti laadima hakata,“ lisab Ploomann.

Telekomiteenuste valdkonna juhi sõnul on levinud viga ka see, kui lumme kukkunud telefoni pealt üritatakse lund ära puhuda.

„Puhumisega võib lumi minna sügavamale telefoni mikrofoni või kuulari sisse, kus see sulab ja võib teha tagasipöördumatut kahju. Telefon tuleks lumest puhtaks pühkida või raputada ning eemaldada kaitsekorpused ja kaaned, et vesi ei jääks nende vahele. Ka siis ei tohiks mingil juhul panna telefoni kuivama radiaatori peale või üritada seda fööniga kuivatada,“ toonitas Ploomann. Paljud uued telefonid on aga IP-sertifikaadiga, mis tagab veekindluse ja nii on ohutu, kui seade kukub lumme või väiksesse loiku.

5. Lae aku täis enne väljaminekut

Telefoni aku hakkab külma temperatuuriga tühjenema kiiremini kui tavaliselt. Üks parimaid ja mitte kõige üllatavamaid mooduseid, kuidas ennetada aku omavolilist tühjenemist, on see enne külma kätte astumist täielikult täis laadida.

6. Optimeeri akukasutust

Mida külmem ilm, seda aktuaalsemad on ka tavapärased akusäästmise soovitused. Akut aitab säästa näiteks ekraani taustavalguse reguleerimine hämaramaks, vajaduse puudumisel WiFi ja Bluetoothi väljalülitamine ning taustal töötavate rakenduste sulgemine.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.