Tarkvara | Drupal

Tarkvara

Artiklid ja blogid tarkvara teemadel - arendus, testimine...


Salapärased varjud ja Kepleri kutse: Destiny 2 "The Edge of Fate" paljastab uue loo

Destiny 2

Rända läbi galaktilise uduloori, kus iga tähekiir peidab endas ammuseid saladusi ja iga vari võib olla märk saatuslikust ohust. Just sellisesse kosmilisse müsteeriumisse sukeldub "Destiny 2" oma peagi ilmuva laiendusega "The Edge of Fate", mis lubab tuua universumisse pöördelisi muutusi ja panna proovile isegi kõige kogenumate Kaitsjate arusaamad. 

Mida peidavad endas tehisintellekti vestlusrobotid? Viis üllatavat fakti

Foto: Alexandra_Koch, Pixabay

Foto: Alexandra Koch, Pixabay

Oled sa kunagi mõelnud, mis toimub tehisintellekti vestlusroboti "aju" sügavustes, kui sa temaga suhtled? Need digitaalsed abilised on paljude inimeste ellu juba sisse imbunud, kuid kui paljud meist tegelikult teavad, kuidas nad töötavad? Kas teadsid näiteks, et ChatGPT peab juunikuust 2024 hilisemate sündmuste kohta infot leidmiseks tegema internetiotsingu? See on vaid jäämäe tipp! 

Kõik muutub mustaks: kuulus Windowsi sinine surmaekraan läheb hingusele

Foto: QueenBarenziah, (CC) Wikimedia Commons

On asju, mis tunduvad muutumatuna kestvat ajast aega. Päike tõuseb idast, lumi on valge ja Windowsi krahhi puhul ilmub sinine surmaekraan. See viimane, tuntud kui BSOD (Blue Screen of Death), on olnud Windowsi operatsioonisüsteemi lahutamatuks, ehkki kardetud osaks üle nelja aastakümne. Mälestusvärinaid ja südamepekslemist tekitav sinine taust koos tehniliste koodide ja morjendava sõnumiga on olnud digitaalse ajastu omamoodi märgiks – viimane piir, kust tagasiteed polnud. Kuid nüüd on see lõppemas.

Ekspert selgitab: isikutuvastamisel vaid kasutajatunnuse ja salasõna kasutamine on liiga ohtlik

Yubikey

Selleks, et kaitsta end identiteedivarguse eest, tuleb nii isiklikes kui ka tööalastes tegemistes hakata kasutama isikutuvastamisel meetodeid, mis ei seo inimest ühe kindla salasõnaga. 

Eri rakenduste ja teenuste kasutamisel on jätkuvalt kõige levinum autentimisviis kombinatsioon kasutajatunnusest ja salasõnast. Sellele on mõnel juhul lisandunud biomeetrilised tuvastusviisid, mida sageli kasutatakse ka hoopis alternatiivina kasutajatunnuse ja parooli sisestamisele. 

Tehisaru aitab suvel hoiatada inimesi lähenevast äikeseohust

Foto: Keli Black, Pixabay

Telia saatis 2024. aastal oma klientidele enam kui 530 000 äikese eest hoiatavat SMS sõnumit. Osaliselt tänu sellele kahanes äikesega seotud kliendipöördumiste hulk enam kui kaks korda ning ettevõte jätkab hoiatavate sõnumite saatmist ka sel suvel. 

Telia poolt välja arendanud lahendus kasutab tehisaru, mis kontrollib igal hommikul ja õhtul järgneva 12 tunni ilmaennustust. Kui tuvastatakse, et mõnes Eestis piirkonnas on äikese esinemise tõenäosus suurem kui 40 protsenti, edastatakse selle piirkonna klientidele hoiatav SMS-sõnum. 

Need on maailma populaarseimad äpid - mida aga laetakse kõige enam alla Eestis?

Foto: (CC) Focal Foto, Flickrist

Aeg-ajalt seisame silmitsi tehnoloogia ülikiirete muutustega, mis panevad kulmu kergitama. Millised on siis need asjalikud äpid, mida inimesed kõige enam alla laevad? Siin on ülevaade.

Pärast pandeemia-aastate tohutut tõusu, mil nutirakenduste allalaadimised lõid rekordeid, saabus 2022. aastal teatav vaikus. Ent 2023. aasta tõi endaga kaasa uued tuuled ja fookuste nihkumised, kus teatud kategooriad paiskasid oma purjed taas tuule kätte, samal ajal kui teised jätkasid vaiksemat kulgu. 

Telia Eesti ostab oma pikaajalise arenduspartneri

Iglu veeb

Telia Eesti ja tarkvaraettevõte Iglu allkirjastasid lepingu, millega Telia ostab oma pikaajalise arenduspartneri, kes pakub teenust teiste hulgas näiteks LHV-le ja e-residentsusele ning aitab ellu viia suuri IT-projekte, sh uut terviseportaali.

Konkurentsiameti heakskiitu vajava tehinguga lisandub Telia senistele telko- ja IT-teenustele tugev tarkvaraarenduse võimekus. Strateegilist koostööd nähakse peamiselt kliendibaaside lõikes.

Sireen võib hakata üürgama: Eesti äpp paneb kriisihoiatuse proovile

Foto: RIA

Kui äkiline, võõras heli lõikab õhku või sinu nutitelefoni ekraanile ilmub ootamatu teade, mis tõmbab tähelepanu, siis ära ehmu: sõda ei ole (ilmselt) lahti. See võib ühel päeval päästa sinu või sinu lähedaste elu. Eesti riik katsetab kolmapäeval lahendust, millega oluline hädaolukorra teave jõuaks inimesteni parimal võimalikul moel. Selle pusle üheks kõige olulisemaks tükiks on igaühe taskus olev nutitelefon.

Juba sel kolmapäeval, 14. mail 2025, tehakse kaitseväe suure õppuse Siil raames test, mis puudutab võimalik, et miljonit eestimaalaste taskus olevat nutiseadet. 

Teamsi uued silmaklapid: ekraanipilti ei saa varsti enam koosolekul teha

Microsoft Teams

Virtuaalsetel koosolekutel peitub alati üks vaikne oht: mis siis, kui keegi peaks kohtumise tundlikku ja tähtsat vestlust või ekraanil vilksatavat olulist dokumenti salaja jäädvustama? Ärisaladuse jagamisel läbi ekraani on võimalikke piilujaid raske märgata. Microsoft, olles miljoneid kasutajaid ühendava Teamsi platvormi arendaja, on otsustanud sellele probleemile laheneda üsna radikaalselt. Valmistu üllatuseks, sest peagi võib katse Teamsi koosolekust ekraanipilti teha viia hoopis musta auguni.

Valesti seadistatud Google Workspace või Microsoft 365 ohustab pea iga kümnenda firma turvalisust

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Kuigi Google Workspace ja Microsoft 365 on levinud tööriistad koostööks ja failide jagamiseks, ei saa unustada, et nende turvaline kasutamine algab õigetest seadistustest.

Telia viis oma äriklientide seas läbi kasutusel oleva pilvekeskkondade Microsoft 365 ja Google Workspace’i seadistuste kontrolli. Selgus, et keskmiselt 45% ettevõtete endi tehtud seadistustest vajab parendamist ja 10% praegusest seadistustest kujutavad lausa võimalikku turvaohtu ettevõtte andmetele.