Asus Eee Box – arvuti lihtsale inimesele

(Arvutimaailm 10/08)

Asus on korra juba väikese revolutsiooni korda saatnud ning seda sülearvutite valdkonnas, hakates oma Eee PC-d pakkuma keskmise mobiiltelefoni hinnaklassi jääva summa eest. Seega pole erilist põhjust imestamiseks, et see Taivani firma üritab ka lauaarvutite turuosas hinnatundlikumat klienti endale võita. Sarnaselt sülearvutiga, on ka sellel tootel liiginimes sees kolm lihtsust tähistavat E-d (’easy’ – ingl.k.) – rõhutamaks lauaarvutite hulka kuulumist on kolmekordsele E-le lisatud ka Box. Ehk siis Asus Eee Box – sest milleks maksta rohkem?

Mõõtude poolest ( 22 x 18 x 3 cm) jätab Eee Box meeldivalt väikese mulje – peale olemasoleva lauaarvuti asendamist Asuse omaga avastan üllatusega, kui suur laud tegelikult on – ehk siis tavapärane suuremat sorti hall kast asendub ühe keskmise raamatu suurusega karbiga. Ja mis veelgi parem – hääletu karbiga, sest kauged insenerid on suutnud Eee Boxi sedavõrd vaikseks teha, et kuulmaks midagigi mis arvuti töötamisest märku annaks, tuleb praktiliselt kõrv vastu korpust panna.

Kui teil on soov arvuti abil pisut elegantsi oma töölauale lisada, siis palun – tavapärase lapiti või püsti lauale toetamise asemel on Asusele võimalik külge kruvida stiilne läikivast metallist alus, mille abil on võimalik arvuti huvitavas poolviltuses asendis lauale sättida. Eemalt võib nii isegi hetkeks mulje jääda, et tegemist on hoopis mõne põneva feng-shui sisustuselemendiga... jah, kui neid juhtmeid seal küljes ei oleks. Või arvate hoopis et piisab kui IT-vidinatest ainult monitor laua peal on? Aga palun, Eee on oma mõõtmetelt sedavõrd väike ja kerge, et seda on võimalik ühendada ka näiteks LCD-monitori tagumisele küljele.

Eee Box-i esikülg näeb välja üsnagi minimalistlik – ei toitenuppu, ei USB-ühendust, ei midagi harjumuspärast - ainult üks sinine LED-tuluke. Hoolikamalt vaadates märkab aga, et tegemist on vaid hingedel esipaneeliga – selle küljele lükates avaneb ka kõik ootuspärane: SD-kaardi lugeja, USB-pistikud ja muu taoline. Arvuti tagakülg on tunduvalt harjumuspärasem, sisaldades veel kahte USB-pistikut, võrgupistikut ja heliväljundit, DVI-videoväljundit ning samuti ka WIFI-antenni ühendamise pistikut.

Reklaammaterjalidega tutvudes jäi silma Asuse loojate lubadus, et alates voolu sisse lülitamisest kulub Eee Box-il vaid 7 sekundit, et ennast üles laadida ning kasutamiseks valmis olla. Olgem ausad, olin selle numbri osas üsnagi skeptiline – ning nagu katsed näitasid, siis ka põhjendatult. Kümme järjestikust proovi ei anna küll teaduslikku mõõtu välja, kuid eesmärgiks polnudki ju täppisteadust teha – ka nendest kordadest piisas, et veenduda – seitset sekundit ei läinud kordagi vaja. Isegi üle kuue sekundi ei läinud alglaadimine kordagi.

Mis seda aga võimaldab? Lahendus on selles, et alglaadimist ei tehta mitte Microsofti toodangusse vaid hoopis Splashtop Express Gate nimelisse süsteemi. Võttes eelduseks, et lihtsatel inimestel on arvuti kasutamisel lihtsad soovid, on ka Splashtop jagatud nelja lihtsasse osasse: seal on võimalik surfata veebis (Splashtop Browser), hallata oma fotosid (Photo Manager) ning suhelda sõprade-tuttavatega kas siis Pidgini või Skype’i abil. Kui on aga soov midagi põhjalikumat teha, siis võib varuda veel nii 50 sekundi jagu aega ning jätkata alglaadimist Windows XP maailma.

Kokkuvõtteks võib öelda, et hind ning väikesed mõõtmed on Asus Eee Box-i vaieldamatult kaks suurimat argumenti. Olles odavam kui pakutavad arvutiterminalid, võib see nii mõnegi IT-juhi panna ümber mõtlema terminalilahendusele mineku ajakava osas, kodukasutaja võib lisaks hinnata ka Asuse madalat voolutarvet ning pilkupüüdvat välimust. Tõsi, kõvaketast on tal vaid 80 GB jagu ning integreeritud graafikakaardilt ei saa ka tipptasemel 3D-renderdust oodata, kuid kui enamus arvuti taga oldud ajast kulub oma e-kirjade lugemisele ning veebis surfamisele, siis ei ole ka need parameetrid ju nii olulised.

AIGAR ALAVEER

 

Asus Eee Box B202
Hind: ca 5 000.- (Sign Computers)

Protsessor Intel Atom N270 1.6 GHz
RAM: 1 GB
Kõvaketas: 80GB
Operatsioonisüsteem: Splashtop Express Gate, Windows XP Home
Wireless: 802.11n
Mõõtmed: 223x178x26 mm
Kaal: 1.17 kg

Plussid:

- Madal hind
- Väikesed mõõtmed ja kerge kaal
- Kiire alglaadimine

Miinused:

- Väike kettamaht
- Kesine graafikakaart
- Videoväljundina ainult DVI

Arvutimaailma hinne: 8

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.