Uuring: eBay ja Amazon korjavad kõige rohkem kasutajate andmeid

Androidi osturakenduste hulgas koguvad enim kasutajaandmeid eBay ja Amazon, selgus uuringust.

Atlas VPN-i meeskonna uuringu kohaselt koguvad eBay ja Amazon Shopping analüüsitud Androidi rakendustest kõige rohkem kasutajaandmeid. eBay kogub 28 andmepunkti, Amazon aga 25 andmepunkti, mis hõlmavad 11 andmetüüpi, sealhulgas isiklikud, finants- ja asukohaandmed.

Rakendus „Osta kohe, maksa hiljem” Afterpay on kolmandal kohal, kogudes 22 andmepunkti seitsme andmetüübi vahel. Afterpay on ka ainus rakendus, mis mitte ainult ei kogu, vaid ka jagab kolmandate osapooltega rakendusesiseseid sõnumeid, e-kirju, SMS-sõnumeid ja krediidiskoore.

Kodutehnika jaemüüja Lowe's, tervisekaupade jaemüüja iHerb ja kasutatud asjade turg Vinted koguvad igaüks 21 andmepunkti. Samamoodi koguvad koduarendushiiglane Home Depot ja Hiina e-kaubanduse sait Alibaba.com: 20 andmepunkti 9 andmetüübi kohta.

Kõigist 60 analüüsitud rakendusest paistab kaubamajade jaeketti kuuluv Kohli äpp silma selle poolest, et ei kogu kasutajate kohta andmeid.

Atlas VPN-i küberturvalisuse kirjanik Vilius Kardelis jagab oma mõtteid osturakenduste andmete kogumise kohta: „Tänapäeva digiajastul koguvad rakendused ulatuslikult teie isiklikku teavet ja jagavad seda lugematute ettevõtetega. Sel pühadehooajal pöörduge kõigi rakenduste poole, kes teavad, et teie andmeid kogutakse. Võtke aega privaatsuspoliitika hoolikaks lugemiseks, pidage silmas antud lubasid ja seadke prioriteediks turvalised ostutavad, et kaitsta oma isikuandmeid.

Kolm rakendust 4-st jagavad teie andmeid

Androidi osturakenduste privaatsusprobleemid ulatuvad andmete kogumisest palju kaugemale. 60 analüüsitud rakendusest jagab 75% teie andmeid kolmandate osapooltega. Mitte kõik kogutud ja jagatud andmetüübid ei kujuta tõsist ohtu teie privaatsusele.

Sellest hoolimata leiti, et 58% osturakendustest jagavad kolmandate osapooltega isiklikku teavet, nagu teie nimi, e-posti aadress, telefoninumber või isegi teie kodune aadress.

Rohkem kui kolmandik (37%) rakendustest avaldab kolmandatele osapooltele ka finantsteavet, sealhulgas makseteavet ja ostude ajalugu. Lisaks jagavad 28% osturakendustest täpset või ligikaudset asukohta.

Isegi fotosid ja videoid vahetab kolmandate osapooltega 18% rakendustest. Mõned rakendused (7%) jagavad rakendusesiseseid ja SMS-sõnumeid või e-kirju.

 

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.