Go ja Go2

(Arvutimaailm 9/2005)

Inimesel peab olema valikuvõimalus. See pidi meile äsjastest valimistest taas meelde tulema. Seni oleme tutvustanud põhiliselt Thalese (Magellan) ja Garmini firmade GPS-e. Nüüd siis alternatiivina firma Lowrance mudelite odavamast otsast iFINDER GO ja GO2.

Lowrance’i firma mereelektroonika (kaardiplotterid, sonarid, kalaleidjad jms) on asjahuvilistele ka Eestis üsna hästi tuntud. Seevastu käsi-GPS-id on meil vähem levinud, kuigi firmal on ka nende tootmisega üsna pikaajalised kogemused.

Seekord vaadeldavad mudelid on oma hinna poolest (Go - 2200 ja Go2 - 2800 krooni) võrreldavad Garmini eTrex-seeria odavamate mudelite ja Magellani eXplorist 100-ga (AM 3/2002, 9/2004 ja 10/2004), mis valdavalt on mittekaartinäitavad (v.a Garmin eTrex Legend, millel on sees maailma üldkaart).

Maailma baaskaart on sisse ehitatud ka Go2-le. Mingil määral on seal infot ka Eesti kohta: suuremad teed (väga skemaatiliselt) ja osa asustatud punkte. Go näitab Eesti osas vaid riigipiire. Kaarte täiendavalt juurde laadida ei saa. Mõlemal GPS-il on lisatoite ja NMEA-väljundi klemmid, kuid nad pole otseselt mõeldud PC-ga aktiivselt suhtlema. Samuti puudub võimalus mälu suurendamiseks SD-kaardi abil.

Oma mõõtmetelt jäävad Go ja Go2 enam-vähem tuntud eTrexi ja SporTraki mudelite vahepeale. Peab ütlema, et mõlema mudeli must-valge ekraan on üsna hea resolutsiooniga ja hästi loetav. Soovida jätab ehk see, et taustavalgus ei valgusta esiküljele paigutatud nuppe. Üsna hea on patareide kestvus: 30 tundi kasutusaega nõrgema taustavalgusega ei ole halb näitaja.

Mõlemad on 16 paralleelse kanaliga WAAS/EGNOS-valmidusega GPS-id. Millegipärast ei jaga tootja aga sõnagagi infot antenni tüübi kohta, nii ei tea kasutaja valida GPS-i tööks soodsamat asendit. Eeldatavasti on tegemist siiski patch-tüüpi antenniga ja sel juhul on õigem tööasend horisontaalne.

Menüüde valikuid on võimalik piirata vaid minimaalsetega (n-ö algajate rezhiim) või kasutada edasijõudnutele mõeldud suuremat valikut. Algajate jaoks on ka menüükäskude automaatne selgitus, mis muutub kasutamisel küll pigem segavaks.

Kasutusel on kolm põhilist ekraanipilti: kaart, kompass, asukoht ja lisaks satelliitide info. Ekraanil kuvatavat infot saab ise valida.

Go ja Go2 kasutamine ei erine oluliselt Garmini ja Magellani vastuvõtjate omast, mida seni oleme kirjeldanud. Väikesed erinevused siiski on: initsialiseerimisel ei saa ette anda õiget kuupäeva ja kellaaega ning asukohta on võimalik viidata ainult kaardil liikudes. Kohalikku aega saab muuta alles pärast seda, kui esimene asukohamääramine on toimunud.

Lisaks teepunktidele on Lowrance GPS-ides kasutusel kohaviidad (event marker) - ikoonid, mida on võimalik küll paigutada ekraanile (ja mällu), kuid mida ei saa otsinguga leida. Nendeni navigeerimiseks tuleb neile kursoriga ekraanil viidata. Muidugi on olemas ka tavaline „mees üle parda” funktsioon. Sellega saab kiiresti asukoha fikseerida ja salvestada.

Saab mõõta vahemaad kahe punkti vahel. Go ja Go2 pakuvad autozoomi võimalust - kui see on valitud, hoitakse teekond teepunktini pideval ekraanil nähtaval. Erinevaid võimalusi GPS-i seadete muutmiseks on veelgi. Nende kasutamiseks peab olema sisse lülitatud advanced mode.

Katsetused geodeetilisel punktil

GO-d ja GO2-te sai võrreldud teadaolevate koordinaatidega ja kõrgusega geodeetilisel punktil koos Garmin eTrex baasmudeli ja Magellan SporTrak Pro-ga. Lowrance GPS-idele oli seejuures abiks advanced-menüüst käivitatav keskmistamise funktsioon. Magellani GPS-idel on keskmistamine automaatne.

Nagu eeldada võiski, näitas ennast kõige paremast küljest SporTrak Pro - selle mudeli suur täpsus on teada juba varasematest katsetest. Asukohatäpsus jäi meetri piiridesse ja isegi kõrgus ei kõikunud üle +/- 1 meetri. Küllalt head tulemust näitas ka Go2, mille asukohatäpsus jäi stabiilselt 1,5 meetri piiridesse ja kõrgusenäidu viga ei ületanud 3 meetrit.

Tagasihoidlikumad olid seekord Go ja eTrexi tulemused - asukoht orienteeruvalt 3,7 meetri sisse ja kõrgust pakkusid nad vastavalt: eTrex ca 4-5 meetrit tegelikust rohkem ning Go ca 9-11 meetrit tegelikust vähem.

Et maaletoojatel polnud hetkel pakkuda PC-kaablit, jäid täpsemad testimised edaspidiseks.

Kokkuvõtteks

Arvestades Go ja Go2 suhteliselt odavat hinda ja seda, et nad on samas täiesti kaasaegsed 16 paralleelse kanaliga ja WAAS/EGNOS valmidusega seadmed, tasuks lihtsama GPS-i otsijal neid alternatiivina üle vaadata. Mõõtmetelt sobivad nad kasutamiseks ka matkal, autos ehk jääb ekraan (kuigi suhteliselt hea resolutsiooniga) veidi väikeseks. Eeliseks on lisatoite võimalus. Edaspidi püüame tutvustada ka Lowrance’i kallimaid kaartinäitavaid mudeleid.

iFINDER Go ja Go2

Ekraan:  diagonaaliga 2" (51 mm), kõrge kontrastsusega Film SuperTwist, 16 halltooniga.

Resolutsioon:  200×140 pikslit (28 000 pikslit).

Taustavalgus:  ekraanil merevaiguvärvi LED kahe tugevusega.

Toide:  3 V (2 AA patareid); kestab 61 tundi taustavalguseta. 30 tundi poole võimsusega taustavalgusega ja 18 tundi täisvõimsusega.

Mõõtmed:  131×58×32 mm

Veekindlus:  IPX 7 standardile vastav.

Kaal:  102 grammi koos patareidega.

Backup-mälu  - sisse ehitatud.

Sisseehitatud mälu kaardi jm andmete jaoks:  Go 32 MB ja Go2 64 MB.

Menüüde keeli:  10 (ka vene keel).

GPS vastuvõtja ja antenn:  sisemine antenn; 16 paralleelset kanalit; GPS/WAAS.

Baaskaart:  Go2 (International versioonil) - maailma baaskaart.

Positsiooni uuendamine:  1-sekundilise intervalliga.

Alarmid:  arrival, off-course, destination passed, anchor.

Graafilisi sümboleid teepunktide või event markerite jaoks:  42.

Teepunkte:  1000 teepunktide ja 1000 event markerite jaoks.

Teekondi:  100 kuni 100 teepunktiga.

Jäljepunkte:  100 salvestatavat jälge kuni 9999 punktiga jälje kohta.

Zoom:  40 tasandiga 200 m kuni 4000 kilomeetrini.

Lingid samal teemal:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.