TEST: Elisa Elamus – ja telekas on alati kaasas!

Elisa lansseeris mõned nädalad tagasi oma uue teenuse "Elamus", mis on põhimõtteliselt äpp või Google TV boks, millega saab igal pool igast seadmest oma telekanaleid, filme ja seriaale vaadata. Arvutimaailm proovis uue lahenduse, mis pidi olema maailmas kõige uuenduslikum, järgi.

Elamuse jaoks pole tegelikult karpi vajagi, kuigi testiks anti Elamuse suur litrikujuline "digiboks", mis iseenesest ongi Google TV-ga boks, millel Elisa kujundatud välimus ja menüüd. Samasuguse pildi saab aga ette manada oma Google TV-ga nutiteleris, kus ainsa vahega puuduvad menüüst "teised äpid". Elisa Elamus nimelt on sellises telekas ise üks äpp, muus osas täiesti sarnane eraldi karbiga teleka taha ühendatava Elamusega.

karp ise

Kuid lisaks saab oma Elamuse kätte ka igast Androidiga telefonist või tahvlist (kui just ürgvana seade ei ole) ja tulevikus lubati seda ka Samsungi teleka äpina, mis on väga oluline, nagu hiljem testis selgub. Samsungi äpp on küll tegemisel, kinnitati Elisast, aga koroona-aeg venitas kooskõlastuste ja muu tehnilise poole pikemaks, nii et koos Androidi toega Samsungi tugi veel välja jõudnud pole.

Alustasime testi samuti testis olnud Samsungi uue telekaga QN95A. HDMI kaabli külge läheb pildiväljund, Interneti saab sisse kas üle WiFi või kaabliga. Viimane variant on stabiilsem ja kui ruuteris on vaba LAN port, siis võiks karbist siiski kaabli Elisa Elamuse boksini vedada.

Elamuse suurimaks plussiks ongi see, et seda saab tellida ükskõik millisele seadmele ja ükskõik millises võrgus. Isegi ükskõik millisest veebibrauserist saab vaadata. Olgu kodus Telia fiiberoptiline kaabel või Tele2 mobiilne Internet, Elamus töötab neis kõigis, sest ühenduseks vajaminev Internet on neutraalne. Peaasi, et andmeside liigub vähemalt 10 Mbit/s. Mõnes kaugemas külas (või isegi mõnes linna "leviaugus")võib sellega küll mobiilsest internetist väheks jääda, aga enamasti on Eesti sellise kiirusega võrguga kaetud.

Näiteks sai proovitud Elamust ka ühes majutusasutuses. Üle telekabrauseri pilt küll hakkis, aga see polnud ilmselgelt Elamuse viga – odavate hotellitelekate brauserid ongi kohutavalt aeglased.

Nutitelefonist oli Elamus aga sujuv ja selge. Valida tuleb lihtsalt Elis Elamuse äpp, mitte vana, Elisa Elamus (2018).

Kaks ekraanipilti (kõrvuti) äpist:

Elamus äpp

Elisa Elamuse brauseris vaatamiseks tuleb aga minna mitte Elisa lehele ja iseteenindusse, kuhu esimese ehmatusega sisse tahaks logida, vaid hoopis https://elisaelamus.ee/.

Elamus brauseris

Google TV-ga saab ka oma vana teleka nutikaks teha, sest Elisa digiboks lubab kasutada teisigi Google TV (ehk Android TV) äppe, mida jooksutatakse boksis, aga näidatakse telekas. Kõik tuttavad äpid on seega teleka jaoks olemas. Alates Spotifyst ja lõpetades Amazon Prime´iga. Netflix on vaid "ametlikult" puudu, sest ametlikult Netflix Eesti turul midagi ei paku.

Seega saab Elisa nüüd oma Elamust pakkuda seniste kaabliklientide asemel kõigile, kellel on Internet. See tähendab turu mitmekordistumist.

Hinna poolest on Elisa sihtinud paketid üsna sarnaseks Teliaga, kuid on üks erinevus. Kui Telia puhul peab kasutama Telia võrku ja salvestamine on lisatasu eest, siis Elisal on (juba Starmani ajast) salvestamine tasuta.

Teine asi, mis juba vanemast Elamusest tuttav ja mis on säilinud uues Elamuses, on filmivaliku kokkukogumine kõigist lugematutest telekanalitest viimaste päevade (vist seitsme päeva) jooksul ja liigitamine kategooriate järgi. See on väga hea omadus, mis lubab tasuta filme vaadata ilma kanalitest otsimata, kus need siis nüüd parajasti eetris on olnud. FIlmid vahelduvad vastavalt uutele, mis eetris käinud ning vanemad kustuvad menüüst ära. Siiski on kogu aeg ligi paarsada filmi, mille vahel valida ja kui enamus filmikanaleid tellitud, siis leiab alati midagi vaadata.

Elisa Hubist leiab aga originaalsarju ja filme, mida mujalt ei pruugigi näha. Valik pole küll hiiglaslik, aga kui on tahtmist originaalsisu näha, siis midagi ikka leiab. Esimesena saab sealt oktoobris näha seriaali "Reetur" uut hooaega. Isegi populaarne Slow TV kanal on olemas, kus saab taustaks panna suurele ekraanile aeglase süstakulgemise või midagi muud. Hubist, mis maksab 2,99 eurot kuus, leiab ka hulga välismaiseid seriaale ja filme. Kui sealne valik jääb väheseks, võib vaadata Laenutusse, kust saab umbes Hubi kuutasuga sama summa eest mõne üksiku filmi laenutada ja vaadata. Lisaks filmitutuvustusele näidatakse ka salvestatud osatäitjaid ja kui tahad, võid osatäitjate järgi otsida filme, kus see näitleja on veel mänginud.

filmid

Erinevalt Netflixist aga tundub, et Hub soovitustes vaataja eelistusi ei arvesta, soovitusi jagab ilmselt Elisa palgatud inimene. Küll saab aga menüüs surfates filmid omale hilisemaks vaatamiseks lemmikutesse salvestada.

Elisa Elamusel on mugav telekava, mis näitab hetkel kestvaid saateid ja puldiga saab seal kerida vertikaalselt kanalite vahel ning horisontaalselt ajateljel mööda saateid. Nii on lihtne leida ka saateid minevikust ja neid järele vaadata.

lastele

Lastele on eraldi sektsioon – taas hea võimalus lastega peredele. Seal on hulk multikaid ning ka telekanalitest järelvaadatavad lastesaated on ühte kohta kokku pandud.

Pult, muide, on ka oluliselt mugavamaks läinud ja sel on isegi vahetatavad esipaneelid, et saaksid puldi disaini muu mööbliga kooskõlla viia. Eraldi nupp on Hubi, äppide ja avalehe jaoks. Pult töötab Bluetoothiga, seega pole otsenähtavust boksiga vaja. Võib ka seina tagant kanaleid vahetada.

Pult.

Muud paketid maksavad järgmiselt: TV väike pakett 7,99 eurot (33 telekanalit koos nädalase järelvaatamisega), TV Suur (60 telekanalit koos salvestusteenusega) 12,99 eurot.

Nüüd aga asjade juurde, mis niiväga ei meeldinud.

Esiteks, tegemist on Androidi boksiga, mis, nagu ka enamus  teisi, on aeglasem, kui telekas ise. Kuigi see boks on ilmselt valitud üks parimatest, aga ikkagi on tegemist mingil põhjusel veidi aeglase liikumisega seadmega. Ükskord juhtus ka nii:

veakood

Üldiselt aga teleka ja filmide vaatamisel aeglus loomulikult ei sega, kõik jookseb kenasti. Vaid väga kiirelt reageerivate menüüdega harjunule tundub, et puldile reageerib seda natuke aeglaselt.

OEM tootjaks on Technicolor, riistvaral on Broadcom BCM72604 kiibistik ja kahetuumalise 1,8 GHz protsessoriga ja Broadcom VideoCore V graafikakaart. Mälu on seadmel 2 GB, välkmälu 16 GB. Sisse on ehitatud Chromecast (saab oma arvutist või telefonist näiteks pildi digiboksi striimida) ja Google Assistant. Android TV versioon on 9.

Välimuselt on Elisa Elamus Androidiboksis üsna sarnane Rakuten TV-le. Ilmselt on see mingi Google´i pakutav standardite pakett, mille peale teenusepakkujad saavad ehitada oma kasutajliidese ja teenused.

Rakuten TV

Teine puudus tabas esimestel minutitel – telekat vaadates kippus aja jooksul hääl ja pilt sünkroonist välja minema. Elisast soovitati lülitada ruumiline heli välja ja siis seda probleem enam ei olnud. Aga filmide jaoks oleks ikkagi stereoheli ka tahtnud. Loodetavasti see puudus kaob üsna lihtsalt mõne tarkvarauuendusega.

Muidu aga on see teenus tõesti uuenduslik ja tähendab lõplikku lahkumist kaabel-TV ajastust. Sa ei pea olema seotud teenusepakkuja Internetiga, isegi mitte teenusepakkuja seadmega ja kui ei taha, ei pea ka Elisa boksi ostma. piisab teenuse tellimisest veebis ja selle kasutamist äppides. Tulevikus loodetavasti ka Samsungi nutitelerites – siis polegi enam ühtki eraldi karpi vaja, et Elisa teenust kasutama hakata. Nutitelefonides, arvutites ja tahvlites aga saab seda juba praegu teha.

PLUSSID

+ suur pluss on sõltumatus võrgust ja seadmetest - töötab pea kõigil Androidiga seadmetel ja Android TV boksiga ka kõigi telerite taga (või isegi arvutimonitoriga)
+ hea filmide esitus telekanalitest ja valimine teemade järgi
+ tasuta salvestus

MIINUSED

- menüüd on kohati aeglased
- ruumilise heliga kippus hääl ja pilt sünkroonist välja minema

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.