TEST. Minu matt, minu hiir! Minu mäng ootab mind!

Tuntud monitoritootja AOC otsustas hiljuti laieneda perifeeriasse ning hakkas tootma lisaks monitoridele ka nende juurde käivaid klaviatuurisid, hiiri, kõrvaklappe ja isegi hiirematte AGON-seeriast. AOC-lt saabus Arvutimaailma laborisse kastitäis "perifeeriaseadmeid" ning esimesena sai lahti pakitud hiirematt AOC AMM700 ja mängurihiir AGM700. 

Matt, mis tahab toidet

Hiirematt, mis käib USB-sse? See kõlab tegelikult võimsamalt, kui asi tegelikult on. Jah, AOC hiirematil on USB 2.0 kaabel taga. Matt ise on igati mõnus ja jäiga põhjaga, mis aitab hiire tööle panna ükskõik millise põlve otsas. Hiiremati pind on mõnusalt matt ja sametine, hiir jookseb selle peal väga sujuvalt. Natuke kogub see matt kate ka tolmu. Kuid mis võiks olla USB mõte? Juhtmevaba hiire juhtmevaba toitja? Ei, siiski mitte. See kõik näeb välja tehnoloogilisem, kui tegelikult on. Nimelt on hiiremati USB-ühenduvuse ainus ülesanne vilgutada erinevaid LED-tulede režiime servades. Muud mõtet sel eriti polegi. Hiiremati servad on RGB LED ribadega ja need vilguvad, põlevad või pulseerivad vastavalt programmist valitud režiimile. Õigemini vastavalt programmist valitud kõigi lisaseadmete vilgutamise programmile, kui tahad, et valgusefektid oleksid sünkroonis. 

Kui valid, mis seadmed on LED-programmiga sünkroniseeritud, vilguvadki matt, hiir, kõrvaklapid ja klaviatuur üheskoos. Efektne, aga ega sellel muud praktilist kasu eriti polegi.

AOC programm

Nagu näha ülalolevalt pildilt, saab reguleerida LED-värve ja kui need on hiirel paika pandud "hingavana", pulseerivad need ka hiiremati servades samas rütmis. Samas võib hiirematil panna pulsseeruva valguse mööda ääri jooksma kas vasakult paremale (kellaosutile vastupidises suunas) või teistpidi. Hiir aga võib vilkuda kahes erinevas tsoonis erinevalt.

Matt.

USB hiiremati kaabli pikkus on piisav, et ulatuks ka laua all asuva arvutikastini, sülearvuti kõrval võib aga kaabli krõpsukinnitusega rulli jätta.

LED-tulede toide siseneb matti sellise litri kaudu:

AOC matt.

Hiirematt on veidi suurem, kui A4 leht, seega pinda on mängimiseks küllalt. Lauapinda peab piisavalt olema. testides hiirt mati peal ja siledal lauapinnal võib öelda, et matist on täpsuse osas kasu küll. Hiir liigub täpsemalt ja ka käega liigutades on tunnetus parem. Samas need LED ribad ja USB - see on pigem tõsistele e-sportlastele. Kui käid turniiridel, siis AOC monitor, klapid, hiir, klaviatuur ja hiirematt ühes rütmis pulseerimas on efektne küll.

Hiir

Hiir.

AOC mängurihiir LED-tuledega on üks esimesi, mille kiirus kõige suurema DPI-ga (16 000) on nii kiire, et igapäevases kasutuses on see juba liig. Mängudes õigustab kiirus end, kui oskad kasutada. Selleks, et sellise tempo juures hiirega liiga hoogsaks ei läheks, on põhja all viis raskust. Neid saab juurde lisada või ära võtta vastavalt oma vajadusele ja oma käe järgi.

AOC hiir.

Hiirel on kergelt krobelised metalse pinnaga põhinupud - vasak ja parem. Nupud pole väga vaiksed, aga ilmselt ongi põhirõhk pigem tunnetusel ja vajutusel, mitte vaiksel klõpsutamisel. Hiirerullik on kergelt jõnksutav, et tunnetada kerimist, rullik on klõpsatav ja küljel on brauseri järgmisele või eelmisele lehele kerimise nupud. nende all on suur punane stopp-nupp.

Kuid see pole veel kõik. Rulliku juures on veel kaks nuppu. Mida need teevad?

Tegelikult teevad kõik nupud seda, mida ise tahad. Tuleb alla tõmmata AOC programm ja seal saab ära määrata iga nupu funktsioon. Kui sobivat ei leia, võib lisada nuppudele veel ka makrosid ehk käsujadasid, mis mängus on vajalikud mõnede korduvate toimingute tegemiseks. Näiteks suure punase stopp-nupu võib programmeerida mõnda salvestatud nupuvajutuste jada tegema. AOC tarkvaral on võimalused salvestada makrot jooksvalt. Paned salvestama (Record) ja klõpsad klahve, mida tahad salvestada. Makro salvestaja on päris tundlik, nii et ühekorraga registreeritakse topelt-vajutusi üsna tihti, aga ise saab pärast kõike redigeerida, kaasa arvatud vajutuste vahelisi pause. Miks mitte siis lisada mõni makro, kus vajutatakse klahve nii kiiresti, et füüsiliselt polegi see võimalik? See annab mõnes võrgumängus olulisi eeliseid. Aga eks teised mängijad kasutavad ka hiire ja klaviatuuri makrosid liigutuste kiirendamiseks.

Hiire nupud.

Vaikimisi pole hiirel DPI ehk kiiruse muutmise nuppu, aga selle saab ise määrata. Vasak ja parem hiireklõps peavad olema, aga ülejäänud nupud on programmeeritavad. Paneme siis näiteks rulliku juurde M klahvi alla DPi reguleerimise. Juhendis soovitatakse ka külgmist punast nuppu seadistada täpsuse suurendajaks (õigemini DPI vähendajaks), et saaksid ühe nupuvajutusega hiire reageerimise aeglasemaks, kuid täpsemaks teha. Nii on hea täpsemalt sihtida enne tulistamist.

Huvitav küll, aga tavalise kontorikasutuse jaoks piisab kahest-kolmest "pulgast" kuuest võimalikust. Kiiremad hiire DPI-d on tõesti vaid mängimise jaoks. Muidu kihutab hiir ekraanil nii kiiresti, et raske on menüüdele ja muudele olulistele asjadele pihta saada. Ka fototöötlemistarkvaras või mõnes joonistusprogrammis on pigem sobiv keskmisest aeglasem DPi režiim, mida see hiir lubab, et täpsemalt kursorit liigutada.

Hiire LED-tulesid saab reguleerida kahes tsoonis: rulliku külgedel või hiire logo all. Pulseerimist saab sünkroniseerida teiste AOC mänguriseadmetega.

AOC hiir.

Kas matt on vajalik? Küsimus on ilmselt pigem hinnas ja selles, kui tõsine mängur sa oled. Tavakasutaja jaoks on pigem mõttetu kulutada (süle)arvuti üht vaba USB porti lihtsalt hiiremati külgtulede jaoks. Seega hiirematt on vaid proffide lõbu, nagu sportistmed ja sportrool sõiduautos (aga eks mõned edevamad kasutajad võivad sedagi tahta).

Hiir aga on praktiline nii paadunud mängurile kui ka graafika- ja kontoritöö tegijale, sest see on meeldivalt kiire ja täpne ning vähendab närvirakkude kulu mistahes täpsust nõudvate arvutitööde juures, kasvõi Exceli tabelites tegutsedes. Mängimisel aga on see hiir eluliselt vajalik, kuna on kiire ning lubab ka makrosid käivitada ja nuppe programmeerida. Veelgi peenema peenhäälestuse ihkajad saavad aga viie kaaluvihiga mängida, et hiire kaalu peenhäälestades reguleerida.

Kui matt maksab 25 eurot, siis niisama kontoritööks seda ei ostaks. Hiire hind 35 eurot aga on täiesti taskukohane kõigile. Miks mitte siis võtta see lisaks mängimisele ka igapäevaseks hiireks? Jah, tasub võtta küll. Kui aga keskenduda tippklassis mängimisele, siis võiks ehk olla hiir veidi pikem, et kätt ja peopesa rohkem toetada. Muud nagu eriti ette heita polegi.

PLUSSID

+ matt ja hiir koos teiste AGON-i seadmetega on samas stiilis ja lähevad hästi kokku
+ hiire tundlikkus on väga suures hulgas reguleeritav
+ lisanupp vasakul küljel oma lisafunktsioonide jaoks

MIINUSED

- hiirematt võtab palju ruumi ja hõivab ühe vaba USB pesa
- hiir võiks natuke pikema korpusega olla
- disain ja kasutatud materjalid jätavad odava mulje

TEHNILISED ANDMED

Hiirematt AOC AGON AMM700
Hind: ca 25 eurot

Ühendus: USB 2.0
RGB LED: 16,8 miljonit värvi (äpiga programmeeritav)
Tarkvara: AOC G-Tools (Windowsile)

Mängurihiir AOC AGON AGM700
Hind: ca 35 eurot

Ühendus: USB 2.0
RGB LED: kaks tsooni, 16,8 miljonit värvi (äpiga programmeeritav)
Nuppe: 8 (programmeeritavate funktsioonidega)
Täpsus: kuni 16 000 DPI (kuus täpsusastet)
Lülitid: Omron, tööiga kuni 50 miljonit vajutust
Käelisus: parem
Lisaraskused: kuni 25g (5x5g)

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.