H2 ehk kõva tahvel spetsialistile

(Arvutimaailm 1-2/12)

Aasta alguses tõi Tigma meie testilauale uusima esindaja Panasonicu nn „rugged PC“ ehk ekstra-vastupidavate arvutite klassist. Nende valikusse on ilmunud tahvelarvuti ToughBook CF-H2, mis ühendab endas hea jõudluse ja kerge kaalu.

Senised ToughBookid on olnud enamuses ikka parajad sangpommid, ent tippklassi magneesiumsulamist korpusega H2 kaalub vaid veidi üle pooleteise kilo. Loomulikult puudub siin selline vastupidavus, et võid temast soomustransportööriga üle sõita, ent nii karmis keskkonnas töötamiseks ta mõeldud polegi.

Üks sihtgruppe on tahvlil näiteks tervishoiuasutused: kiirabi, päästeteenistused ja ekstreemsed väliambulantsid. Selleks on seadme pind kaetud materjalidega, mis taluvad desinfitseerivat töötlemist puhta alkoholi vm desinfitseerivate vahenditega. Vastupidavust tagatakse veel vibratsiooni- ning põrutuskindluses militaarstandardile MIL-STD 810G vastamisega ning vedelike- ja tolmukindluses vastab Panasonicu tahvel standarditele MIL-STD 810G ja IP65. Seda tahvelarvutit pakutaksegi kahes versioonis – laiaotstarbelist nn Field ja ülalmainitud tervishoiunõudeid tagava Health- ehk meditsiiniversioonina.

Ekraanid on olnud Panasonicutel silmapaistvad ja nii ka seekord – uus 10,1tolline XGA Panasonic Transflective Plus võimaldab suurt 6000 nitist (6000 cd/m2) eredust ja töötamist ka otse pealelangevas päikesevalguses (kuni 200 000 luksilises keskkonnas) samas koormamata selleks liialt akut. Ekraani pakutakse kahes variandis: kas lihtsalt puutetundliku ekraaniga või Dual Touch ekraaniga (toetab nii puutetundlikkust kui induktiivse pliiatsiga tööd).

Arvutusjõudlusega tegeleb 1,7 GHz Inteli Sandy Bridge tehnoloogiaga ning vPro toega Core i5-2557M protsessor.

Massmahutiks oli testimudelil Hitachi 160 GB SATA-2 kõvaketas, mida julgestavad põrutuskindlust loovad aktiivsed ja passiivsed tehnoloogiad. Alernatiivina on võimalik tellida ka 128 GB mahuga SSD- ehk välkmäluketas.

Kuid Panasonic on hakkama saanud veel ühe mainimistvääriva saavutusega – nimelt jahutatakse kogu süsteem maha passiivselt ja kasutusel pole ühtki pöörlevat vurri-ventilaatorit.

Liidestest leiame kas pardalt või lisatellimisena gigabitise võrguliidese, Wifi, 3G või lausa 4G ehk LTE, GPS-i ja RFID-, triipkoodi  ning SmartCardi lugejad. Seade kasutab uusimat Inteli ATP-d (Anti-Theft-Protection), mis lubab seda lukustada eemalt ilma andmekaota.

 Spetsifikatsioonide järgi tagatakse arvuti autonoomne akurežiimil töö 6,5+ tunniks, mida kinnitas ka PassMarki BatteryMon test, mis pakkus tööajaks 7 tundi. Lisaks on kaasas varuaku, mis hot-swapina ehk „kuumvahetatavalt“ ilma seadme tööd katkestamata tühjaks saanud aku lubab välja vahetada uue vastu, kui selleks ilmneb vajadus.

Operatsioonisüsteemiks on täisväärtuslik Windows 7 Pro, mitte nagu paljudel tahvelarvutitel kohendatud ja vähendatud Windowsi versioon. Health-versiooni tarbeks on Panasonic koostöös Intel Digital Health Group’iga loonud Mobile Clinical Assistanti lahenduse, mis on esmakordne selline lahendus massiturul ning mida võiksid uurida ning endale soetada ka meie kiirabi- ja päästeteenistused.

VEIKO TAMM

 

TEHNILISED ANDMED
Tahvelarvuti Panasonic CF-H2
Hind: alates 2000 eurost (Tigma)
Protsessor:  Intel Core i5-2557M vPro, 1,7 GHz
Mälu: 2 GB (maks. 6 GB)     
Operatsioonisüsteem: Microsoft Windows 7 Pro ENG
Graafikakaart: Intel HD Graphics 3000 (GT2)
Ekraan: 10,1tolline, 1024x768 pikslit, ringpolarisaatoriga mahutundlik Dual Touch puutetundlikkus
Kõvaketas: 160 GB
Võrk: Gigabit Ethernet, WiFi a/g/n
Kaardilugeja: OMNIKEY 5x21
Ühendused: GPS, Bluetooth, RS-232, USB 2.0, Doc-liides
Kaamera: 2 Mpix, LED-välk
Turvalisus: TPM (Trusted Platform Module, TCG V1.2 compliant)
Aku: 23040 mWh, Li-Ion
Vastupidavus: vastab MIL-STD 810G, IP65 standarditele
Kaal: 1,58 kg
Mõõtmed: 274×26×58 mm

Plussid:

+ Nn "rugged"-klassi arvuti kohta väga kerge arvuti
+ pisikeses mahus omajagu suur arvutusjõudlus
+ topeltsisestus - nii puutetundlik ekraan kui stylus-pliiats
+ väga hea loetavusega ekraan, ka otseses päikesevalguses

Miinused:

- vähe USB-liideseid (miinimumis vaid üks)
- hind on liiga kaugel kõrgustes

AM HINNE: 4+

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.