Võrguketas tahab serveriks

(Arvutimaailm 5/09)

Synology võrgusalvestusseade DS409+ sobib tegema peaaegu kõike, mida väikeses firmas serverit tegema pannakse – alates failiserverist kuni veebi- ja meiliserverini.

Katsetes sai NASi ehk võrgusalvestusseadmesse asetatud neli 1 TB suurust SATA-kõvaketast. Nende lisamine 3,5tollistesse kettasahtlitesse on sama lihtne nagu odavas lauaarvutis, kus kruvikeeraja ja osavad näpud peavad töös olema. Kruvide keeramist ja pistikutega võimlemist oleks võinud siiski vähem olla. Mõned tootjad kasutavad näiteks mugavaid klambreid. SATA- ja toitekaablid jäid pärast ketaste ühendamist ventilaatorite ja kõvaketaste vahele ripnema, mis õhuvahetust häiris.

Kuid kõik muu oli Synology NASi juures peaaegu et imelihtne. Installimine käib CDlt lihtsalt – põhitöö on lihtsalt ootamine, kuni kõik tehtud saab. Outlooki-stiilis administreerimisliides on ka väga lihtne, esialgu peab siiski ise üles leidma kettamahtude (Volume) loomise koha.

Tegin ühest kõvakettast tavalise ja teistest kolmest RAID5 kettamahu. Siis sai proovida ka lisavõimalusi, näiteks veebiserverit. Siingi võib päris kogenematu juba hetkega omale veebilehe püsti panna, valides mõne valmiskujunduse. Kuid nõudlikum kasutaja saab ka PHPs ja MySQLis dünaamilisema saidi NASi paigutada, näiteks Intraneti (aga miks mitte ka välisveebi). Kodukasutajale meeldiksid veel blogimootor ja fotoalbumi tarkvara, videovalvet kasutavale ettevõttele aga videoserver, mis salvestab kuni kümne IP-kaamera pilti korraga. Värskeima Diskstation 2.1 tarkvaraga saab üles panna ka meiliserveri.

Ketaste temperatuurid koormustestil tõusid kuni 49 kraadini, seega soojenevad, aga mitte kriitiliselt. Näha on, et ülemine ja alumine ketas soojenevad vähem kui kaks keskmist, mis võib vihjata ebaühtlasele jahutamisele, kuid vahe oli tõesti vaid 3-4 kraadi. Synology seade osutus aga üllatavalt vaikseks, mis paneb mõtlema, et äkki sobiks ta isegi koju. Neli ketast ja kaks ventilaatorit ei teinud oluliselt lärmakamat häält kui keskmine lauaarvuti.

KAIDO EINAMA

 


Kõvaketaste kaablid jäävad korpust sulgedes ventilaatorite ette.

TEHNILISED ANDMED
Synology DS409+

Hind: 8120 kr (Scalewireless)
Kiirus: RAID 5-ga 41+ MB/s kirjutades ja 57+ MB/s lugedes
Ühilduvus: Windows, Mac, Linux
Energiatarve: 56 W töös, 20 W ootel
Kõvakettad: SATA, 3,5”, kuni 4 tk
Salvestuskaitse: RAID 0/1/5/6 ja RAID 5+ Spare
Lisavõimalused: veebiserver, failiserver, iTunes, videoserver, meiliserver, fotoalbumid, blogid jm.

PLUSSID
lihtne kasutada
palju lisavõimalusi serverina

MIINUSED
ebamugav kõvakettaid vahetada
kõvaketaste kaablid jäid ventilaatorite ette

Proovi ise
Disk Station Manager 2.1 demokeskkond:
URL – http://synodemo.dyndns.org:5000
User – admin
Password – synology

Arvutimaailma hinne: 4+

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.