Aviary – loomingulised tarkvarad veebipõhiseks!

(Arvutimaailm 6/09)

Kunagi kuulus kunst rahvale, nüüd aga tehakse muidu kallid ja mahukad kunstitegemise tööriistad kõigile lihtsalt kättesaadavaks – Aviary pakub veebipõhist fototöötlust, vektorgraafikaredaktorit ja peagi on tulemas sealt ka palju muid disaini- ja loomeinimestele mõeldud veebipõhiseid töövahendeid.

Kuna fototöötlusprogramm tundub olevat selles Aviary komplektis kõige enam välja arendatud ja tavainimesele ehk kõige vajalikum, siis sai Arvutimaailma laboris seda proovitud.

Phoenix Image Editor, mis töötleb veebipõhiselt pilte, küll Internet Explorer 8ga ei avanenud, Firefox aga veebirakendusele meeldis ja brauseriaknasse üle ekraani kuvati lihtne, intuitiivne ja ilus kasutajaliides. Kui veel vaadata, et see avanes brauseris alla 10 sekundiga, siis on üks eelis Photoshopi ees kohe olemas. Teine eelis on muidugi see, et oma arvutisse pole vaja midagi installida.

Vasakult leiab fototöötlusprogrammile tuttava nupuriba, kus erinevaid „pintsleid“ joonistamiseks, maagiline võlukepike ja standardmaskid pindade automaatseks väljavalimiseks, traditsioonilised värvimise, tekstilisamise ja geomeetriliste kujunditega katmise funktsioonid ehk kõik, mida elementaarselt vaja. Veebist saab pildi sisse tõmmata paraku küll ainult JPEG ja PNG formaadis, salvestada saab lisaks nimetatutele ka GIFina ja TIFFina. Nagu arenenumad fototöötlejad, toetab Phoenix ka layereid ehk kihte, nende sisse-välja lülitamist ja pilditöötlusfiltreid, mida saab muide juurde teha teise veebipõhise Aviary rakendusega – Peacockiga.
Keerulisemaid asju nagu Levels jms küll teha ei saa, kuid programm areneb kiiresti ja pole mingit põhjust oletada, et veebirakendustesse kunagi mõni tavatarkvara võimalus ilmumata ei jääks. Google nimetab sellist lähenemist HTML 5.0-ks ja ennustab, et tulevikus ongi arvuti vaid brauser. Aviary programmid ainult kinnitavad seda trendi.

KAIDO EINAMA

TEHNILISED ANDMED
Aviary Phoenix Beta
Hind: tasuta (Pro versioon 110 kr kuu)
Salvestamine: pildid salvestatakse pilvrakenduses
Eksport arvutisse: JPEG, GIF, TIF ja PNG

PLUSSID
Ei nõua installi
Igalt poolt ligipääsetav

MIINUSED
Nõuab internetiühendust
Kitsas valik väljundformaate ja tööriistu
Arvutimaailma hinne: 4-

Ekraanipilt: Madis Veskimeister

Selle ekraanipildi saatis toimetusele Madis Veskimeister, kes oli SVG vektorgraafika valmis teinud ühes teises programmis ja avas faili Aviary Ravenis, mis tegeleb vektorgraafikaga. Nagu näha, ei ole kõik ideaalne ja pildist saab laialiloobitud elementidega segadus.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.