Sülearvuti vali vastupidavuse järgi

Esmamulje sülearvuti disainist ja mõned head parameetrid müügimehe tootelehel võivad kallutada küll ühe või teise arvuti kasuks, kuid määravaks peab sülearvuti ostmisel saama ka selle vastupidavus.

Kiire protsessor või ohtralt mälu ei pruugigi olla ainsad, mis vaja valida aastateks. Kiire sülearvuti võib laiali laguneda veel enne, kui protsessor oma kiirusega ajale jalgu jääb või mälupesad maksimaalse suurusega mälusid täis saavad. Nagu iga liikuv (ja kaasaskantav) asi, kulub ka sülearvuti füüsiliselt, saab põrutada, ujutatakse üle kohviga või murtakse ära mõni oluline pistik. Kui arvutit proovida, siis saab nendele füüsilistele parameetritele enne ostu õigel ajal tähelepanu pöörata ja nõrk arvuti ostmata jätta.

Tugeval arvutil on mõeldud nelja kaitse - ekraani, klaviatuuri, andmete ja pistikute kaitse peale.

Ekraani kaitse

Uuri lähemalt, kuidas sülearvuti ekraan kinnitub. Ükski sülearvutitootja ei anna garantiid ekraanivigastuste vastu, küll aga aitab hea konstruktsioon muuta ekraani vigastamise vähem tõenäoliseks. Kui arvuti kinni paned, peaks ta sulguma vähemalt kahe riiviga, vaid keskelt kinnitus hoiab ekraani nõrgemalt. Väänates avatud arvuti ekraani hästi õrnalt nurkadest tunneb, kui jäik on ekraanitagune korpus. Mida jäigem, seda tugevam konstruktsioon ja seda suurem on lootus, et ekraaniga midagi ei juhtu. Ekraani servades on vajalikud ka juhtpuksid, mis sulgedes lähevad vastavatesse pesadesse - seegi aitab löökide ja muljumiste vastu.

Pilt on eemaldatud.
 

Pikaealisuse tagavad metallist tugevad ekraanihinged, neid saab samuti välisel vaatlusel hinnata. Peenikese ja õrnana näivad hinged kuluvad ilmselt kiiremini ära kui metallist jämedamad ekraani hinged.

Andmete kaitse

Lisaks salasõnadele on vaja arvutis olevaid andmeid kaitsta ka muude vahenditega. Salasõna kaitseb soovimatu ligipääsu vastu, kuid väärtuslik info võib kaotsi minna ka lihtsalt füüsilise rikke tõttu: kõvaketas saab põrutada, staatiline elekter rikub arvutis mõne olulise osa või kukkudes puruneb mõni asi sisemuses. Olulisim peab olema kõvaketta kaitse: lisaks põrutusvastasele seadmele on hea, kui kõvaketas on pakitud ka antistaatilisse kesta ja kaetud plaadiga, mis takistab tolmu ja vedelike juurdepääsu.

Klaviatuuri kaitse

Klahvistiku lahutamatuks osaks on uutel arvutitel saanud vedelike vastu kaitsev põhi, mis juhib klaviatuurile kallatud kohvi, veini või muu vedela aine vastavaid avasid pidi arvuti sisemusest turvaliselt mööda. Ilma selle kaitseta on üsna tõenäoline, et enne moraalset vananemist tuleb arvuti välja vahetada kogemata pealeläinud joogi pärast.

Klahvide puhul saab vaadata ka seda, kas keskmistele nuppudele vajutades klaviatuur vetrub. Kui keskelt on jäik, siis arvatavasti ei mõjuta jõulisem tippimine ka emaplaati, n.ö pehme arvutiga võib olla vetruva klaviatuuriga ebamugav töötada, kuid ka füüsilised rikked võivad tabada arvuti sisemust kergemini. Unustada ei maksa ka klahvidele kirjutatud numbrite püsivuse hindamist: aktiivne kasutaja kulutab kehvema värviga nuppudele trükitud tähed mõne aastaga.

Pistikute kaitse

Mida vähem on väljaulatuvaid osasid, seda parem. Vaata arvutit otse pealtvaates: kui ühtegi pistikut ei paista, on kõik korras. Kui midagi ulatub välja, siis pea meeles, et see väljaulatuv osa hakkab tihti saama lööke ja jääb alatasa kuhugi taha kinni, kuni lõpuks võtab kätte ja murdub. Pistikud peavad asuma korpuse servast seespool süvendites, siis on nad kõige paremini kaitstud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.