Bluetooth 5 on tulemas - ja just õigel ajal

Praegune Bluetoothi uusim standard 4.1 saabus alles kolm aastat tagasi - 2014. aastal. Kuid sellest ajast on väga palju muutunud. Meil on nutiseadmed, mis tahavad Bluetoothi kogu aeg sees hoida, meil on asjade internet, mis peab akut hoidma mitte päevi, vaid kuid või isegi aastaid. Bluetooth 5 jaoks on karjuv vajadus olemas ja turg küps.

Bluetooth 5 standard ongi tehtud mõeldes eelkõige nutistule ehk asjade internetile. Uus Bluetoothi 5. põlvkond lubab stabiilsemat, kiiremat ja energiasäästlikumat ühendust.

Bluetooth 4.1 on meil igapäevaselt kasutuses ja kui on mõni seade, mis peab 24 tundi ööpäevas ühenduses olema, siis on teada, et ega ikka ei ole küll ja katkestusi esineb ikka. Halvemal juhul, kui tootja tarkvara pole kõige parem, tuleb katkenud ühendus kasutajal ise käsitsi taastada. Tüütu ja kohati ka ohtlik, kui Bluetoothiga ühendatud mobiilne seade täidab mõnd elutähtsat funktsiooni. See võib ju olla ka näiteks autos kasutatav handsfree ehk käed-vabad seade - kui ühendus katkeb ja juht hakkab midagi oma Bluetoothi seadetes pusima, et tähtsat kõnet vastu võtta, võib see lõppeda raske avariiga.

Bluetooth 5 aga on suur hüpe edasi. Võrreldes Bluetooth 4.1-ga kasvab kiirus kaks korda, levikaugus neli korda ja andmemaht kaheksa korda. Samuti on oluliselt paranenud vastupidavus kõrvalistele häiretele, eriti WiFi ja LTE signaalide interferentsile. Energiatarve pole küll väga märkimisväärselt kahanenud, kuid mitmed lisafunktsioonid tagavad aku säästmise parimal moel. Esimese ühendamise kiiruse ja andmesidemahu kasv tähendab, et akut kulutatakse lühemate seanssidega oluliselt vähem.

Bluetoothi uus, 5. põlvkond saabub juba 2017. aasta esimeses pooles. Tõuke kohalejõudmiseks annab seda toetava Qualcomm Snapdragon 835 kiibistiku kasutuselevõtt – esimene sellega välja ilmuv telefon võib olla näiteks Samsung Galaxy S8, kus on Bluetooth 5 juba olemas.

Uue Bluetoothiga seadmed saavad hakkama ka vanemate Bluetoothi lisaseadmetega, kuid mõned uusimad Bluetooth 5 lisaseadmed vajavad ühenduseks uusima kiibistikuga mobiile või muid vastuvõtjaid.

Värske standardi tehniline kirjeldus on 2882 leheküljel saadaval siin, kui huvitab lähemalt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.