Buffalo LinkStation LS420D – personaalne pilv mustas kastis

Varem öeldi selle seadme kohta lihtsalt võrguketas, nüüd enam nii lihtsalt ei saa – Buffalo on oma kahe kettaga salvestusseadme karbile kirjutanud trendikalt, et tegemist on personaalse pilvega.

Pilveteenus on tagatud ja see pole siiski niisama reklaamsõna. Nagu tänapäeval paljude veebikaamerate, ketta- ja muude seadmetega saab neile ligi igalt poolt üle veebi: need ajad, kui tuli oma fikseeritud IP-aadress internetiteenuse pakkujalt taotleda, on saanud tavalise kasutaja jaoks ajalooks. Tuleb lihtsalt Buffalo seadme veebiliidesesse logida ja oma seade ära seadistada, siis Buffalo pilveteenuse lehel oma seadmesse logida ja ongi kõik asjad käes. Mobiilsete seadmete jaoks on aga veel oma äpp. Asjadele on võimalik ligi saada nii kodust eemal oleva arvuti, tahvli kui mobiili kaudu.

Buffalo LinkStation LS420D seadmele endale saab aga kõigepealt koduses võrgus ligi kas vastavat tarkvara installides või veebilehitsejaga IP-aadressi järgi lähenedes.

Proovime mugavate ja laiskadena IP järgi veebilehitsejaga lähenemist sisevõrgust. Milleks oma arvutisse igasuguseid asju installida? Saab ka lihtsamalt. Lihtne esimese seadistamise liides aitab teha privaatseid ja jagatud võrgukettaid. Teeme nii ühe kui teise. Prooviks.

Webaccess menüüs ongi see hea teenus, mis teeb kodust eemal olles koduse võrguseadme läbi Buffalo oma serverite alati kättesaadavaks. Käivitame selle ka.

Webaccessi ehk veebi kaudu ligisaamise seadistamisega on siiski veidi pusimist. Veateadeütleb: vali uus kasutajanimi või key. Sele viimase- key laseme aga NAS-il ise genereerida. Ei sobi üks neist. Kui on paarikümne suhteliselt suvalise sümboliga juba proovi tehtud, hakkab tunduma, et viga on kuskil mujal, kui valedes nimedes. Selgub, et kui käsitsi ka key ehk võti sisestada, siis asi töötab. Huvitav, et Buffalo tarkvara ise genereerib mittesobivaid võtmeid pilveteenuse jaoks.

Kaks ketast on vaikimisi RAID0-i ühendatud. Kokku 6 TB, nagu karbil lubatud. Kaks ketast saab panna ka RAID1 peale, et suurendada veakindlust ja kaotada salvestusmahus. Kuigi kettad käivad ilusti seadme esipaneeli alt üsna lihtsalt välja, pole need kuumvahetatavad - vaja on NAS-i väljalülitamist.

Tagaküljel leidub ka üks USB-pesa, pistame sinna ühe välise USB-kõvaketta. Seda ei tunta ära, ilmselt ei jätku kõvaketta pööritamiseks välise kettaseadme sees piisavalt toidet. Mälupulk tuntakse muidugi hoobilt ära.

Muidugi on ka DLNA server olemas. Kuidas siis muidu. Oma filme, pilte ja muusikat peab saama koduvõrgus striimida ja teiste seadmetega jagada.

Lisaks saab teha nn USB-serveri: kõik USB-pulgad, mis on ühendatud NAS-i taha, on justnagu ühendatud ka võrgus oleva arvuti taha. Kui võrguprinterit pole, saab Buffalo tagant teha kättesaadavaks ka mõne tavalise USB-printeri.

Nö äppidest NAS-i enda jaoks on kohe olemas vaid Bittorrent. Kas ja kust neid juurde saaks installida, seda ei selgu - võimalik, et nii-öelda äppide poodi pole Buffalol plaanis.

Sellega ongi enam-vähem seaded läbi käidud, vaatame korraks ka Advanced ehk keerulisemate seadete sektsiooni, mis on lihtsatest ära eraldatud. Midagi erilist seal pole, kokku on kogutud vaid mõned vähem kasutatavad seadistused. Meelde tuletatakse ainult varem kahe silma vahele jäänud FTP server, mille saab ka püsti panna.

Sees on NAS-il 1,2 GHz protsessor ja 512 MB mälu. Testis oli 6 TB mudel, aga saadaval on veel ka 2-, 4- ja 8-terabaidiseid.

Kasutajaliides on õige natuke aeglane, ehkki veebipõhiselt üle kiire sisevõrgu. Aga väga see siiski ei sega, sest palju seda võrguketast ikka hiljem on seadistada vaja.

NAS-i kiirus see-eest on korralik (lugemine 90 MB/s). Tegemist ongi lihtsa seadme ja lihtsa tarkvaraga, miski pole 1,2-gigahertsise protsessori jõudlust kuhugi kõrvaltegevustele kulutamas.

Aga pöördume nüüd korra tagasi WebAccessi juurde, millega esialgu natuke probleeme oli. Proovime, kas kõik üle Androidiga telefoni töötab.

Google Play poes on alati küsimus, kas ikka tootja rakendus on see esimene sellenimeline, mida pakutakse või on keegi midagi muud samanimelist peibutuseks teinud. Buffalo on tootjaks, seega võib ehk usaldada. Tahab küll ligipääsu telefonikõnedele, aga las siis tahab.

Avalikule kataloogile ligipääs on serveri nime teades kohe olemas ilma paroolideta: sinna avalikku kataloogi võib näiteks avalikult ligipääsetavad pildid-videod jätta. Kuidas privaatseid katalooge teha, see oli alguses näha, aga hiljem on kohta juba keerulisem üles leida. Privaatsete kataloogide jaoks on juba vaja sisse logida.

Veebiliides on Buffalo pilveteenusel samuti lihtne ja mugav, Buffalo lubab faile jagada ka unikaalse veebilingiga, mis tekitatakse ligipääsetavatele koduses NAS-is asuvatele failidele. Määrata saab aja, kui kaua see link kehtib.

Testid:

kirjutamine 36 MB/s
lugemine 90 MB/s

Hea kiire NAS-i tarkvara võiks olla tavalisele lihtsale kasutajale arusaadavam. Aga muidu ei paista töötamisel probleeme olevat. Lugemiskiirus kettalt 1 GB failiga testides oli keskmiselt 90 MB/s ja see on hea tulemus. Kokkuvõtteks on tegemist hea odava ja lihtsa NAS-iga koos Buffalo pakutava tasuta pilveligipääsuga, Wordpressi veebi või striimi-valvekaameraserverit sellesse NAS-i küll kohe püsti ei pane, kuid kõik elementaarne on olemas. Kui ainult tarkvara arusaadavam ja lihtsam oleks.

Seadme andis testimiseks ALSO Eesti

 

TEHNILISED ANDMED
Võrgusalvestusseade Buffalo LinkStation LS420D

Hind: 422 eurot (MarkIT)
Ühendus: Gigabit Ethernet
Salvestusmaht: 6 TB (2x3 TB, kaks kõvaketast), RAID0 ja RAID1
Maksimaalne toetatud salvestusmaht: kuni 8 TB
Protsessor: Marvell ARMADA 370 1,2 GHz, kahetuumaline
Mälu: 512 MB, DDR3
Kaughaldus: üle HTTP, HTTPS
Ühilduvus: Microsoft Active Directory (AD), Microsoft CIFS, FTP, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), HTTP, HTTPS
Lisavõimalused: Printserver, iTunesi server, FTP server, Buffalo Web Access, BitTorrenti klient, DLNA meediaserver, Apple Time Machine´i salvestuskoht, NTP aeg
Liidesed: Ethernet 1000Base-T, USB 2.0
Võimsus: 48 W
Ühilduvad operatsioonisüsteemid:  Microsoft Windows XP, Apple MacOS X 10.5 või uuem, Microsoft Windows Vista (32/64 bits), Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Microsoft Windows Server 2008 (32/64-bits), Windows 8 (32/64 bits), Microsoft Windows Server 2012 (32/64-bits), Windows 8.1 (32/64 bits)
Mõõtmed: 8,7x20,5x12,8 cm
Kaal: 2,4 kg

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.