India neljadollarine Androiditelefon Freedom 251 osutus lihtsakoeliseks petuskeemiks

Hiljuti tehnoloogiaportaalide vallutanud uudis järjekordsest India üliodavast nutitelefonist Freedom 251 osutus lihtsakoeliseks petuskeemiks, millel on isegi oma nimetus - Ponzi skeem.

Pettuse põhimõte on lihtne: välja kuulutatakse esialgu peibutav pakkumine, millele otsitakse investoreid. Esimestele investoritele makstakse tagasi hiljem liitunud investorite rahadest, kuigi tegelikult äri kasumit ei teeninud. Näiteks seesama neljadollarine telefon sai finantseeritud tänu tohutule huvile, mis tekkis pärast turundusplahvatust Internetimeedias. Tuhanded soovijad broneerisid omale üliodava telefoni ja sellest rahast finantseeriti esimesi investoreid kes panid raha sisse üliodava telefoni tootmise alustamiseks. Paraku ei jätku sellest neljast dollarist ühe telefoni tootmiseks ja viimased laevale hüpanud maksjad võivad suure tõenäosusega oma rahast lihtsalt ilma jääda. Tegelikult ei pruugi keegi odavat telefoni näha, või siis saavad juba olemasoleva, Hiina tootja telefoni, mille hinnavahe maksavad kinni hilisemad raha loovutajad:

 

 Freedom 251 nimeline nutitelefon kuulutati välja 18. veebruaril Indias täiesti tundmatu mobiilitootja poolt. Muus osas oleks ehk teade jäänud maailma meedia jaoks tähelepanuta, kuid uudistesse tõi uue telefoni selle hind: 4 dollarit. Kuidas nii? Isegi nutitelefoni ekraanimoodul maksab ju rohkem? Selle üllatusega jõudiski seni tundmatu telefonitootja Ringing Bells maailmameedia esikülgedele. Kohe leiti ka uue telefoni üllatav sarnasus Hiina tootja Adcomi telefonile ja nagu ülalolevast Twitteripostitusest näha, oligi esialgne nn prototüp selle tootja telefon, mille logo oli valge markeriga kinni kaetud. Keegi "pahatahtlik" oli aga selle maha kraapinud.

Tegelikult on Indias pidevalt liikvel selliseid imeodavate telefonide, tahvlite ja arvutite pakkumisi, mida promovad mõned India valitsusliikmed. Iga paari aasta tagant astub mõni minister üles maailma odavaima tehnoloogiavidinaga, millega kavatsetakse internetiseerida kogu India. Hiljem on skämm vaikselt hääbunud või ilmunud lubatud seade müügile kordi kallimana.

Freedom 251 kohta kirjutab aga Indian Express, et tegemist on lihtsalt hiiglasliku petuskeemiga, millesse haarati ka kaitseminister. Kohe peale väljakuulutamist pandi eeltellimine veebis kinni, väidetavalt ülekoormuse tõttu süsteemis. Samas oli tundmatu firma veebileht üsna asjatundmatult tehtud ja odava hinna põhjenduseks pakkus firma välja vaid kaks seletust: toodetakse Indias ja müüakse veebipoes. Sellest hoolimata on üsna võimatu üsna korralike tehniliste näitajatega nutitelefoni selle hinna eest toota juba üksikute juppide hinna tõttu.

India kaitseminister Manohar Parrikkar hüppas kahtlasse afääri veel kampaaniaga "Make in India", propageerides tehnoloogiaettevõtetele tootmise toomist Indiasse kui odavamasse riiki.

Tuletame meelde, mida siis 3,67 dollari eest pakuti.

Nutitelefon Freedom 251
Tootja: Ringing Bells
Hind: 3,67 dollarit (3,33 eurot)

Ekraan: 4-tolline, 960x540 pikslit, IPS
Protsessor: 1,3 GHz, neljatuumaline
Mälu: 1 GB RAM, 8 GB Flash mälu, microSD pesa mälukaardi jaoks
Kaamera: 3,2 MP taga, 0,3 MP ees
Aku: 1450 mAh
Operatsioonisüsteem: Android 5.1
Ühendused: 3G, WiFi, Bluetooth, GPS

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.